Komputery i laptopy

Budżetowy upgrade do Pentium G620 + Gigabyte 61M D2 B3 i 4GB pamięci.

Pojechałem do krewnych w Chabarowsku i poproszono mnie, żebym zajrzał do komputera - zawieszał się, restartował, zwalniał. Z tym komputerem byłem już zaznajomiony, w zeszłym roku wyczyściłem go, wymieniłem pastę termiczną, dołożyłem RAM, przeinstalowałem system operacyjny. Miesiąc temu oddałem go do serwisu, podobno go zdiagnozowali i uznali, że winna jest karta graficzna, została wymieniona i policzyli mi tysiąc rubli. Ale problem nie został rozwiązany.

Zaproponowałem wymianę komputera na nowy. Komputer miał 7 lat, procesor Sempron, pamięć DDR, wideo AGP, dysk twardy SATA. Na co właściciel odpowiedział:

- To jest drogie, kosztuje 20-30 tysięcy, nie ma pieniędzy.

Sprzeciwiłem się:

- Aby uaktualnić można za 5 tysięcy, a do naprawy starych w najbliższej przyszłości będzie wydawać więcej, tysiąc już podano do vidyushka, którego cena wynosi 100-200 rubli. Obudowa jest dobra, wystarczy stary dysk twardy. Tym bardziej, że komputer służy głównie do korzystania z internetu, pobierania plików. W grze nie graj. Jest dziecko, dziewczynka 6 lat, bawi się tylko prostymi zabawkami.

Był zaskoczony budżetem i natychmiast zgodził się na modernizację. Tym bardziej, że obiecałem wymierny wzrost wydajności.

Z laptopa przeszliśmy na stronę DNS, naszkicowaliśmy wózek:

- Procesor Pentium G620, najtańszy z Pentiumów, nie poskąpiłem i nie kupiłem Celerona.

- Płyta główna Gigabyte 61M D2 B3 została wybrana po najniższej cenie,

- Pamięć Samsung 4G była tańsza niż konkurenci Hynix i Kingston w katalogu.

- Arctic Cooling Alpine 11 GT Rev 2 cooler z PWM

- Mój PSU FinePower DNP-350 300W, ta moc jest wystarczająca dla tego systemu. Nie chciałem ryzykować pozostawienia starego zasilacza, więc postanowiłem go zmienić.

Potem do samochodu i do sklepu na ulicy Tołstoja. Przyszedł do kierownika powiedział, że potrzebujemy, chłodnica planowane nie było, wzięliśmy DEEPCOOL Theta 21 PWM.

Za gotówkę - płatność kartą bankową. A po dostarczeniu towaru - sprawdził integralność nóżek na gnieździe płyty głównej. Krewny tylko zapytał:

- Zapłaciłeś za pięć przedmiotów, a dostałeś tylko trzy pudełka?

- Procesor i pamięć OEM - bez żadnych pudełek - były zawinięte w papier.

Cała procedura trwała bardzo krótko i jestem wdzięczny pracownikom sklepu (inaczej wielu niezadowolonych przeklina na forum). Szczególnie zapamiętam panią kasjerkę z tatuażem za uchem :).

Rozebrałem komputer, wyczyściłem i wytarłem go. Stare elementy włożyć do worka:

- Komputer rozebrany, wyczyszczony i wytarty ze starych podzespołów w torbie: "Zabierz go do serwisu, w którym wymieniono kartę graficzną.

Montaż nie zajął dużo czasu, część pasty termicznej została już nałożona na podstawę coolera, obudowa posiadała standardowe mocowania dla płyty głównej. Podłączyłem go, uruchomiłem komputer - cisza, mistrz pyta:

- "Co, to nie działa?

- Nie, uśmiechnąłem się, działa, przyzwyczaiłem się do starego, był za głośny, ale nie słyszałem żadnych wentylatorów na coolerze i w PSU.

XP jest bootowalny pomimo wszystkich zmian sprzętowych. Stary dysk IDE, nie kupiłem nowego, ale to nie problem, sformatowałem pendrive na laptopie jako boot drive i wrzuciłem na niego dystrybucję sevens. Instalacja była szybka - mniej niż pół godziny. Wstawiam sterowniki, antywirusa, podłączam internet - wszystko!

Komputer uruchamia się w mniej niż minutę, stary uruchamiał się ponad 5 minut. Przeglądarka otwiera się od razu, strony ładują się szybciej. Mistrz jest szczęśliwy.

W rezultacie otrzymaliśmy:

- uaktualnienie za jedyne 5 700r.

- Dobra wydajność, zwiększona prędkość.

- spokój ducha

- oszczędność na ewentualnych naprawach starego sprzętu.

- szybki i wygodny dobór komponentów w DOS

- możliwość zainstalowania systemu Windows 7 i korzystania z nowszego oprogramowania.

Wnioski:

Jeśli jesteś zirytowany powolnością swojego starego komputera, mają coraz częściej, aby przejść do SC lub do znajomych specjalistów o problemach z komputerem. Nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na zakup nowego komputera. Możesz dokonać modernizacji za minimalny budżet.

P.S.: Wróciłem do domu, dzwoni stały klient, opisuje podobne objawy, na lato leczył się już trzy razy. Radzę Ci zmienić komputer, w przeciwnym razie informuję Cię, że koszt moich usług wkrótce przekroczy koszt nowego komputera :).

Zobacz również