Komputery i laptopy

Projekt Air Silence. Rozdział 3: Akcesoria. Część 2

W poprzedniej publikacji zaczęłam wybierać akcesoria do projektu. Materiał okazał się dość obszerny i postanowiono podzielić go na dwie publikacje. Teraz zadbano o elementy obliczeniowe. Teraz przyszła kolej na te "bazowe".

Obudowa: Fractal Design Define 7 Compact Dark Tempered Glass

Ta obudowa to zdecydowanie komponent o długiej żywotności. Nie wybierzemy go na jeden rok, ale z zapasem na przyszłość. Oprócz wymagań funkcjonalnych istnieją również wymagania dotyczące wyglądu obudowy. Bo to właśnie obudowa jest w głównej mierze odpowiedzialna za wizualny wygląd projektu.

Wymagania dotyczące obudowy:

 • Elegancki wygląd
 • Solidna obudowa
 • Wsparcie dla pełnowymiarowych płyt głównych (ATX)
 • Wsparcie dla wysokich coolerów wieżowych (od 165mm)
 • Obsługuje wentylatory 140mm na górze i z przodu oraz co najmniej 120mm z tyłu
 • Co najmniej 4 USB (w tym USB 3.0) na panelu przednim
 • Pożądane są filtry przeciwpyłowe, izolacja akustyczna i przejrzysta ściana boczna

Dodatkowo etui powinno być przestronne w środku, nie będąc przy tym nieporęczne, gdyż będzie stało na biurku. Przestarzałe zatoki 5,25" są wykluczone, podobnie jak stojaki na dyski twarde 3,5" przez całą obudowę.

Fractal Design Define 7 Compact Dark Tempered Glass okazał się idealnym kandydatem. Ta obudowa w pełni spełnia wymagania, a nawet trochę więcej. Na przykład na przednim panelu ma 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 i dodatkowo USB 3.1 Gen 2 Type-C, a boczny panel wykonano z przyciemnianego szkła hartowanego.

Define 7 Compact jest bardzo łatwy w montażu, ale o tym więcej później.

Zasilacz: Seasonic PRIME TX-650 (SSR-650TR)

Moje stanowisko jest takie, że zasilacz, podobnie jak obudowa, przeżyje niejedną wymianę podzespołów. Na przykład mój poprzedni zasilacz, Seasonic S12II-500, służy od ponad 10 lat i przeżył dziesiątki procesorów, pół tuzina płyt głównych i kilka kart graficznych. I ten twardy człowiek pracuje teraz jeszcze w jednym z PC. Więc oszczędzanie na zasilaczu nie jest wskazane (w moim przypadku).

Wymagania dotyczące zasilania:

 • Wysoka niezawodność
 • Wysoka wydajność
 • Półpasywny system chłodzenia
 • Wystarczająca moc dla procesora i karty graficznej z najwyższej półki.
 • Okablowanie modułowe

Dla wyjaśnienia, przez wystarczającą moc rozumiem to, że PSU będzie w stanie zasilić system złożony z, powiedzmy, Ryzena 9 i RTX 2080. Ale, to są składniki fantomowe, które mogą, ale nie muszą pojawić się w systemie w pewnym momencie. Na wszelki wypadek bierzemy pod uwagę możliwość ich montażu w systemie, a więc kompletujemy odpowiedni zasilacz. Potrzebujemy więc zasilacza o mocy od 600 W z wysoką sprawnością. Ponieważ nasz projekt będzie z półpasywnym chłodzeniem, zasilacz jest odpowiednio potrzebny. Niewiele jest zasilaczy z hybrydowym systemem chłodzenia.

Zasilaczem dla naszego projektu będzie Seasonic PRIME TX-650 (SSR-650TR). Jest to zasilacz o najwyższej sprawności, spełniający wymagania 80 PLUS Titanium. PRIME TX-650 posiada funkcję chłodzenia półpasywnego, co oznacza, że pod 40% obciążeniem nie obraca się żaden wentylator. Jednak nawet pod dużym obciążeniem wentylator 135mm jest bardzo cichy. Na dodatek zasilacz ma w pełni modułową konstrukcję. Absolutnie wszystkie kable są odłączalne.

Seasonic PRIME TX-650 to idealny kandydat do projektu Air Silence.

Chłodzenie CPU: Thermalright Le GRAND Macho RT

Chłodzenie procesora to wymagająca misja. Szczególnie w projekcie z półpasywnym systemem chłodzenia. Szczególnie w przypadku procesora AMD Ryzen 7 2700, który bez podkręcania generuje około 80-90W (zamiast deklarowanych 65W) ciepła, ale przy poważnym podkręceniu bez problemu przekracza próg 200W. Podkręcanie nie jest jednak planowane (przynajmniej na razie), więc będziemy się kierować maksymalnym TDP na poziomie 80-90 W. Choć nawet ta liczba jest zbyt duża, by oszczędzać na codziennej pracy.

Wymagania dotyczące chłodzenia procesora:

 • Duża powierzchnia odprowadzania ciepła
 • Duży rozstaw lameli
 • Ilość rurek cieplnych od 6
 • Duży wentylator
 • Smukły wygląd

W te wymagania doskonale wpisuje się Le GRAND Macho RT. Ten cooler posiada 7 rurek cieplnych o średnicy 6 mm i powierzchni rozpraszającej około 12 000 cm2. Dzięki temu cooler jest w stanie odprowadzić do 320W ciepła, ale nie jest to jego główna cecha interesująca dla projektu.

Odległość między płytami radiatora została zwiększona do 3,1 mm, co zwiększa naturalną konwekcję powietrza. A w przypadku pasywnych i hybrydowych systemów chłodzenia jest to niezwykle ważne. Wygląd Le GRAND Macho RT jest dyskretny. Czarna płyta górna chłodnicy dodaje jej rygoru. Powierzchnia montażowa płyty bazowej nie jest frezowana i jest gładka.

Dołączony wentylator TY-147B jest dobry na wszystko - jego wielkość, minimalne obroty i poziom hałasu, ale biały wirnik będzie nieodpowiedni dla tego projektu. Nie ma z tym większego problemu - wymieńmy kompletny fan Le GRAND Macho RT.

Wentylator chłodzenia CPU: Noctua NF-A15 HS PWM Chromax

Całkowicie czarna Noctua NF-A15 HS PWM Chromax zajmie miejsce Thermalrighta TY-147B z białym wirnikiem. Wymiary Noctua są takie same jak oryginalnego wentylatora, więc nie musisz się martwić o kompatybilność. Noctua NF-A15 ma szerszy zakres obrotów niż Thermalright TY-147B, choć minimalna prędkość jest taka sama - 300rpm.

W zestawie znajduje się wielokolorowa (w tym czarna) silikonowa podkładka, której zadaniem jest redukcja ewentualnych drgań, a co za tym idzie - hałasu.

Wentylatory obudowy: Noiseblocker BlackSilentPro PWM - 120mm i 140mm

Chłodzenie obudowy, gdy komputer jest cichy, wymaga specyficznego podejścia. Istnieje kilka przyczyn hałasu wentylatora obudowy: hałas przepływu powietrza i hałas wibracji. Pierwszej przyczynie można przeciwdziałać na kilka sposobów. Jednym z nich jest utrzymywanie prędkości wentylatorów na jak najniższym poziomie. Drugi powód można rozwiązać poprzez zastosowanie izolacji antywibracyjnej. Innymi słowy, obudowa wentylatora nie może być sztywno przymocowana do obudowy, np. za pomocą konwencjonalnych śrub.

Wymagania dotyczące wentylatorów obudowy:

 • Niska minimalna prędkość obrotowa.
 • Uchwyty antywibracyjne do obudowy
 • Dyskretny wygląd

W projekcie zostaną wykorzystane wentylatory Noiseblocker BlackSilentPRO PWM 120mm (PL-PS) i 140mm (PK-PS). Wentylatory są czarne i mają klasyczny design.

Cechą szczególną jest silikonowa ramka, która izoluje wentylator od obudowy i zapobiega ich stykaniu się. Dodatkowo mocowanie odbywa się za pomocą długich śrub przez silikonowe przelotki. Jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż silikonowe "gwoździe", ale równie skuteczne. W zakresie dostawy dostępne są dwa kable o różnych długościach (20 cm i 50 cm), za pomocą których można przedłużyć krótki, natywny kabel. BlackSilentPro może się również pochwalić niskim poziomem hałasu (8,1-23,7dBA i 4,2-29,2dBA) oraz szerokim zakresem prędkości (600-1500rpm i 400-1500rpm).

Wszystkie elementy projektu Air Silence są podświetlone. W końcu zabraliśmy się za składanie systemu, ale o tym więcej w kolejnej publikacji.

Zobacz również