Podzespoły komputera

Karta graficzna GIGABYTE GeForce RTX 3060 GAMING OC (LHR) [GV-N3060GAMING OC-12GD Rev2.0] Przegląd kart graficznych

Witam wszystkich w tej recenzji, a w niej opowiem Wam o moim udanym zakupie bardzo fajnej karty graficznej. Ceny na pewno są dalekie od tych rekomendowanych, ale co mamy, to mamy. Długo zastanawiałem się od jakiego producenta kupić kartę i wybór padł na triple fan, bo chciałem zachować ciszę.

Pakowanie i opakowanie

Ta karta graficzna przychodzi w ogromnym kartonie, zaskoczyło mnie to, że karton nie miał folii i nawet myślałem, że videokarta została przede mną otwarta, ale po wyjęciu z pudełka była w opakowaniu, a opakowanie miało już pieczęć producenta. Zdziwił mnie również fakt, że w pudełku nie ma żadnej dokumentacji, tylko płyta CD ze sterownikami i firmware, oczywiście z tej dokumentacji rzadko się korzysta, ale jednak. Sama karta w pudełku ze wszystkich stron jest skompresowana miękką pianką, dla ochrony przed zniszczeniem lub uszkodzeniem podczas transportu.

Właściwości i wygląd

Jak dla mnie design karty graficznej jest fajny, a jej wygląd od razu robi wrażenie swoją mocą. Karta graficzna jest dość długa i jeśli masz ochotę ją kupić, upewnij się wcześniej, że zmieści się w Twojej obudowie, ma 282mm długości i 42mm grubości i zajmuje dwa sloty. Wentylatory na karcie graficznej bez obciążenia nie kręcą się, a jak już zaczną się kręcić, to dwa z nich obracają się w jedną stronę, a trzeci w drugą i ten system chłodzenia producent nazwał GIGABYTE WindForce 3X.

Na górze karty graficznej znajduje się metalowy backplate, który posiada otwór na krawędzi, który służy do lepszego chłodzenia.

Dodatkowo karta graficzna posiada podświetlenie, które może być synchronizowane za pomocą oprogramowania GIGABYTE RGB Fusion. Jeśli go nie zsynchronizujesz, podświetlenie będzie losowo i płynnie samo zmieniać kolor. Nie próbowałem go synchronizować, bo nawet w trybie stockowym podświetlenie działa fajnie i nie rzuca się w oczy.

Karta graficzna zasilana jest poprzez jedno złącze 8pin. Zużywa do 160W, może więcej, ale nie zauważyłem większej wartości.

Dla mnie ważny był napis na obudowie videocard Geforce RTX, a w kartach z serii 2000 producent tego napisu praktycznie nie wykonuje, jedynie na górnych chłodzeniach, ale tutaj byłem mile zaskoczony, że jest on obecny, obudowę mam na bocznej ściance z szybą i widząc przez szybę litery RTX od razu czuć moc.

Karta graficzna posiada cztery złącza z tyłu, dwa z nich to Displayport i dwa HDMI.

Podobno te karty z pierwszej rewizji miały nieszczelne thermal pady, a druga rewizja jest w porządku i cieszy widok napisu (REV 2.0).

Górnictwo

Piszę ten rozdział specjalnie dla tych ludzi, którzy chcą znaleźć jakąś rozbieżność na rynku, nie testowałem go w górnictwie i nie zamierzam sprawdzać, wziąłem go tylko do zabawy i pracy, więc nie szanujcie górników, nie ma tu dla was informacji, ale poświęciliście swój czas i gratuluję.

Temperatury i hałas

Hałas mojej karty graficznej nie jest żadnym problemem, nie słyszę go nawet przy 2-3 godzinnym graniu, nawet przez kilka sekund nie zauważyłem przyspieszenia wentylatorów, kręcą się na 66 procentach i przy takim obciążeniu cisza w pokoju jest idealna.

Temperatury podczas gry nie wzrosły powyżej 67 stopni, a to w stockowej obudowie z siatką, ale tylko z jednym wentylatorem na nadmuchu i zamkniętą pokrywą boczną, vortexery do nadmuchu już zamówiłem, czekam kiedy przyjdą, jestem pewien, że po ich założeniu temperatura spadnie o 3-4 stopnie, a to jak dla mnie bardzo dobry wskaźnik, zwłaszcza, że jest z czym porównywać. Miałem EVGA dual-fan rtx2060, nagrzewał się do 85 stopni i strasznie hałasował, dopiero andervolt pomógł mi obniżyć go do 76 stopni i pracować na 65 procentach vortexu, nie zauważyłem żadnej różnicy w wydajności po andervolcie. A tu w magazynie na raz wszystko jest idealne, jeśli zrobisz irevolt myślę, że jest to możliwe i poniżej 60 stopni, aby temperatura, ale sens w tym nie widzę, bo jak to wszystko jest bardziej niż akceptowalne.

Testy w grach

Myślę że z testami w internecie pełne bułki, powiem tylko że w RDR2 wszystko na maxa z włączonym DLSS na jakość średnio 75 klatek w FULLHD, FAR CRY 6 również na Ultra z włączonymi promieniami średnio 87 klatek w benchmarku. Rainbow Six siege nie działał w benchmarku, jak grałem to cały czas było ponad 200fps.

Karta współpracuje z procesorem i5 10400f oraz 16 gigabajtami pamięci RAM o częstotliwości 3200Mhz.

Dlaczego go dostałem

W lutym tego roku kupiłem laptopa w dns lenovo legion 5 z ryzenem 7 4800h i RTX2060 za 96990, w październiku tego roku przestało mu działać złącze usb, oddałem go na gwarancję i myślałem, że tak zrobił, ale włączając go w domu stwierdziłem, że problem pozostał, oddałem go i widocznie nie dało rady i oddał mi pieniądze. Teraz za taką kwotę kupić porządnego laptopa już nie można, bo górnicy też je kupują, dlatego postanowiłem dołożyć trochę, i zbudować komputer c tej karty, w każdym razie będzie to dużo bardziej niezawodny laptop.

Wniosek

Jestem zadowolony z mojej karty graficznej, udało mi się ją kupić za 73 000 rubli, kosztowała 76, ale miałem bonusy. Karta doskonale radzi sobie ze swoimi zadaniami, jeśli zastanawiasz się którego sprzedawcę wybrać to nie pożałujesz.

Zobacz również