Komputery i laptopy

Montaż budżetowego komputera z wbudowanym Wi-Fi w kompaktowej obudowie

W tym artykule omówiono kilka opcji budowy komputera klasy podstawowej w kompaktowym opakowaniu z wbudowanym adapterem bezprzewodowym. Taki komputer może pełnić rolę dedykowanego domowego centrum multimedialnego, wyświetlając obrazy na ekranie telewizora zamiast zwykłego monitora. Podane ceny obowiązują w Surgut w momencie publikacji.

Zespoły MediaBox, MediaBox Lite i MediaBox Plus

"Komputer w kompaktowej obudowie, pełniący rolę centrum multimedialnego... To właśnie HTPC!" - Miałbyś rację. Ale nie do końca. Chodzi o to, że niezbędnym atrybutem każdego szanującego się HTPC zawsze był napęd optyczny, tuner telewizyjny, dyskretna karta dźwiękowa i inne fajne rzeczy, takie jak IrDA-adapter, który pozwala kontrolować komputer za pomocą pilota telewizyjnego. To właśnie te urządzenia sprawiają, że HTPC jest "prawdziwe". Ponieważ jednak wszystkie te gadżety nie idą w parze z pojęciem "budżet", naszego montażu nie można uznać za pełnoprawne HTPC. Dlatego zamiast skrótu HTPC będziemy tu i dalej używać bardziej adekwatnych określeń "PC w kompaktowej obudowie" lub "kompaktowy montaż".

Po co nam taki komputer, skoro istnieją wyspecjalizowane urządzenia sprzętowe do centrów multimedialnych? Po pierwsze, w przeciwieństwie do tych urządzeń, może on pełnić funkcje zwykłego komputera, co czyni takie rozwiązanie bardziej uniwersalnym. Po drugie, o ile "żelazne" centra multimedialne i różne systemy BareBone wykorzystywane w tym celu mogą być dowolnie kompaktowe, to nie zawsze można je uaktualnić, w tym także firmware, podczas gdy kompaktowe zespoły są oczywiście w pełni upgrade'owane.

Dziś przyjrzymy się jednemu buildowi, dostępnemu w trzech różnych wariantach:

  • MediaBox - podstawowy wariant kosztujący do 31 500 rubli;
  • MediaBox Lite - lżejsza wersja (z mniej produktywnymi komponentami) w cenie do 28 000 rubli;
  • MediaBox Plus - wariant o wyższej wydajności w cenie do 35 000 rubli.

Pomimo względnej przystępności cenowej, wszystkie trzy warianty będą oparte na płycie głównej z wbudowanym adapterem Wi-Fi/Bluetooth. Bezprzewodowy dostęp do internetu wyeliminuje przynajmniej jeden nieestetyczny kabel w systemie. A jeszcze jednej pary zbędnych kabli możesz pozbyć się za pomocą bezprzewodowej klawiatury i myszki - wystarczy każdy niedrogi model z radiem USB. Potem jest coś bardziej eleganckiego w postaci Logitech K400 Plus, bezprzewodowej klawiatury z touchpadem i dodatkowymi klawiszami multimedialnymi.

Obudowa

Naszym celem jest budowa w kompaktowej obudowie (a.k.a. SFF - Small Form Factor), więc zaczniemy raczej od obudowy niż od procesora. A podstawą naszego montażu będzie... pudełko po butach! Oczywiście będziemy mówić nie o prawdziwym kartonie, ale o typie etui nieformalnie nazywanym Shoebox ze względu na podobieństwo do pudełek po butach. Shoeboxy są mniej więcej o połowę wyższe od konwencjonalnych Mid-Towerów, ale mogą mieć nieco większą grubość, ponieważ płyta główna (najczęściej mini-ITX lub jeszcze mniejsza) jest w nich ułożona poziomo.

Za MediaBox i MediaBox Plus weźmiemy jedną z popularnych obudów, Cooler Master Elite 130 za 4699 rubli. Obudowa ta, choć dość kompaktowa, bez problemu pomieści pełnowymiarową kartę graficzną o długości do 343 mm, pełnowymiarowy zasilacz ATX o długości do 180 mm, napęd optyczny oraz całą stertę dysków twardych i SSD! Chłodzenie również jest problemem, para dołączonych wentylatorów i perforowane ścianki zapewniają, że nadmierne ciepło nie ma szans. Przedni panel Elite 130 to jednoczęściowa siatka flankowana przez zwyczajową gamę złączy, przycisków i wskaźników, w tym dwa porty USB 3.x i jeden port USB 2.0. Obudowa przeznaczona jest dla płyt głównych w formacie mini-ITX.

Natomiast do wariantu MediaBox Lite wystarczy Cooler Master Elite 110, czyli okrojona wersja Elite 130. To już nie pudełko po butach, ale praktycznie sześcian - na pierwszy rzut oka ciasny, ale jednak wystarczająco pojemny. W modelu tym brakuje pięciocalowej komory i portu USB 2.0, a maksymalna dopuszczalna długość karty graficznej została ograniczona do 210 mm. Jednocześnie Elite 110 pozwala na montaż nieco wyższego coolera, co nie jest zbyt dużą zaletą biorąc pod uwagę duże zagęszczenie komponentów w tej obudowie. Cena Elite 110 wynosi 3899 rubli.

Wentylatory obudowy

W przeciwieństwie do swojego większego brata, Elite 110 jest wyposażony tylko w jeden wentylator 120 mm z przodu, ale umożliwia instalację również dwóch wentylatorów 80 mm. W naszym przypadku wystarczy tylko jeden dodatkowy wentylator dla MediaBox Lite. Wystarczy dowolny budżetowy model PWM z akceptowalnym przepływem powietrza - na przykład Cooler Master SickleFlow 80. Deklarowany poziom hałasu to zaledwie 25dB - nieźle jak na budżetowy model za 550 rubli!

Płyta główna

Do naszej konfiguracji potrzebujemy płyty głównej w formacie mini-ITX z wbudowanym Wi-Fi/Bluetooth. Wybierzemy płytę przeznaczoną dla procesorów Intela, gdyż te procesory tradycyjnie uchodzą za chłodniejsze od AMD, co nie jest bez znaczenia przy montażu w kompaktowej obudowie. Ponieważ ta konstrukcja skupia się na najnowszych procesorach klasy podstawowej, wybór chipsetu płyty głównej sprowadza się do dwóch opcji - H410 i B460. B460 oferuje więcej portów USB i PCI Express, ale jego kompaktowa forma neguje tę przewagę, a dodatkowe funkcje, takie jak pamięć Intel Optane czy obsługa RAID, nie są wymagane, więc "deska" oparta na H410 wydaje się logicznym wyborem.

Uniwersalnym wyborem dla wszystkich trzech wariantów jest płyta główna MSI H410I PRO WIFI za 8499 rubli. Posiada na pokładzie moduł bezprzewodowy Intel 3168NGW, dziesięciokanałowy układ audio Realtek ALC1200 zapewniający wysoką jakość dźwięku, a także wyjścia wideo HDMI i DisplayPort. Płyta główna MSI H410I PRO WIFI obsługuje zaktualizowaną linię procesorów Comet Lake bez konieczności aktualizacji BIOS-u (w przeciwieństwie do konkurencji).

Procesor

Rdzeniem naszej konstrukcji będą procesory Intel Pentium i Celeron dziesiątej generacji - nie dość szybkie, ale wystarczająco chłodne. Za podstawowy wariant weźmiemy Pentium Gold G6400 BOX (cena 6999 rubli). Wariant MediaBox lite dostaje zwykłego Celerona G5905 BOX(4 999 rubli) bez wielowątkowości, a zaawansowany wariant MediaBox Plus - "hiperpenny" Pentium Gold G6500 BOX(8 699 rubli) z ulepszoną zintegrowaną grafiką UHD Graphics 630.

A teraz mały benchmark procesora Pentium Gold G6400, który wybraliśmy do podstawowej budowy MediaBoxa.

W teście Firestrike CPU ten "hyperpin" jest na równi z takimi potworami z przeszłości jak AMD FX-8300 i AMD FX-8150. Oczywiście nikt nie zgodzi się na umieszczenie "ficzera" w kompaktowej zimnej konstrukcji - Pentium nadaje się do tego znacznie lepiej. Jeśli chodzi o gry, to sądząc po wynikach testów, G6400 można by polecić jako podstawę buildów do ultra-budżetowych rozgrywek. Jest jednak pewien niuans: autor filmiku użył karty graficznej RTX 2070 Super, aby nie być sztampowym w kwestii wydajności grafiki w testach. W praktyce jednak dobieranie mocnej karty graficznej do pary ze słabym procesorem wygląda zbyt mało realistycznie - raczej coś w stylu GTX 1050 by się tam znalazło - więc w realnym świecie liczby te byłyby z pewnością niższe.

Chłodnica procesora i interfejs termiczny

Tutaj nie stawiamy specjalnych wymagań układowi chłodzenia procesora - pudełkowe coolery Intela z pastą termiczną nałożoną na ich podeszwę również z powodzeniem poradzą sobie z tym zadaniem. Jeśli zwykły cooler będzie dla niektórych zbyt głośny, zawsze można znaleźć cichszą alternatywę CoolerMaster I30PWM z deklarowanym poziomem hałasu do 28dB.

Wideo/grafika

Budżetowy kompaktowy build nie zawiera dyskretnej karty graficznej - tylko "wbudowana", tylko hardcore! Sprawdźmy więc teraz, co wbudowana w procesor Pentium Gold G6400 grafika UHD 610 potrafi zrobić w różnych grach. Testowanie pozostałych dwóch procesorów nie ma większego sensu, bo wyniki G5905 będą znacznie gorsze (a niektóre gry w ogóle nie będą działać na dwóch wątkach), a Pentium G6500 wykaże niemal identyczne wyniki w tych grach, w których "szyjką w butelce" jest procesor (a takich gier jest mnóstwo).

Większość gier jest na granicy grywalności. Niewymagające gry jak CS:GO czy stare tytuły jak NFSU2 pokazują dobre wyniki do 60 fps, jednak zdarzają się gry jak Mafia III, których rozgrywka wygląda jak kompletny slideshow. Układ Intel UHD Graphics 610 zdecydowanie nie jest stworzony do gier. Jednak bez problemu radzi sobie z odtwarzaniem wysokiej jakości materiałów wideo w rozdzielczości 4K/60fps, niezależnie od tego, czy jest to film w jakości Blue-ray, czy wideo z YouTube. Tak samo jak jego poprzednik bez "U" w nazwie.

RAM

Najlepszy RAM to taki, który nie ma problemów z kompatybilnością. Moduły pamięci Kingston ValueRAM zawsze były jednymi z najbardziej kompatybilnych, więc używamy ich w naszej budowie. Warianty MediaBox i MediaBox lite wykorzystają jeden czterogigabajtowy moduł Kingston ValueRAM [KVR26N19S6/4](2199 rubli), a wariant MediaBox Plus - Kingston ValueRAM [KVR26N19S8/8](3699 rubli) o pojemności 8 GB. Częstotliwość obu modułów to 2666 MHz, czyli maksimum dla Pentium i Celerona 10. generacji.

We wszystkich przypadkach instalowany jest tylko jeden moduł pamięci. Z jednej strony, pracując w trybie jednokanałowym, pamięć nie będzie wystarczająco produktywna, a cztery gigabajty w nowoczesnych warunkach to nie tak dużo. Z drugiej strony, drugi slot pamięci pozostaje wolny, a oba poprzednie problemy można łatwo rozwiązać, dokupując drugi moduł podczas modernizacji systemu w przyszłości.

Przechowywanie danych

Zdecydujmy się na wybór napędów dla poszczególnych wariantów naszej kompaktowej budowy.

  • W przypadku MediaBoxa wykorzystujemy dysk twardy o pojemności 2TB. Do wyboru są dwie opcje: albo "zwykły" dysk - Toshiba P300 [HDWD120EZSTA](5 399 rubli), albo "kafelkowy" dysk WD Blue [WD20EZAZ] (4 299 rubli). Jeśli dysk twardy służy głównie do przechowywania niezmiennych treści, takich jak muzyka czy filmy, można przymknąć oko na pewne nieodłączne wady dysków opartych na technologii SMR i wybrać model Western Digital. W naszym przypadku ważniejsza jest stabilna praca dysku twardego bez niespodzianek, więc damy pierwszeństwo dyskowi CMR firmy Toshiba.

  • W MediaBox Lite zainstalujemy dysk WD Blue [WD10EZRZ] o pojemności 1 TB, prędkości obrotowej 5400 rpm i poziomie hałasu podczas pracy 24 dB. Cena tego dysku to zaledwie 3099 rubli.

  • Natomiast wariant MediaBox Plus, oprócz tego samego terabajta WD Blue, dodatkowo wyposażony w dysk półprzewodnikowy o pojemności 120 GB. Jednym z najlepszych dysków SSD o tej pojemności dla małej wydajności I/O jest 2,5-calowy Crucial BX500 [CT120BX500SSD1], wyceniony na 2099 rubli.

Zasilanie

Teoretycznie nasz system można rozbudować poprzez zainstalowanie dyskretnej karty graficznej. Dlatego wybierzemy zasilacz z dodatkowym zapasem mocy. Dla wersji MediaBox i MediaBox Plus wystarczy zasilacz o mocy 450W z certyfikatem 80 Plus Bronze, a dla lekkiego MediaBox lite - zasilacz o mocy 400W z certyfikatem White. PSU o określonej mocy znamionowej mają zazwyczaj wystarczającą ilość złącz różnych typów, więc nie trzeba się o to martwić. Idealnym zasilaczem dla każdego montażu w kompaktowej obudowie jest modułowa jednostka z odłączanymi kablami. Tym razem jednak ograniczymy się do zwykłego niemodularnego zasilacza w formacie ATX.

Wśród zasilaczy nadających się do naszych dość ogólnych wymagań jest sporo całkiem przyzwoitych modeli, ale my zatrzymamy się tylko na dwóch. Są to Xilence Gaming series XN213 450W oraz CoolerMaster MWE 400 WHITE - V2. Cena za te urządzenia to odpowiednio 3150 i 3499 rubli. Zasilacz Xilence okazał się już całkiem niezawodny, a zasilacze Cooler Master z serii MWE tradycyjnie uważane są za jedne z najlepszych jakościowo.

Wyniki

Zobaczmy, co mamy w wyniku każdego z wariantów:

  • MediaBox: ((6999 + 0) + 8499 + 1x 2199) + 0 + (5399) + (4699 + (0) + 3399) = 31194 rubli.

  • MediaBox Lite: ((4999 + 0) + 8499 + 1x 2199) + 0 + (3099) + (3899 + (550) + 3499) = 26744 rubli.

  • MediaBox Plus: ((8699 + 0) + 8499 + 1x 3699) + 0 + (3099 + 2099) + (4699 + (0) + 3399) = 34193 rubli.

Całkowity rząd wielkości! Choć warto wspomnieć, że nasza budżetowa konstrukcja oparta na procesorach Intela klasy podstawowej nie okazała się całkiem "budżetowa", zwłaszcza jeśli pamiętamy zeszłoroczne ceny sprzętu. Jednak nasze zadanie zostało spełnione. Do czasu kolejnych budów!

Zobacz również