Komputery i laptopy

Jak zbudować piękny i stylowy komputer: wskazówki i wybór rozwiązań

Internet jest pełen informacji o tym, jak złożyć komputer każdego rodzaju: wydajny, do gier, biurowy, stacja graficzna i tak dalej. Ale co zrobić, jeśli chcesz, aby Twoja jednostka systemowa była stylowa i piękna? Możesz udać się do wyspecjalizowanej firmy, aby stworzyć komputery na zamówienie, ale bardziej interesujące i opłacalne jest zbudowanie (lub przynajmniej złożenie) własnego PC, który będzie cieszył oko. Oczywiście, piękno i styl są bardzo subiektywne pojęcia, a opinia autora nie udaje prawdy w ostatecznej instancji, ale ogólne trendy zostaną podkreślone w tym artykule.

Wybór kolorów

W ubiorze i wystroju wnętrz obowiązuje "zasada trzech kolorów". Mówi się, że aby uzyskać stylowy wygląd, nie należy używać więcej niż trzech kolorów w tym samym wyglądzie lub pokoju. Istnieje rozszerzona wersja tej zasady, która odnosi się do "kolorów" chromatycznych (czerwony, żółty, zielony, itd.) i achromatycznych (czarny, szary, biały). Dopuszczalne są trzy kolory chromatyczne i tyle samo kolorów achromatycznych, ile potrzeba.

Ta sama zasada dotyczy komputerów - nie można używać więcej niż 3-4 kolorów. Na przykład: biała obudowa, czarne dodatki, białe podświetlenie z zielonymi akcentami. Albo czarno-szare podwozie, czarne dodatki, żółte oświetlenie. Wszystko zależy od Twojego gustu i wyobraźni.

Jednakże, zawsze są wyjątki i więcej kolorów jest dopuszczalnych, jeśli Twój pomysł na modding tego wymaga.

Mówiąc o białych budowlach. Większość komputerów, szczególnie tych mocnych z JLW jest budowana w białych obudowach (szczególnie popularny jest Lian Li O11d w różnych wersjach) lub z białymi komponentami.

W przeszłości białe komponenty po prostu nie istniały. Jako pierwszy na tym polu zagrał Soltek ze swoimi płytami głównymi dla gniazda 478, a po nim Sapphire ze swoimi płytami głównymi dla AMD.

Teraz możemy wyróżnić MSI Titanium, która raczej będzie srebrna, ale ładnie wkomponuje się w białą zabudowę.

Z kart graficznych w pierwszej kolejności przychodzi na myśl seria HOF firmy KFA2/Galax.

W przeciwieństwie do adapterów graficznych innych producentów w tym samym kolorze, biały jest nie tylko masywny system chłodzenia i backplate, ale także sama płyta. W komplecie znajduje się biało-srebrna podstawka.

Jeśli Twoja karta graficzna jest skromniejsza, podstawka jest dostępna osobno.

Jeśli nie jesteś gotowy na pełny projekt moddingu, ale chcesz dodać trochę osobowości do swojej konstrukcji, w środku jest miejsce na figurki superbohaterów, postaci z gier, a nawet dinozaura.

Minimalistyczny rygor

Zanim zabierzesz się za modding, powinieneś najpierw określić przeznaczenie jednostki systemowej. Jeśli jest to zwykły system biurowy, który będzie stał pod biurkiem, a etui kupowane jest "na zmianę" - o stylistyce myśli się na ostatnim miejscu.

Jednak nie wszystkie biura są takie same. A czarna skrzynka z cienkiego metalu może być nieodpowiednia, jeśli komputer będzie służył do tworzenia, na przykład, treści do gier, renderowania wideo i po prostu komputer z recepcji solidnej firmy, który może być widziany przez klientów i gości. W tym przypadku najczęściej kupowana jest obudowa i peryferia o surowym i minimalistycznym designie.

Minimalizm to styl charakteryzujący się zwięzłością środków wyrazu, prostotą, precyzją i klarownością kompozycji. Ta definicja najlepiej odnosi się do obudów o minimalistycznych formach, bez żadnych wypukłości, w spokojnych kolorach i z masywnymi ścianami bocznymi (choć w 2022 roku nie tak łatwo znaleźć obudowę bez okna, jeśli mówimy o segmencie upper-medium).

Przykładem jest skandynawska marka Fractal Design ze swoją obudową Define R5. Daleko mu do nowości, ale jeśli chodzi o minimalizm, jest uosobieniem tej koncepcji.

Jest też wersja z oknem w ścianie bocznej, ale główną zaletą zamkniętej (poza solidnym wyglądem) jest cisza dzięki fabrycznej izolacji akustycznej.

Minimalizm może jednak oznaczać również minimalną ilość zajmowanego miejsca. Jeśli potrzebujesz kompaktowej obudowy o stylowym i minimalistycznym wyglądzie, możesz zwrócić uwagę na obudowę mITX NR200/NR200P firmy Cooler Master.

Dzięki temu otrzymujemy schludną i stylową obudowę PC, która zajmuje niewiele miejsca na biurku.

Za przezroczystą szybą można umieścić schludny system na chłodzenie powietrzem lub custom AWD.

Więcej RGB

Jednak minimalizm nie każdemu przypadnie do gustu. A przede wszystkim wyda się nudna graczom, którzy lubią agresywne rozwiązania konstrukcyjne. Komputer do gier powinien wyglądać jak robot, maszyna z przyszłości lub reaktor jądrowy.

A główną rolę odgrywa podświetlenie, najczęściej RGB. Można porównać dwa pokoje z komputerami w identycznych obudowach.

Można powiedzieć, że po lewej stronie jest skromny i stylowy pokój projektanta i miłośnika muzyki. A po prawej gamer i streamer. Chodzi o modę: gracze podpatrują, jak wyglądają pokoje i sprzęt znanych streamerów, i starają się zrobić to samo, co oni.

Podświetlenie jest potrzebne, aby pokazać, co znajduje się wewnątrz jednostki systemowej za przezroczystą ścianką: jak fajne i wydajne są komponenty, jak ładnie ułożone są przewody. Często nie jest to podświetlenie statyczne, ale z efektami: zmieniającymi się kolorami, migającymi i mieniącymi się. Przeciwnicy oświetlenia RGB uważają, że komputery stają się jak choinka, ale to nie do końca prawda. Dzięki oprogramowaniu lub koncentratorom RGB, które znajdują się wewnątrz niektórych obudów, można ustawić jeden kolor statyczny, wykonać strefowanie kolorów i przechodzenie z jednego koloru na drugi, a ARGB - adresowalne podświetlenie - zwiększa możliwości kombinacji do nieskończoności.

Wcześniej, przed "erą RGB", jedynymi komponentami z podświetleniem były wentylatory. Aby pokazać sprzęt wewnątrz komputera PC trzeba było kupić i zainstalować specjalne lampy podświetlające z zimną katodą, podobne do tych, które w tamtych latach montowano pod spodem samochodów wyścigowych. Trzeba było też samemu wycinać okienka w skrzynkach.

Teraz, w większości przypadków, nie jest już konieczne stosowanie taśm RGB, które zastąpiły żarówki. Producenci żelazek zdali sobie sprawę, że podświetlanie komponentów jest wymagane i konieczne, aby komponenty mogły być nazywane "gamingowymi" i dobrze się sprzedawać.

Jako pierwsze pojawiły się podświetlane wentylatory i coolery. W przeszłości wentylatory świeciły dzięki diodom LED umieszczonym w rogach ramy. Teraz, dzięki staraniom producentów, każdy użytkownik może wybierać spośród ogromnej liczby różnych opcji.

Nawet coolery BOX do chłodzenia procesora są już z RGB.

A systemy chłodzenia wodnego AIO integrują nie tylko podświetlenie, ale nawet ekrany w pompie. Jak na przykład ASUS ROG RYUJIN 360.

Podświetlane pamięci RAM również nikogo nie dziwią, jest mnóstwo opcji od wszystkich producentów. Są nawet montaże, gdzie główny nacisk kładzie się poprzez podświetlenie pamięci RAM, przy czym wygląda to na bardzo stylowy komputer.

A dodatkowo do pamięci można dobrać i SSD 2,5, który jest podświetlany. Na przykład HyperX Fury RGB w stylu wojskowym.

Nierzadko zdarzają się zasilacze z podświetlanym wentylatorem, a nawet z możliwością wyboru koloru za pomocą przycisku. A co powiecie na zaprezentowany na targach CES 2022 zasilacz z ekranem, który może wyświetlać parametry systemu?

Płyty główne i karty graficzne

Budowę stylowego komputera 10-15 lat temu komplikowali również producenci płyt głównych.

Owszem, wyróżnienie każdego złącza własnym kolorem było łatwiejsze przy montażu i naprawie komputera, ale nie dla wizualnej urody. Jednak nawet wtedy byli producenci, którzy myśleli o stylu i moddingu, tacy jak DFI z linią LanParty: czarne płyty ze złączami, które świecą w ultrafiolecie.

A oto jak będą wyglądały płyty główne na początku 2022 roku: te same kolory stylistyczne, paski podświetlenia, masywne radiatory, które częściowo zakrywają tekstolit. Widać, że pracowali nad nimi nie tylko inżynierowie, ale także projektanci i marketingowcy.

Oczywiście, jeśli istnieje taka potrzeba, grzejniki te mogą być również malowane lub oklejane winylem, aby dopasować je do koloru, jak w tych przykładach.

Istnieją jednak również stylowe rozwiązania fabryczne, takie jak seria "Vision" firmy Gigabyte.

A do takiej płyty głównej pasuje karta graficzna z tej samej serii.

W dzisiejszych czasach posiadanie wydajnej karty graficznej w swoim systemie jest oznaką zamożnego użytkownika. Producenci starają się, aby karty graficzne były jak najpiękniejsze i najbardziej stylowe, umieszczają podświetlane wentylatory, ale jeśli karta graficzna jest zainstalowana w standardowej obudowie, nie można wizualnie ocenić wysiłków projektantów.

Na ratunek przychodzi pionowe ustawienie karty graficznej. Niektóre obudowy (np. Cooler Master NR200P) posiadają już adapter do montażu w pionie. Jeśli nie, pomocny będzie na przykład Vertical Graphics Card Holder Kit.

Więcej szczegółów na temat instalacji kart graficznych w pionie znajdziesz w odpowiednim artykule. Jako przykład, tutaj jest śnieg i Boże Narodzenie-Disney tematyczne budowy.

Główny nacisk położono na kartę graficzną Palit GameRock, która jest zamontowana pionowo i wygląda bardzo podobnie do kryształów lodu.

Choć autor trochę nie poruszył tego pomysłu, byłoby świetnie, gdyby ta karta graficzna była w zestawie z odpowiednimi pamięciami, wentylatorami i JLF.

Nacisk na chłodzenie

Jeśli jesteś profesjonalnym streamerem, hardcorowym graczem lub entuzjastą niskich temperatur i ciszy - idealną opcją będzie zbudowanie własnego systemu chłodzenia cieczą.

Zbudowanie takiej jednostki systemowej jest niewspółmiernie trudniejsze, ale nadanie jej stylu jest zadaniem prostszym. Szczególnie jeśli chodzi o HDD na sztywnych przezroczystych rurkach.

Bloki wodne do płyt głównych i kart graficznych, jak również złącza pomp i zbiorników, można nabyć od tego samego producenta w tym samym stylu. Możesz wypełnić system jaskrawo kolorowym płynem i mieć stylowy komputer, który zaskoczy wszystkich Twoich gości. Kluczem jest, aby nie zapomnieć o zarządzaniu kablami.

Najczęściej wybierana jest pojemna obudowa typu Thermaltake The Tower 900 lub Cooler Master Cosmos.

Ukrywanie kabli

Choć wiele współczesnych stylowych komputerów ma różne kształty, rozmiary i kolory, łączy je jedna wspólna cecha, która dodaje 100 punktów do stylu: schludnie schowane przewody. Plama koloru z nowoczesnego, niedrogiego lub starego zasilacza może zepsuć nawet najbardziej wyszukany projekt.

Aby temu zapobiec, można albo zastosować indywidualny oplot - zaokrąglenie - kable zasilające, ale jest też prostszy sposób - przedłużacze. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule o schludnym zarządzaniu kablami.

Obecnie dostępne są również świecące przedłużacze. A jeśli celem jest nadanie blasku całej skrzynce systemowej lub zaakcentowanie kabli, są one dobrym sposobem, aby to osiągnąć.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu odnieśliście wrażenie, że styl i piękno w komputerowych składankach to tylko RGB i światło ze wszystkich komponentów, to nie jest to do końca prawda. Oto czarno-miedziana jednostka systemowa, prawie bez podświetlenia, ale za to z jak największą ilością stylu.

Jak widać, producenci starają się jak najbardziej urozmaicić swoje linie produktowe, tak aby klienci mogli wybierać "żelazko" nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale również wizualnym. Nie ma ścisłych reguł składania stylowych i pięknych komputerów, każdy ma swój własny. Niniejszy artykuł zawiera jedynie ogólne zalecenia, oparte na dzisiejszym rynku sprzętu komputerowego. Nawet jeśli nie dbasz o wizualny w ogóle, lub ktoś nie uważa, że twój komputer jest stylowy i harmonijny - najważniejsze, że podobał się użytkownikowi, reszta nie jest tak ważna.

Zobacz również