Komputery i laptopy

Multimedialny komputer poniżej 55 000 RUB w kompaktowej obudowie Slim Desktop

Ten artykuł kontynuuje temat budowy komputerów w kompaktowych obudowach i skupi się na budowie komputera klasy średniej w obudowie Slim Desktop. Podane ceny są aktualne dla miasta Surgut w momencie publikacji.

Rozwiązanie MediaCenter

MediaCenter ma być domowym centrum rozrywki za skromną cenę 55 000 rubli. Mając na uwadze ten budżet, postanowiono odrzucić płytę główną z wbudowanym adapterem bezprzewodowym na rzecz płyty głównej bez niego. "Normalna" płyta główna byłaby tańsza, a oszczędności zostałyby podzielone pomiędzy inne komponenty.

Adapter Wi-Fi/Bluetooth, jeśli jest potrzebny, można również dokupić osobno. Wybierając kartę bezprzewodową, warto zwrócić uwagę na urządzenia wykonane jako rozszerzenie PCI-E, np. TP-LINK Archer T5E. Z kolei gwizdki USB, zwłaszcza tanie, mimo swojej kompaktowości i prostoty podłączenia, często nie spełniają oczekiwań klienta: połączenie z siecią odpada co pięć minut lub prędkość jest znacznie poniżej obiecanej.

Sprawa

Kiedy dyskusja o obudowach typu Desktop przenosi nas do czasów sprzed 30 lat, kiedy komputery potrzebowały tylko 640Kb pamięci i uruchamiały się z dyskietki o prawie takiej samej wielkości. Oczywiście nowoczesne desktopy już takie nie są. Zmienił się sprzęt komputerów stacjonarnych, ich wygląd stał się bardziej stylowy, pojawiły się cieńsze modele, takie jak Slim Desktop. Jednak "szczupłość" to pojęcie względne, ponieważ niektóre obudowy Slim Desktop mogą bez problemu pomieścić standardowe zasilacze ATX, a nie ich okrojone wersje. To właśnie taki przypadek będzie podstawą budowy MediaCenter. Powód jest prosty: standardowe zasilacze są najczęściej spotykane, więc prawie nigdy nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego dla danej konstrukcji.

Kolejnym wymogiem stawianym przed MediaCenter jest pełnowartościowa, pięciocalowa zatoka napędu optycznego. Nie poleca się obudów z zatokami ODD z ładowaniem do slotu lub specjalnymi wycięciami na zsyp: nie każdy dysk się tam zmieści, a nie chcesz się ograniczać w wyborze. Mimo że wewnętrzny dysk twardy jest opcjonalny w tej konstrukcji centrum multimedialnego, opcja jego instalacji musi być obecna. Po zainstalowaniu napędu optycznego komputer zbudowany w obudowie Slim Desktop będzie wyglądał bardziej jak zwykły odtwarzacz DVD lub Blu-ray.

Niewiele modeli może odpowiadać Twoim potrzebom, ale my postawimy na SilverStone Milo ML-04 [SST-ML04B]. Ta obudowa ma cenę orientacyjną 8.150 rubli (ML-04 nie był dostępny w momencie pisania tego artykułu). Jego pojemność to nieco ponad 16 litrów, ale w jego wnętrzu znalazło się miejsce na zasilacz w formacie ATX (ale nie dłuższy niż 140 mm), standardowy napęd optyczny 5" oraz parę dysków HDD z dyskiem SSD. Ta pojemna obudowa mieści płyty główne do formatu microATX. Ale karta wideo lub inna karta rozszerzeń może być zainstalowana tylko w formacie niskoprofilowym o wysokości nie większej niż 74 mm. Warto zauważyć, że pełnowymiarowy poziomy slot na tylnym panelu przeznaczony jest raczej do instalacji re-boota lub stubu dodatkowych portów I/O niż kart rozszerzeń.

Dla efektywnego chłodzenia Milo ML-04 akceptuje do czterech wentylatorów 80mm na prawym panelu bocznym. Niestety w zestawie nie ma samych spinnerów, co biorąc pod uwagę cenę tej obudowy, nie jest zbyt dalekowzroczne ze strony producenta. Z drugiej strony daje to możliwość nie ograniczania się rozwiązaniem producenta, ale zaaranżowania chłodzenia w najbardziej optymalny sposób.

Przedni panel Milo ML-04 zawiera: komorę 5,25", gniazda audio mini-jack 3,5 mm, dwa porty USB 3.x, przyciski power i reset, wskaźniki LED informujące o zasilaniu i aktywności dysku. Przedni panel przykryty jest specjalnymi aluminiowymi drzwiami frontowymi, dzięki którym obudowa wygląda znacznie bardziej estetycznie. Sam panel przedni jest jednak plastikowy (sama obudowa wykonana jest ze stali) i wygląda dość tanio. Dlatego z estetycznego punktu widzenia lepiej, aby aluminiowe drzwiczki były zamknięte - chyba że chcemy mieć stały dostęp do elementów przedniego panelu. Dostęp do przycisku i wskaźnika zasilania LED możliwy jest również przy zamkniętych drzwiach przednich, a dodatkowo jasność wskaźnika zasilania można regulować za pomocą specjalnej dźwigni.

Wentylatory obudowy

Milo ML-04 może pomieścić do czterech wentylatorów, jednak tylko wybrane płyty główne w formacie microATX oferują złącza dla czterech wentylatorów. W przypadku budowy MediaCenter ograniczymy się tylko do dwóch, ale za to jakich! Będzie to para cichych Arctic Cooling F8 PWM PST w cenie 599 rubli za sztukę. Jednak najważniejszą rzeczą nie jest deklarowany maksymalny poziom hałasu 22,5dB, ale dostępność podwójnego 4-pinowego złącza męskiego/4-pinowego żeńskiego, więc w razie potrzeby można łatwo dodać kilka kolejnych 80mm swirlerów do systemu po prostu podłączając je do już zainstalowanych. Eliminuje to konieczność stosowania dodatkowych złączy na płycie głównej.

Płyta główna

Obrazowanie w zestawie MediaCenter będzie znów tylko grafiką pokładową, a jak wiemy najlepsze "pokładowe" są od AMD. Dlatego wybieramy płyty główne oparte na gnieździe AM4. Pozostałe kryteria wyboru: klasyczne trio wyjść wideo VGA+DVI+HDMI, obudowa microATX (dzięki temu, że obudowa na to pozwala), chipset B450, jeden slot PCI-E x16 (po co nam dwa, skoro żaden z nich nie będzie wykorzystywany). I nie ma wbudowanych adapterów bezprzewodowych!

Płyta główna ASUS PRIME B450M-A II była prawdziwym dobrodziejstwem dla dzisiejszej konstrukcji. Oferuje on cztery sloty RAM zamiast zwyczajowych dwóch, szybkie porty USB 3.2 Gen 2, slot M.2 SSD, a także USB BIOS Flashback z przyciskiem aktywacyjnym na tylnym panelu - funkcjonalność, która nie zawsze jest obecna w droższych płytach głównych, a wszystko to za skromne 5250 rubli. Rodzima funkcja ASUS-a, USB BIOS Flashback, pozwala użytkownikom na przeprowadzenie aktualizacji BIOS-u na płycie głównej nawet bez zainstalowanego procesora! Funkcja ta jest zazwyczaj dostępna tylko w high-endowych płytach głównych dla graczy (takich jak CROSSHAIR czy seria MAXIMUS), więc jest to dość nieoczekiwane i miłe, że można ją znaleźć na tak budżetowej płycie głównej jak PRIME B450M-A II.

Procesor

Ostatni build wykorzystywał procesor z czterema rdzeniami i czterema wątkami. Tym razem potrzebujemy procesora z czterema rdzeniami, ale już z ośmioma wątkami. Biorąc pod uwagę, że stawiamy na wydajność "w linii", jedyną i żadną alternatywą nie jest AMD Ryzen 5 3400G, który posiada wydajny zintegrowany układ graficzny RX Vega 11. Cena tego APU w konfiguracji OEM wynosi 18 599 rubli. Warto zauważyć, że podobny w możliwościach pakiet Ryzen 3 3100 + GT 1030 będzie kosztował nawet nieco więcej.

Czas na testy wydajnościowe - zobaczmy jak Ryzen 5 3400G i jego wbudowana grafika Vega 11 zachowa się w grach. Dlaczego testy gier komputerowych? Ponieważ testy gamingowe zapewniają znacznie bardziej realistyczne obciążenie podzespołów systemu niż gołe syntetyki.

Pomimo braku możliwości podkręcania i pamięci pracujących z bazowym taktowaniem 2933MHz, APU to radzi sobie całkiem dobrze w grach - 40-60 fps - choć na niskich ustawieniach graficznych i w rozdzielczości 720p. Niewymagające gry, takie jak CS:GO, działają dobrze na średnich ustawieniach w Full HD, ale ciężki sprzęt, taki jak Cyberpunk 2077, jest nadal praktycznie niegrywalny nawet na minimalnych ustawieniach, czego można się spodziewać.

Sytuacja zmienia się w przypadku korzystania z szybszej pamięci, gdyż zintegrowany układ graficzny wykorzystuje część pamięci RAM jako pamięć wideo. Autor poniższego wideo wykorzystał 3466MHz RAM z obniżonymi timingami, uzyskując znakomitą wydajność w grach, a wszystko to w rozdzielczości 1080p i na średnio-wysokich ustawieniach. To powiedziawszy, niektóre tradycyjnie zasobożerne opcje - cienie, postprocessing, efekty - pozostały na niskim poziomie, ale wynik jest nadal imponujący.

Na podstawie tego filmiku możemy stwierdzić, że Ryzen 5 3400G to prawdziwy król gier bez dyskretnej karty graficznej. A do typowych zadań domowego centrum multimedialnego jest to więcej niż wystarczające.

Chłodnica CPU i interfejs termiczny

SilverStone Milo ML-04 może pomieścić cooler CPU o maksymalnej wysokości 70mm. Zamontowanie coolera tak wysoko nie pozostawi żadnej przestrzeni pomiędzy górną częścią coolera a górną pokrywą obudowy, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego realnym ograniczeniem wysokości dla coolerów CPU jest 65-66 mm. Ze względu na aktywne chłodzenie wewnątrz obudowy oraz fakt, że procesor Ryzen 5 3400G nie jest szczególnie gorący, do budowy MediaCenter sprawdzi się prosty, umiarkowanie cichy cooler dopasowany do wysokości. Dodajmy do naszej konstrukcji cooler Zalman CNPS80G Rev.1 o deklarowanym poziomie hałasu 25,3dB. Cena tego modelu to 670 rubli.

Niestety cooler Zalmana nie ma w zestawie pasty termicznej, więc trzeba ją dokupić osobno. Jako opcja - Prolimatech PK-2(399 rubli za 1,5 g).

Wideo/grafika

"Wbudowana" Vega 11 daje dobry powód, by zaoszczędzić na zakupie zbliżonych wydajnością kart graficznych GT 1030 lub RX 550:

O ile "dyskretne" karty (zwłaszcza RX 550) sprawdzają się w starszych grach, takich jak GTA V, to w nowszych, jak osławiony Cyberpunk 2077, przewaga jest już po stronie zintegrowanej grafiki.

RAM

Wyposażmy nasz system w dwie karty RAM po 4 GB każda - w sumie 8 GB. Każda tania pamięć 3000MHz DDR4 da radę, na przykład zestaw Goodram IRDM X [IR-X3000D464L16S/8GDC] za 3599 rubli. Pamięci tej nie ma na liście QVL płyty głównej PRIME B450M-A II, ale pamięć od Goodram to po prostu dobra pamięć budżetowa, czego nie można powiedzieć o tym samym Radeonie R7.

Jeśli z czasem osiem gigabajtów pamięci okaże się niewystarczające, to wciąż mamy dwa wolne sloty, które pozwolą nam w przyszłości łatwo zwiększyć ilość "RAM-u".

Przechowywanie danych

Działamy więc według schematu zastosowanego w konfiguracji MediaCube: dysk SSD na OS i niezbędne oprogramowanie, dysk twardy na filmy, muzykę i całą resztę.

Dyski SSD będą to popularne dyski Samsung 870 EVO 250GB SATA. Dyski marki Samsung słyną z niezawodności i trwałości i tutaj nie trzeba wiele dodawać. Samsung 870 EVO został wyceniony na 4 950 rubli.

Dysk twardy do "wszystkiego innego" powinien być odpowiednio duży (3TB) i cichy (5 400rpm). Jak zwykle zaufajmy marce Western Digital, która oferuje nam jednocześnie dwa odpowiednie modele - WD30EZRZ (CMR) i WD30EZAZ (SMR). Nie ma różnicy, który z nich wybrać do naszych celów, ale żeby było bezpieczniej, zdecydujemy się na model bez "kafelkowego" nagrania WD Blue [WD30EZRZ]. Będzie cię to kosztować 6399 rubli.

Zasilanie

Zasilacz ma następujące wymagania: współczynnik kształtu ATX, moc 400W, certyfikat 80 Plus Bronze oraz nierozłączne kable. Milo ML-04 ma jeszcze jedno ograniczenie - długość urządzenia nie może przekraczać 140 mm, co znacznie skraca listę pretendentów. Nie ma natomiast wymagań co do ilości złącz SATA, Molex i PCI-E, bo generalnie w tej konstrukcji wystarczą nam tylko dwa złącza SATA, które są dostępne w każdym nowoczesnym zasilaczu o takiej mocy.

Na zasilaczu postanowiono nie oszczędzać - budżet pozwala, dlatego z listy wykreślamy najprostsze modele, które mogą budzić wątpliwości. Z tego co pozostało, najlepszym wyborem pod względem stosunku ceny do jakości jest be quiet! SYSTEM POWER 9 400W za 4050 rubli. To całkiem solidny zasilacz z jakościowym nadzieniem, cichym wentylatorem chłodzącym i dobrymi recenzjami.

Wyniki

Całkowita cena zestawu MediaCenter to ((18599 + 670 + 399) + 5250 + 3599) + 0 + (4950 + 6399) + (8150 + (2x 599) + 4050) = 53264 rubli. Zrealizowaliśmy nasz budżet.
W sumie otrzymaliśmy dobry multimedialny komputer średniej klasy w kompaktowej obudowie, więc zadanie można uznać za wykonane. Do czasu kolejnych budów!

Zobacz również