Gry komputerowe

Najbardziej oczekiwane gry 2022 roku

Z powodu pandemii tempo rozwoju gier spadło. Wiele dużych projektów, które miały być zrealizowane w tym roku, zostało odłożonych na przyszły rok. 2022 wygląda teraz jak raj dla graczy. Jest tak wiele projektów wagi ciężkiej, które mogą wysadzić branżę w powietrze. Wybraliśmy dziesięć potencjalnych hitów, na które warto zwrócić uwagę.

Dying Light 2: Zostań człowiekiem

4 lutego na PC, PS4, Xbox One, Switch, PS5, Xbox Series

Dying Light 2: Stay Human zaoferuje znajomą mieszankę parkour i pełnych napięcia starć z zombie. Pod względem fabularnym od pierwszej części minęło 20 lat. Nie musisz być jednak świadomy tego, co się tam działo.

Polskie studio Techland przeniosło akcję do metropolii, w której ludzie egzystują niemal według praw dżungli: przetrwają najsprawniejsi i najsilniejsi. Po apokalipsie jest coraz mniej zasobów, a liczba zombie tylko rośnie.

Ciasna konstrukcja dobrze łączy się z parkourem. Eksploracja otwartego świata będzie łatwiejsza dla gracza z paralotnią i hakiem na koty. Tym razem Techland położył nacisk na walkę wręcz. Przydadzą się również umiejętności skradania: w ciągu dnia wrogowie chowają się przed słońcem w pomieszczeniach zamkniętych.

W sequelu ma być przede wszystkim nieposkromiona akcja. Ponadto twórcy obiecali, że decyzje gracza będą miały wpływ na fabułę. Mówiono o tym od pierwszych prezentacji - zastanawiamy się, czy ta obietnica zostanie dotrzymana.

Horyzont: Forbidden West

18 lutego na PS4 i PS5

Horizon: Forbidden West będzie kontynuował fabułę Horizon: Zero Dawn. Oprawa gry jest nieskomplikowana. Po apokalipsie ludzie żyją w prymitywnych plemionach i walczą z mechanicznymi potworami odziedziczonymi po swoich przodkach.

W drugiej części dzielny łowca Eloi wyruszy na zachód, na wybrzeże Pacyfiku w USA. Musi odnaleźć źródło czerwonej plagi, która zagraża dzikiej krainie. Świat w Horizon: Forbidden West jest kolorowy - tropikalne plaże, ośnieżone góry, bujne doliny i ruiny miast, takich jak San Francisco, są również oplecione zielenią.

Rozgrywka w Horizon: Forbidden West ulegnie minimalnym zmianom. Jest to wciąż ta sama gra akcji/RPG z typową mechaniką. Dodawane będą tylko różne urządzenia: na przykład, będzie maska, która pozwala oddychać pod wodą. Na drodze Eloi staną zarówno stare, jak i nowe potwory.

Pierścień Eldena

25 lutego na PC, PS4, Xbox One, PS5, Xbox Series

Elden Ring to kolejny projekt Hidetaki Miyazakiego i From Software, twórców Dark Souls i Bloodborne. Japońskie RPG jest, jak zwykle, całkowicie ponure. Koszmarni bossowie i nieubłaganie stromy poziom trudności - powodzenia dla hardkorowych graczy.

Tym razem pisarz George R.R. Martin pomagał w świecie From Software. Autor serii książek "Pieśń lodu i ognia" nie napisał jednak scenariusza ani nie stworzył postaci. Martin wymyślił backstory świata Elden Ring. Pisarz niedawno powiedział, że jego zdaniem gra wygląda "imponująco".

W 2020 i 2021 roku Elden Ring zwyciężył w kategorii Najbardziej Oczekiwana Gra na The Game Awards. Nie będziemy musieli długo czekać - do krwawego wyścigu po zamki i katakumby pozostały już tylko dwa miesiące.

Elex 2

1 marca na PC, PS4, Xbox One, PS5, Xbox Series

Rok 2022 zapowiada się jako rok sequeli. Pałeczkę przejmuje Elex 2. Pierwsza część gry była staromodnym RPG inspirowanym Gothiciem. Była to opowieść o odległej planecie zwanej Magalan, która zderzyła się z kometą. Z jednej strony, kometa zniszczyła zaawansowaną cywilizację. Z drugiej strony, przyniósł cudowny minerał Elex.

Od tego czasu na Magalanie science fiction współistnieje z magią, a blastery są używane razem z zaklęciami. Różne frakcje używają Elexu na swój własny sposób: jedni wykorzystują go do napędzania swoich magicznych mocy, inni po prostu go narkotyzują. Bohater sequela pozostaje ten sam - Jax. Jego przeznaczeniem jest zjednoczyć frakcje w obliczu wspólnego zagrożenia.

W odpowiedzi na krytykę widzów Piranha Bytes poprawiła system walki. Ponadto, gracz może swobodnie latać z Jetpackiem, tak jak w Anthem. Również Morkony zostały dodane do listy frakcji.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Serce Czarnobyla.

28 kwietnia na PC i Xbox Series

Powrót do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia jest tuż za rogiem. Pod twoją nieobecność Strefa stała się bardziej niebezpieczna i podstępna.

Stalkerzy, poszukujący cennych artefaktów, znów spodziewają się anomalii i mutantów. Gracz napotka znajomych Burerów i krwiopijców, a także nowych wrogów - na przykład jelenie zombie.

Zmienił się również krajobraz Zony. Pod osłoną zieleni ledwo można rozpoznać stare budynki. A tam, gdzie kiedyś rozciągały się nieużytki, teraz są kobierce kwiatów.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl to nieliniowa strzelanka z otwartym światem. GSC Game World twierdzi, że pełny walkthrough zajmie około 100 godzin.

Ghostwire: Tokio

Wiosna 2022 na PC i PS5

Shinji Mikami, "ojciec" Resident Evil i The Evil Within, przygotowuje do wydania nadprzyrodzoną grę akcji Ghostwire: Tokyo. W Ghostwire prawie cała populacja Tokio znika w tajemniczej mgle.

Bohater cudem przeżył skutki mgły i zyskał niszczycielskie moce. Duchy z miejskich legend i azjatyckiej mitologii najeżdżają metropolię, a on jest jedyną osobą, która jest w stanie im się przeciwstawić.

Ghostwire: Tokyo nie jest horrorem, w przeciwieństwie do uznanych dzieł Mikamiego. Ciekawie będzie zobaczyć, jak poradzi sobie w nowym otoczeniu.

Saints Row

23 sierpnia na PC, PS4, Xbox One, PS5, Xbox Series

Ostatnia "numer jeden" odsłona Saints Row ujrzała światło dzienne w 2013 roku. Dziewięć lat później, serial jest wznawiany z czystym kontem.

Saints Row został zapamiętany przez graczy jako humorystyczny klon GTA. Wielu pokochało ją za tryb kooperacji.

Wznowienie działalności zostało wzbogacone o nowoczesne rozwiązania. Główni bohaterowie - czterech młodych gangsterów, którzy otworzyli przestępczy startup. Chcą rozwinąć skrzydła w mieście Santo Ileso, położonym na środku pustyni w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

W mieście rządzą trzy frakcje: jedna posiada śródmieście z drapaczami chmur, druga - zniszczone tereny ze starymi budynkami, trzecia - bogate przedmieścia. Kwartet gangsterów będzie musiał poradzić sobie z każdą frakcją.

Starfield

11 listopada na PC i Xbox Series

Choć Starfield jest niemal najważniejszym projektem w naszym zestawieniu, niewiele o nim wiadomo. Bethesda powoli udostępnia aktualizacje.

Todd Howard i zespół odpowiedzialny za Skyrima pracują nad Starfieldem. To już jest interesujące, prawda? Jeszcze bardziej intrygujący jest fakt, że nie mamy tu do czynienia z RPG fantasy, a sci-fi.

W grze Starfield będziesz eksplorować planety, próbując rozwiązać jakąś uniwersalną zagadkę. Życzymy, aby gra nie powtórzyła losu innego długoletniego kosmicznego hitu - Star Citizen.

Władca Pierścieni: Gollum

W 2022 roku na PC, PS4, Xbox One, Switch, PS5, Xbox Series

Niemieckie studio Daedalic znane jest z gier akcji. Teraz jednak odważnie postawiła na skradankową akcję, zapowiadając The Lord of the Rings: Gollum.

Akcja gry rozgrywa się pomiędzy Hobbitem a Władcą Pierścieni. Gollum odwiedzi cytadelę Mordoru - Barad-dûr, lochy Morii oraz elfie Licholess.

W otwartej walce Gollum nie ma szans z orkami, więc będzie uciekał się do ukrywania, ataków skradankowych i używania różnych urządzeń. W obrębie postaci zmagają się dwie osobowości: złoczyńca Gollum i ostrożny dobroczyńca Smeagol. Gracz będzie musiał zdecydować, kto zdobędzie przewagę.

God of War: Ragnarok

Nadchodzi na PS4 i PS5 w 2022 roku

Finał "skandynawskiej sagi" God of War poznamy w Ragnarok. Studio Santa Monica nie pokpiło sobie z trylogii, ograniczając się do jednego sequela hitu z 2018 roku.

Kratos i Atreus odwiedzą wszystkie dziewięć światów z mitologii wikingów. Skąd ten pośpiech? Apokalipsa Ragnarok jest na nas.

W jedynym dostępnym do tej pory zwiastunie God of War: Ragnarok wygląda jak slasher - wartko i brutalnie. Kratos wciąż jest w formie.

***

Oczywiście nie jest to bynajmniej kompletna lista dobrych gier, które ukażą się w przyszłym roku. Weird West, Syberia: The World Before, Bayonetta 3 to tylko ułamek projektów, na które czekają gracze. Jakie gry z 2022 roku masz w planach?

Zobacz również