Komputery i laptopy

Projekt Air Silence. Rozdział 1: Rozpoczęcie pracy

Coraz więcej osób zaczyna pracować zdalnie. Wiąże się to zazwyczaj z pracą w domu. Większość czasu pracy spędza przy komputerze. Tak się składa, że przez ostatnie półtora roku również pracowałem w domu. Moim głównym narzędziem pracy jest komputer. Chyba dla każdego jest jasne, że im wygodniejsze jest dane narzędzie, tym łatwiejsze jest jego działanie. A efektywność procesu pracy jest wyższa.

Gdy mam w domu komputer, to z pewnością pełni on więcej niż jedną funkcję. Czasami narzędzie pracy przekształca się w narzędzie rozrywki - dobrze jest się nim od czasu do czasu pobawić.

Wygoda użytkowania narzędzia (komputera), w konkretnym przypadku oznacza:

  • Wystarczająca wydajność i możliwość rozbudowy
  • Lakoniczny projekt
  • Cicha praca

Zatrzymam się szczegółowo nad każdą z tez.

Wystarczająca wydajność i szybkość reakcji. Twój komputer musi działać. Musi działać poprawnie, bez lagów i spowolnień. Tempo operacji roboczych powinno zajmować jak najmniej czasu. Ale wszystko z umiarem, bez fanatyzmu. I jeśli to możliwe, aby mieć jakąś rezerwę na przyszłość na modernizację komputera.

Jeśli mówimy bardziej szczegółowo o tym, do jakich celów pracy będzie wykorzystywany komputer, oto lista (w kolejności istotności):

  • Współpraca z edytorami tekstu i tabel. Tabele mogą być bardzo duże, nawet do 100 000 wierszy. Obliczenia masowe z użyciem wzorów i makr zabierają czasem dużo czasu, którego zawsze brakuje, dlatego należy skrócić czas trwania obliczeń.
  • Surfing the Internet. Tak, surfowanie wymaga dość mocnego komputera. W trakcie pracy łatwo jest otworzyć 3-4 okna z 50 zakładkami w każdym!
  • Praca z edytorami obrazów. Większość z nich to obróbka zdjęć, kadrowanie i zmiana rozmiaru, ale czasem nawet coś poważniejszego. Aczkolwiek niezbyt często. To denerwujące, aby zobaczyć "Workspace is full" w środku procesu.
  • Gamifying. Nie jest to w ogóle podstawowa funkcja, ale od czasu do czasu przydaje się, by wydrenować kilka rolek w battle royale lub uruchomić kilku Heroesów.
  • Praca w edytorach wideo i 3D. Czasami trzeba poprawić model lub dwa, stworzyć małą animację lub wyciąć i wkleić wideo.

Lakoniczny wygląd. Komputer przede wszystkim ma służyć do pracy, a dopiero potem do grania w gry. Dlatego musi mieć wygląd, który nastawia do pracy, a na pewno nie rozprasza w żaden sposób. Dlatego od razu odrzucamy jaskrawe kolory i oświetlenie RGB. Mając świadomość obfitości podświetlenia RGB na dzisiejszym rynku, dopuszczę obecność komponentów z podświetleniem, ale będzie ono od razu wyłączone. Nie będzie stokrotek. Mimo to obecność przezroczystego panelu bocznego jest pożądana. Miło jest patrzeć na schludnie zmontowany system - to uspokaja.

Wygląd musi być powściągliwy. Kształty proste. Kolory są proste. Przeważnie czarny. Niewielka obecność bieli i szarości być może.

Cicha praca. To proste. Po pierwsze, hałas z komputera utrudnia skupienie się na pracy. A że moja jednostka systemowa tradycyjnie mieszka na biurku, to słyszę każdy wentylator, dysk twardy i czasem gwiżdżący dławik. Po drugie, często muszę pracować bardzo wcześnie i bardzo późno. Hałas zakłóca sen całej rodziny, która ma bardzo wrażliwy sen. Te dwa powody wystarczyły, abyśmy zdecydowali się na budowę jednostki z systemem silent. I to nie tylko cicho, ale zupełnie cicho.

Hałas można ograniczyć na wiele sposobów. Możesz na przykład zainstalować ciche wentylatory o niskiej prędkości obrotowej i wziąć obudowę z izolacją akustyczną. Ale inną opcją jest pozbycie się samego hałasu. Innymi słowy, należy unikać wszelkich ruchów mechanicznych wewnątrz obudowy, przynajmniej częściowo. Ale nie musisz też dodawać żadnej izolacji akustycznej.

Mając świadomość, że pod obciążeniem komponenty generują dość dużo ciepła, zdecydowano się na budowę systemu z półpasywnym systemem chłodzenia powietrzem. W trybie lekkiego obciążenia elementy urządzenia systemu będą chłodzone pasywnie przez konwekcję naturalną. W przypadku znacznego wzrostu temperatury, np. podczas dużego obciążenia, wentylatory zostałyby włączone i schłodziły układ. Ale, biorąc pod uwagę charakter mojej pracy, będzie to dość rzadkie. Na podstawie wymagań dotyczących komfortu akustycznego, który miałby być stworzony przez półpasywny system chłodzenia, powstała nazwa projektu Air Silence.

Przy czym określane są ogólne wymagania i koncepcja projektu. Teraz czas na rozmowę o sprzęcie. Ale o tym opowiemy w kolejnej publikacji.

P.S.: Więcej ciekawych rzeczy w przyszłości. Wszystko ze zdjęciami i zrzutami ekranu)

Zobacz również