Komputery i laptopy

Projekt Air Silence. Rozdział 6. Testowanie

W poprzedniej publikacji przyjrzeliśmy się konfiguracji projektu Air Silence. Teraz przyszedł czas na sprawdzenie działania i ocenę wydajności półpasywnego systemu chłodzenia.

Testy przeprowadzono na w pełni zmontowanym systemie. Konfiguracja BIOS-u i systemu chłodzenia została opisana powyżej. Wszystkie panele obudowy są na miejscu, w tym oba panele boczne. To znaczy, że jednostka systemowa jest w normalnym, codziennym stanie. Temperatura otoczenia w czasie badania wynosi 28-30°C.

CPU-Z

Pierwszym narzędziem testowym będzie benchmark CPU-Z w wersji 1.93.0 x64

Procesor Ryzen 7 2700, z ograniczonym do 45W odprowadzaniem ciepła, uzyskał 412 pkt. w trybie jednowątkowym i 3 598 pkt. w trybie wielowątkowym.

Benchmark AIDA 64 Cache & Memory

W trybie stock, Apacer RAM daje następujące wyniki.

Jak już wcześniej wspomniano, pamięć z powodzeniem pracuje z częstotliwością 3066MHz przy timingach 16-18-18-38. Zobaczmy jak takie wartości wpłyną na prędkość odczytu/zapisu.

Dla przejrzystości dane zostały przedstawione w formie wykresu.

Znaczny wzrost wydajności jest widoczny gołym okiem. Dla operacji odczytu było to 15,4%, dla operacji zapisu 15,8%, a dla operacji kopiowania 15,6%. Latencja w pamięci została zmniejszona o 16,2%.

CrystalDiskInfo 8.8.1

Narzędzie dostarcza pewnych ogólnych informacji o napędach. Dostarcza informacji o firmware, interfejsie, uptime i S.M.A.R.T.

Oba dyski SSD od Patriota są poprawnie wykrywane przez oprogramowanie.

CrystalDiskMark 7.0.0h

Oba dyski SSD przetestowaliśmy za pomocą CrystalDiskMark 7.0.0h, najpopularniejszego narzędzia do testowania dysków twardych. Cykl testowy składał się z trzech przebiegów testowych z losowym rozmiarem danych od 16 MiB do 64 GiB. Testy przeprowadzono na nienapełnionych dyskach.

Wyniki testu Patriot P300:

Wyniki testów Patriot P210:

Co warte podkreślenia, producent podaje prędkości 1700/1200MB/s dla Patriot P300, oraz 520/430MB/s dla Patriot P210. Testy w CDM pokazały o rząd wielkości wyższe wartości, a to trochę dziwne. Rzecz w tym, że zazwyczaj producenci dysków SSD, wręcz przeciwnie, przeceniają właściwości swoich urządzeń. W przypadku Patriota widzimy inny obraz - wydajność dysków była wyższa niż deklarowana.

Wyniki uzyskane w CDM, przy objętości danych 1GiB, dla przejrzystości zestawiono na wykresach.

Szybkość sekwencyjnego odczytu/zapisu

Szybkość odczytu/zapisu losowego

Z wykresów widać wyraźnie różnicę w wydajności napędu. Patriot P300 jest szybszy od swojego partnera Patriot P210 i wykazuje prędkości o kilka rzędów wielkości większe. Tej luki jednak nie widać, bo napędy mają różne interfejsy połączeniowe. Patriot P300 to NVMe, Patriot P210 to SATA.

Cinebench R20

Wydajność renderingu procesora została oszacowana przez Cinebench R20. Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej oszacowało poziom wykonania na 2641 punktów.

Znak 3D

Wydajność w grach zmierzyliśmy za pomocą oprogramowania 3D Mark w trybie Time Spy.

System nie był w stanie pokazać komfortowych FPS-ów w rozdzielczości 1920x1200. Jednak, jak wspomniałem w pierwszej części, komputer rzadko służy do gier.

Geekbench 5.2.3

Jeśli wierzyć bazie benchmarków, wynik procesora jest całkiem niezły - w dolnej granicy statystyk. I to przy zachowaniu limitu TDP.

ZACHOWANIE TERMICZNE

Testy przeprowadzono przy w pełni zmontowanym systemie. Zamontowano wszystkie panele, w tym boczne pokrywy, obudowy Fractal Design Define 7 Compact. Temperatura w pomieszczeniu badawczym w czasie badania wynosiła od 28°C do 30°C. Do obciążenia systemu wykorzystano AIDA System Stability Test oraz Furmark 1.21.0.0.

Niskie obciążenie

Podczas korzystania z komputera pod lekkim obciążeniem, typowym dla codziennych zadań roboczych, temperatury podzespołów utrzymywały się na umiarkowanym poziomie.

Po dwóch godzinach pracy temperatury są stabilne na następujących poziomach:

 • CPU: 67 °C
 • GPU: 52 °C
 • MOS: 54 °C
 • Chipset: 47 °C
 • SSD M.2: 51 °C
 • SSD SATA: 45 °C

Test warunków skrajnych AIDA

Aby sprawdzić układ chłodzenia, wykonaliśmy stress test AIDA, który maksymalnie obciąża moc obliczeniową komputera.

Po krótkim czasie średnie temperatury składników są następujące

 • CPU: 70 °C
 • GPU: 56 °C
 • MOS: 57 °C
 • Chipset: 49 °C
 • SSD M.2: 52 °C
 • SSD SATA: 47 °C

Na powyższym zrzucie ekranu widać krzywą temperatury. Wynika to z konfiguracji układu chłodzenia. Wentylatory obudowy będą okresowo włączać się i wyłączać bezgłośnie.

AIDA + test warunków skrajnych Furmark

Otrzymane temperatury wydawały mi się niskie i postanowiono uruchomić Furmark równolegle z AIDA stress-test, aby maksymalnie obciążyć kartę graficzną.

Po stabilizacji temperatury składników wynosiły:

 • CPU: 69 °C
 • GPU: 80 °C
 • MOS: 63 °C
 • Chipset: 55 °C
 • SSD M.2: 63 °C
 • SSD SATA: 50 °C

Z wykresu temperatur widać spadek temperatury GPU po wykonaniu testu obciążeniowego Furmark. Wentylatory obudowy pracowały przez cały czas trwania testu. Wynika to ze stabilności temperaturowej, bez falujących zmian wykresu.

Warto wspomnieć o wyjątkowej wydajności wentylatorów obudowy NoiseBlocker. Podczas testów obciążeniowych wentylatory nie wydają żadnego dźwięku - ani podczas uruchamiania, ani podczas pracy. Po prostu nie da się ich usłyszeć, nawet mając ucho blisko obudowy. Wizualnie można je zauważyć jedynie przez przyciemniane szkło na bocznym panelu Fractal Design Define 7 Compact.

Stabilność zasilania

Nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowej wydajności Seasonic PRIME TX-650. Przypomnę, że zasilacz ten posiada certyfikat 80 PLUS Titanium. Oznacza to wysoką wydajność energetyczną i niskie rozpraszanie ciepła podczas pracy.

Podsumowując, zasilacz wyposażony jest w hybrydowy system chłodzenia. Przy 40% obciążeniu wentylator nie kręci się. Podczas testów wentylator zasilacza uruchamiał się tylko wtedy, gdy nastąpiło znaczne obciążenie systemu, a w szczególności karty graficznej. Ale nawet wtedy praktycznie nie dało się go usłyszeć.

Stabilność napięcia podczas obciążenia jest doskonała w przypadku Seasonic PRIME TX-650. Co nie jest zaskakujące w przypadku zasilacza tej klasy.

Projekt został zakończony. W następnym (ostatnim) rozdziale ocenimy działanie i pozostawione zdjęcia.

Zobacz również