Komputery i laptopy

Budowa domowego komputera PC do celów niezwiązanych z grami

Najczęstszym zapytaniem na forum jest prośba o pomoc w budowie komputera do gier. Ale w zasadzie wiele osób potrzebuje komputera nie do grania w gry, ale do pracy. Na przykład, aby tworzyć i edytować dokumenty w biurze, surfować po Internecie, rozmawiać przez Skype, pobierać pliki, słuchać muzyki lub oglądać filmy. Aby zmontować zdjęcie, zmontować rodzinne wideo z przyjęcia urodzinowego.

Nie potrzebujesz do tych celów potężnego, drogiego komputera, który znacznie opróżni Twój rodzinny budżet. Ustalmy wspólnie, co wybrać z tego, co jest dostępne w katalogach DNS.

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy - "serca" komputera - procesora. Zajmie to około jednej czwartej, a nawet jednej trzeciej Twojego budżetu.

Większość nowoczesnych procesorów ma wbudowany rdzeń wideo, więc nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na dyskretną kartę graficzną. Najtańszą i najlepszą opcją jest dwurdzeniowy Pentium G. Albo AMD A4-A6, który charakteryzuje się wydajniejszym rdzeniem graficznym (w przypadku, gdy planujemy grać w niezbyt wymagające gry).

Środkowym wariantem będzie Core i3 lub Core i5. Konkurenta od AMD może wyręczyć A8 z możliwością podkręcania i rdzeniem graficznym Graf-HD6550D.

Nie należy kupować procesorów w wersji BOX, szczególnie i5, czy A8 z indeksem K.

Lepiej jest zaopatrzyć się w oddzielną chłodziarkę. Nie drogie, 500-800r. coolery wieżowe z rurkami cieplnymi i PWM wystarczą dla tych procesorów. Na przykład CoolerMaster S200 , DEEPCOOL GAMMAXX 300. Chłodnice do Pentium i Core i3 też się nadadzą, ale najlepiej z PWM - Agistic Cooling Alpine 11 GT Rev 2.

Następnie wybieramy płytę główną, dla procesorów Intela będzie wystarczający niedrogi chipset H61, może być potrzebny slot PCI lub USB 3.0, warto zwrócić na to uwagę, gdyż nie są one na wszystkich płytach. Jeśli potrzebujesz 4 slotów na pamięć, to zwróć uwagę na płyty główne z chipsetem H67. Dla procesorów AMD Llano potrzebne jest gniazdo FM1. Tutaj pojawią się pierwsze trudności - wybór takich płyt głównych nie jest duży, a ceny są wyższe niż na analogu dla Intela.

Tutaj nie należy wybierać według firmy, tylko spojrzeć na cenę i funkcjonalność, której potrzebujesz.

Dalej, pamięci dla komputera biurowego jest dość wystarczająco 4 GB, ale należy pamiętać, że procesory Llano wymagają instalacji pamięci w trybie dual-channel i na wyższych częstotliwościach, podczas gdy dla Intel można umieścić jedną kartę na 1333 mgz.

Dysk twardy powinien być odpowiedniej wielkości - 500GB do 1000GB, oraz szybki, 7200rpm.

Dysk SSD jest również opcją, jeśli Twój budżet na to pozwala. Zapewni to szybkość i komfort pracy przy komputerze, istotne dla tych, którzy na komputerze "pracują" przez cały dzień.

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest wybór obudowy i zasilacza.

Zasilacz o mocy 350W w zupełności wystarczy do systemu bez dyskretnej karty graficznej, ale najlepiej ustawić go na 450-500W, aby nie trzeba było go później zmieniać, jeśli zechcemy dokupić kartę graficzną. Nadaje się do tego i zasilacz dołączony do obudowy, np. obudowy Air Tone wyposażone są w dość wysokiej jakości jednostki Fine Power. Najbardziej popularnymi zasilaczami są te firmy Chieftec, ze względu na ich niezawodność.

Wybór obudowy nie zawsze jest oczywisty; głośne i hałaśliwe będą denerwować swoich właścicieli. Duża obudowa będzie trudna do zainstalowania pod biurkiem. Możliwe jest zbudowanie obudowy mATX, która nie będzie zajmowała dużo miejsca.

Z obecnych niedrogich obudów w DNA, są nowe modele takie jak TX GMC Double-X, SilverStone SST-RL01B, mają dobrą wentylację i filtry przeciwkurzowe. Również niezawodne obudowy Thermaltake V3, CoolerMaster CM Elite 335U, oraz bestseller - ZALMAN Z9, ale kosztuje więcej.

Jest też duży wybór futerałów AirTone.

Jeśli potrzebujesz napędu DVD, możesz kupić najtańszy.

Podsumujmy, co mamy i ile ta przyjemność będzie nas kosztować.

Opierając się na informacji:

Procesor Intel Core i3-2120

Arctic Cooling Alpine 11 GT Rev 2 cooler

Płyta ASUS LGA1155 P8H61-M LE/USB3

DIMM DDR3 Pamięć 4096MB PC1066 1333Mhz Hynix

Dysk twardy SATA-3 500Gb Seagate 7200 Barracuda

Zasilacz Chieftec 500W,

Napęd SATA DVD±RW Sony Optiarc/NEC

Miditower ATX GMC Double-X, czarny

Średnio będzie to kwota 15 000rub w zależności od regionu tańsza lub droższa o 1 000rub.

W zależności od wybranego procesora: Pentium lub Core i5, montaż będzie kosztował mniej lub więcej.

Na AMD będzie kosztować nieco więcej:

Procesor AMD A6-3670K

Chłodnica CoolerMaster S200

Płyta główna ASRock Socket-FM1 A75M-HVS

DIMM DDR3 Pamięć 2048MBx2 PC12800 1600MHz Kingston HyperX

Dysk twardy SATA-3 500Gb Hitachi Deskstar 7K1000.D

Zasilacz ATX FinePower DNP-650 600W

Napęd SATA DVD±RW Sony Optiarc/NEC

SilverStone SST-RL01B Obudowa Miditower ATX

Oto kilka przykładów aktualnych konstrukcji. Aby uzyskać pomoc w zakresie niestandardowych specyfikacji lub bardziej specyficznych budżetów, zawsze możesz zapytać naszych klubowych ekspertów.

Zobacz również