Komputery i laptopy

Montaż w biurze budżetowym za 15 000 rubli (marzec 2020 r.)

Nie każdy potrzebuje najwyższej klasy konfiguracji z kartą graficzną do gier. Koszt wydajnego komputera jest wysoki, a do większości zadań biurowych jego wydajność będzie zbyt wysoka. Niedawno opublikowaliśmy budowę ultra-budżetowego komputera do gier. A dziś wybierzemy nowoczesną konfigurację komputera biurowego i postaramy się przy okazji zaoszczędzić budżet.

Nasza konfiguracja polega na używaniu komputera jako maszyny do pisania: praca z edytorami tekstu i arkuszami kalkulacyjnymi, lekka obróbka zdjęć, surfowanie po Internecie.

Procesor: Athlon 3000G

Procesorem w naszej konstrukcji będzie Athlon 3000G. Jest to zupełnie nowy procesor firmy AMD, który został wyposażony w 2 fizyczne rdzenie (4 wątki) oraz zintegrowany rdzeń graficzny Vega 3. Do prostych operacji biurowych jest to wystarczające.

Płyta główna: ASRock B450M-HDV R4.0

Do naszej konfiguracji wybierzemy jedną z najbardziej budżetowych płyt głównych na chipsecie B450, która jest odpowiednia dla AM4. Jest to niedroga płyta ASRock B450M-HDV R4.0, ale w naszym przypadku jej funkcjonalność jest więcej niż wystarczająca.

Obudowa: GiNZZU B200

Będzie to kompaktowa i niedroga obudowa Mini-Tower B200 od GiNZZU. Obudowa ma jedną cechę szczególną - obecność portu USB 3.0 na przednim panelu. Umożliwi to szybsze pobieranie raportów i innych plików roboczych na dysk flash.

Chłodzenie procesora: DEEPCOOL Beta 10

Niskie rozpraszanie ciepła przez nasz procesor pozwala na zastosowanie do chłodzenia prawie każdego coolera kompatybilnego z socketem. W naszym systemie wykorzystamy jeden z najbardziej przystępnych cenowo coolerów dla AM4 - DEEPCOOL Beta 10. Jego wydajność chłodzenia powinna być wystarczająca dla naszego procesora z dużym zapasem.

RAM: AData Premier 8Gb

Dwukanałowy tryb pracy pamięci RAM (jak również jej częstotliwość) będzie prawie niezauważalny podczas biurowego użytkowania komputera. Jednak wolne gniazdo na płycie głównej nigdy nie będzie zbyteczne. W związku z tym w naszej konstrukcji znajdzie się jedna płyta o pojemności 8 GB od firmy AData.

Dysk: HP S700 250 GB

Jest mało prawdopodobne, aby codzienne scenariusze pracy biurowej spowodowały maksymalne obciążenie dysku SSD. Dlatego interfejs połączenia i współczynnik kształtu napędu nie mają kluczowego znaczenia. Weźmy na przykład dysk M.2 o pojemności 250 GB w postaci modelu HP S700. Cena jest porównywalna z rozwiązaniami 2,5", ale M.2 pozwala pozbyć się zbędnych kabli.

Zasilacz: HIPER HPT-450

Pobór mocy przez nasz system jest na niskim poziomie, więc w zasadzie każdy zasilacz się nada. My jednak wybierzemy HIPER HPT-450. Jego cena nie jest dużo wyższa od najtańszych rozwiązań, ale HIPER ugruntował swoją pozycję jako zasilacz niezawodny i trwały.

*Dostępność i ceny elementów są aktualne dla Krasnodaru.


Nasza konfiguracja jest przeznaczona do standardowej pracy biurowej i sprawdzi się jako niezawodny asystent. Jednak w przypadku poważnej pracy, czy to z bazami danych, czy też dużej ilości pracy w edytorach graficznych lub CAD, należy rozważyć inne, bardziej wydajne konfiguracje.

Chcę taniej!

Wybierając dysk o mniejszej pojemności, można zaoszczędzić na kosztach konfiguracji. W zależności od rodzaju pracy biurowej dysk SSD o pojemności 250 GB może być nawet za duży. W takim przypadku można zdecydować się na dysk o pojemności 120 GB. Dodatkowe 700-1000 rubli można zaoszczędzić, wybierając kartę z pamięcią 4 GB RAM. Trudno powiedzieć, czy będzie to racjonalna decyzja, ale jeśli liczy się każdy grosz, to taka opcja jest do przyjęcia, choć nie jest pożądana. Aby zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy, wybierz płytę główną z chipsetem z poprzedniej serii - A320. Należy jednak zwrócić uwagę na gniazdo M.2 dostępne na płycie głównej. Konieczna może być także wymiana dysku SSD M.2 na dysk 2,5-calowy.

Chcę uaktualnić!

Przede wszystkim warto zwiększyć ilość pamięci RAM, instalując kolejną płytę o pojemności 8 GB. Jest to szczególnie istotne dla osób, które mają otwartych kilka dokumentów jednocześnie i korzystają z kilkudziesięciu kart w przeglądarce. Nasza konfiguracja jest oparta na komponentach obecnej generacji i charakteryzuje się pewną elastycznością w zakresie modyfikacji. Można na przykład wymienić procesor na bardziej wydajny, nawet na model Ryzen 7. Istnieje również możliwość dodania karty graficznej GTX 1660 Ti. Wydajność zasilacza jest wystarczająca do tego celu.

Zobacz również