Komputery i laptopy

Montaż budżetu dla domu poniżej 40 000 rubli w październiku 2020 r.

Rok 2020 pokazał, jak ważne jest posiadanie w domu komputera. Z powodu pandemii wielu pracowników zostało przestawionych na "pracę zdalną", a uczniowie na nauczanie na odległość. Znajdźmy więc optymalną i niedrogą budowę, przyglądając się kilku wersjom dla różnych potrzeb.

Październik to nie jest najlepszy czas na zakup komponentów. Ze względu na wzrost kursu dolara ich koszt wzrósł o około 20-30% w stosunku do cen z lata. Z drugiej strony pojawiło się kilka dobrych nowości jak np. procesor Intel Core i3-10100F, który został zaprezentowany na początku miesiąca. Spróbujmy to zrobić w jednej z opcji budowania.

Mając budżet 40 tysięcy rubli, musisz zrozumieć, do czego planujesz używać komputera, ponieważ w każdym przypadku będziesz musiał zaoszczędzić pieniądze.

Montaż na procesorze Intel ze zintegrowaną kartą wideo

Ta wersja lepiej nadaje się do pracy biurowej i multimediów. Jako procesor weźmiemy Intel Core i3-10100 ze zintegrowanym rdzeniem wideo UHD Graphics 630. W porównaniu do i3-9100, w najnowszej generacji Intel podwoił pojemność pamięci podręcznej i liczbę wątków, co pozytywnie wpłynęło na wydajność.

Odrzucamy od kompletnego coolera, za te same pieniądze lepiej wziąć sprawdzony DEEPCOOL Ice Edge Mini FS V2.0. Jest w stanie odprowadzić 100W gorącego powietrza, co jest więcej niż wystarczające dla naszego procesora o mocy 65W.

Jako płytę główną wybieramy niedrogiego GIGABYTE na chipsecie H410. Wadą jest brak obsługi M2 i tylko dwa sloty na pamięć RAM. Są one jednak nieistotne dla naszego budżetowego komputera. Z drugiej strony nowoczesne gniazdo LGA 1200 pozwoli w przyszłości na upgrade do jednego z procesorów 11-tej generacji.

Nie oszczędzaj na pamięci RAM: system uzupełniamy modułami Kingston HyperX FURY Black. Pojemność 16 GB to minimum wymagane w 2020 roku, nie będziemy nawet rozważać wariantów z 8 GB. Nasza płyta główna nie obsługuje częstotliwości wyższych niż 2666 MHz, jednak timingi są bardzo ważne dla Intela. Dlatego też wybraliśmy pamięć RAM z opóźnieniami CL15.

Lepiej nie skąpić na zasilaczu, zwłaszcza jeśli pecet będzie wykorzystywany do pracy. My wybierzemy wariant z certyfikatem Bronze+. Corsair CV450 jest więcej niż wystarczający dla naszego systemu z maksymalnym poborem mocy około 150W.

Jako SSD instalujemy Samsunga 860 QVO o imponującej pojemności 1 TB. W tym przypadku można zapomnieć o HDD zupełnie.

Wszystkie komponenty montujemy w kompaktowej obudowie AeroCool CS-103, która nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

Na tym komponencie można spokojnie zaoszczędzić.

Budowa na procesorze AMD ze zintegrowaną kartą graficzną

Jako alternatywę dla Intela przyjrzyjmy się podobnemu procesorowi od AMD. Ryzen 5 3400G będzie kosztował prawie trzy tysiące rubli więcej. Z trudem mieścimy się w budżecie.

Warto jednak przepłacić - wbudowana karta graficzna Vega 11 jest znacznie wydajniejsza od UHD 630:

Płyta główna również będzie pochodzić od GIGABYTE. B450M S2H jest jednym z najpopularniejszych dla Ryzena. Jest on zbudowany na chipsecie B450 i ma dobrą bazę komponentów. Radiatory zasilające VRM i obsługa pamięci masowej M2 odróżniają go od wariantu opartego na Intelu.

Reszta sprzętu pozostaje bez zmian:

Zbudować z procesora Intel i niedrogiej karty graficznej

Ten wariant jest odpowiedni dla osób, które planują nie tylko pracę przy komputerze, ale także gry. Ponieważ nie będziemy potrzebować wbudowanego rdzenia wideo, zmieniamy procesor na nowy Intel Core i3-10100F, o którym była już mowa we wstępie. Pozwoli to zaoszczędzić nieco ponad tysiąc rubli.

Karta graficzna GTX 1050 Ti to niezbędne minimum dla systemu gamingowego klasy podstawowej. Uzupełnij system o przystępny wariant KFA2 - GeForce GTX 1050 Ti 1-Click OC. Z łatwością wypycha 60 klatek w rozdzielczości 1080p w popularnych grach online, takich jak Dota 2, CS: GO i World of Tanks. Nie liczcie jednak na to, że zapewni on przyzwoitą wydajność w dzisiejszych wymagających grach.

Aby zmieścić się w budżecie, wymienimy niektóre komponenty na bardziej przystępne cenowo. Na przykład konieczne będzie "obcięcie" rozmiaru dysku SSD o połowę. Crucial BX500 o pojemności 480 GB to dobry wybór. Ma imponującą żywotność 120 TBW i standardową specyfikację SATA-SSD (maksymalna prędkość zapisu - 500MB/s, odczytu - 540MB/s).

Zmieńmy nasz zasilacz na Aerocool VX PLUS 500W. Jest to produkt klasy podstawowej. Przy mocy znamionowej 500W jest w stanie dostarczyć 456W mocy na linii 12V. Maksymalny pobór prądu przez zespół wynosi około 225W - niezbędny margines jest spełniony.

Ponieważ zainstalowaliśmy pełnoprawną kartę graficzną, odprowadzanie ciepła z takiego układu będzie znacznie wyższe niż w przypadku wariantów ze zintegrowanym rdzeniem wideo. Dlatego zalecamy dodanie do obudowy dodatkowego wentylatora 120x120 mm. Na przykład Aerocool Force 12. Jest raczej cichy: prędkość obrotowa wynosi tylko 1000 obr/min, a poziom hałasu 23,7 dB.

Pozostałe elementy są bez zmian:

Zbuduj z procesorem AMD z niedrogą kartą graficzną

Wybierz również procesor bez rdzenia wideo. AMD Ryzen 3 3100 to podstawowy czterordzeniowiec dla graczy, który będzie dobrym wyborem przy ograniczonym budżecie.

Płyta jest taka sama jak w poprzednim wariancie AMD - B450M S2H od GIGABYTE. Warto zwrócić uwagę, że wybrany procesor ma dobry potencjał podkręcania. Przy bazowej częstotliwości boostu 3900MHz, Ryzen 3100 z łatwością przyjmuje 4200-4300MHz.

Całkowity koszt zestawu CPU + płyta główna nie uległ zmianie, więc całkowity koszt budowy pozostaje taki sam jak w przypadku poprzedniej opcji. Wybór należy do ciebie.

Pozostałe elementy zestawu:

Zobacz również