Komputery i laptopy

Przewodnik po składaniu komputera do obróbki wideo 4K

Budowa wysokowydajnego komputera do obsługi wideo 4K

Jedną z wielkich zalet składania własnego komputera jest to, że można uzyskać idealną konfigurację dla danego zadania, więc można wydać swój budżet tak efektywnie, jak to możliwe. Prawdopodobnie najbardziej popularnym zastosowaniem komputerów jest obecnie granie, ale edycja wideo również staje się popularnym zadaniem. Mówiliśmy już o konfiguracjach do gier w poprzednich artykułach, a dziś powiemy Ci, jak zbudować komputer do edycji wideo.

W dobie Internetu, coraz więcej ludzi przesyła swoje filmy na platformy takie jak YouTube, więc muszą mieć pewne umiejętności edycji wideo. I nie ma znaczenia, czy jest to film pełnometrażowy, domowe wideo z wesela, czy krótki materiał nakręcony telefonem komórkowym. We wszystkich przypadkach może zajść potrzeba zmiany długości materiału wideo, zastosowania efektów specjalnych, dostosowania odwzorowania kolorów itp. i do tego potrzebny jest pełnowartościowy komputer. Potrzebujesz dobrego narzędzia, aby być produktywnym!

Biorąc pod uwagę, że komputery mają tak wiele różnych specyfikacji, na które z nich powinieneś zwrócić uwagę podczas budowania wydajnej konfiguracji? Przetwarzanie wideo jest złożonym zadaniem obliczeniowym, a procesor, karta graficzna, pamięć RAM i pamięć masowa mają wpływ na szybkość działania. To właśnie płyta główna trzyma je wszystkie razem, a płyta główna jest odpowiedzialna za stabilność i wydajność wszystkich tych komponentów. Poniżej pokażemy, jak wybrać odpowiednią płytę główną, biorąc pod uwagę cztery czynniki - cztery cechy sprzętowe systemu komputerowego.

Cztery kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy budowie komputera wideo 4K

Przy wyborze płyty głównej dla komputera do edycji wideo 4K, oprócz zwykłych względów stabilności i skalowalności, należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników, które różnią się od tych stosowanych w typowych komputerach do gier i dlatego mogą być pomijane przez niektórych użytkowników. Są one wymienione poniżej, wraz z naszymi uwagami.

⇒ Kluczowy czynnik #1: Liczba rdzeni procesora ma wielkie znaczenie. Od tego czynnika zależy szybkość wszystkich operacji edycji i transkodowania wideo.

Jeśli chodzi o zakup komputera do edycji wideo 4K, jednym z kluczowych komponentów jest nadal procesor. Większość współczesnych edytorów wideo obsługuje wielowątkowość, więc procesory wielordzeniowe mogą znacznie poprawić wydajność komputera podczas dekodowania, podglądu i zsynchronizowanej konwersji wielu filmów jednocześnie. Dlatego w przypadku popularnych aplikacji do przetwarzania wideo 4K zaleca się, aby komputery były skonfigurowane z procesorem z sześcioma lub więcej rdzeniami.

Nowoczesne procesory Intela mogą mieć do 18 rdzeni. Myślę, że to wystarczy dla entuzjastów, którzy chcą uzyskać jak najlepsze osiągi. Oczywiście do takiego procesora potrzebna jest odpowiednia płyta główna i my polecamy MSI X299 SLI PLUS. Posiada wydajny cyfrowy zasilacz z wysokiej jakości komponentami, dzięki czemu bez problemu zapewni absolutnie stabilną pracę 18-rdzeniowych procesorów Intel Core serii X nawet przy maksymalnym obciążeniu.

⇒ Kluczowy czynnik #2: Pamięć RAM odgrywa ważną rolę, szczególnie przy przetwarzaniu wielu strumieni wideo jednocześnie.

Pamięć RAM, podobnie jak procesor, odgrywa ważną rolę w przetwarzaniu wideo. Zadania takie jak edycja wielu strumieni wideo jednocześnie lub eksport plików wideo są niezwykle wymagające dla tego parametru, a zgłoszenia o braku pamięci RAM nie są rzadkością podczas takiej pracy. Zarówno pojemność pamięci, jak i jej szybkość mają wpływ na czas przetwarzania, renderowania i podglądu, więc znaczenie tej kwestii jest nie do przecenienia. Do typowych zadań związanych z wideo zalecamy zwykle 16 GB lub więcej pamięci. Profesjonalne edytory wideo wymagają co najmniej 32 GB pamięci.

Czynnik ten jest ściśle związany z konstrukcją płyty głównej. Zazwyczaj posiada dwa lub cztery gniazda pamięci o łącznej pojemności do 64 GB, ale to może nie wystarczyć do profesjonalnej pracy z multimediami 4K. Dlatego również w tym przypadku polecamy płytę X299 SLI PLUS. Płyta pozwala na zainstalowanie do 8 modułów pamięci o łącznej pojemności do 128GB - idealne rozwiązanie do szybkiego przetwarzania wielu strumieni wideo jednocześnie.

Warto również zauważyć, że płyty główne MSI z serii X299 i Z370 posiadają zoptymalizowane okablowanie gniazd pamięci oraz skuteczną izolację elektryczną gniazd pamięci (DDR4 Boost Technology), aby zapewnić najbardziej stabilny sygnał pomiędzy pamięcią RAM a procesorem. W rezultacie zwiększa to ogólną niezawodność komputera w przypadku wymagających zadań, takich jak przetwarzanie wideo.

⇒ Kluczowy czynnik #3 Dyski z szybkimi interfejsami pomagają zredukować czas potrzebny do transferu plików wideo.

Wraz ze wzrostem popularności urządzeń rejestrujących wideo 4K, wielu użytkowników zaczyna włączać takie wideo do swojej pracy. Jednak pliki wideo o wyższej jakości wymagają więcej miejsca na dysku, a także więcej danych wymienianych z urządzeniem pamięci masowej podczas ich przetwarzania. Dlatego aplikacje do edycji wideo 4K wymagają szybszej pamięci masowej niż inne typy aplikacji.

Zoptymalizowane pod kątem przetwarzania treści multimedialnych, wszystkie płyty główne z serii MSI SLI PLUS wykorzystują kontroler USB ASMedia 3142, obsługujący wyższą przepustowość niż inne rozwiązania, zwłaszcza gdy jednocześnie wykorzystywane są dwa porty USB 3.1 Gen2.

Ponadto, dyski SSD M.2 coraz częściej zastępują tradycyjne dyski twarde, zapewniając szybsze ładowanie wideo. Połączone za pomocą PCIe Gen3 x4, zapewniają przepustowość do 32 Gb/s w porównaniu do dysków twardych SATA, które zapewniają przepustowość tylko 6 Gb/s. Warto jednak zauważyć, że szybkie dyski SSD mogą się nagrzewać przy intensywnym użytkowaniu, a w przypadku przegrzania mogą nawet stracić prędkość. Dlatego producenci płyt głównych oferują różne rozwiązania pozwalające na efektywne chłodzenie urządzeń z gniazdem M.2.

X299 SLI PLUS wykorzystuje aluminiowe radiatory M.2 Shield, aby zmniejszyć temperaturę pracy urządzeń M.2, jednocześnie skutecznie chroniąc je przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Oprócz dwóch slotów M.2, X299 SLI PLUS posiada również port U.2, który jest używany dla dysków klasy enterprise. Urządzenia te wyróżniają się zwiększoną stabilnością i wydajnością.

Dzięki połączeniu zaawansowanych interfejsów pamięci masowej M.2 i U.2, X299 SLI PLUS to doskonały wybór dla komputerów dedykowanych do przetwarzania treści multimedialnych.

⇒ Kluczowy czynnik nr 4 Bez wydajnego podsystemu graficznego nie można się obejść. Ważna jest również jakość slotów na karty graficzne.

Profesjonalni edytorzy wideo wiedzą, że jeśli wydajność sprzętowa komputera jest niewystarczająca, ucierpi na tym zarówno odtwarzanie wideo (nie będzie tak płynne, jak trzeba), jak i szybkość renderowania. Na to ostatnie wpływa przede wszystkim wydajność karty graficznej. Płyta główna MSI X299 SLI PLUS obsługuje nie tylko zwykłe karty graficzne dla graczy, ale jest również kompatybilna z profesjonalnymi kartami graficznymi z serii NVIDIA Quadro.

Co więcej, umożliwia on zbudowanie podsystemu graficznego multi-GPU z technologią SLI z wielu kart graficznych Quadro, co pozwala na osiągnięcie jeszcze wyższych prędkości renderowania.

Wysokowydajne komponenty wymagają lepszego chłodzenia, więc wysokowydajne karty graficzne mają zazwyczaj masywne radiatory z wieloma wentylatorami. Takie urządzenie ma większą wagę, co oznacza większy nacisk fizyczny na slot graficzny PCIe x16. Może się zdarzyć, że zbyt ciężka karta graficzna wyrwie ją z korzeniami.

Aby temu zapobiec, wszystkie płyty główne MSI wyposażone są w co najmniej jeden slot PCI-E Steel Armor. Jest to specjalny, wzmocniony sposób mocowania gniazda do płytki drukowanej za pomocą dodatkowych punktów lutowniczych.

Dla edytorów wideo. Płyta główna polecana do profesjonalnej pracy przy produkcji wideo.

Płyta główna X299 SLI PLUS to stylowa, całkowicie czarna konstrukcja, która oferuje wiele funkcji technicznych, w tym obsługę SLI. Oprócz czterech wymienionych wyżej kluczowych czynników, urządzenie posiada dwa złącza sieci przewodowej oparte na kontrolerze Intela, które przydadzą się podczas pracy z treściami online.

Dla blogerów YouTube i entuzjastów edycji wideo. Płyta główna klasy podstawowej odpowiednia do edycji wideo 4K

Z370 SLI PLUS to jedna z najlepszych płyt głównych dostępnych obecnie na rynku pod względem stosunku jakości do ceny. Dzięki eleganckiej, czarnej obudowie, masywnym radiatorom zapewniającym wydajne chłodzenie oraz pełnej gamie nowoczesnych interfejsów (w tym dwa porty M.2, USB 3.1 Gen2 oraz sześć portów SATA 3.0), płyta ta spełnia oczekiwania zarówno blogerów YouTube, jak i entuzjastów edycji wideo.

Inny zalecany sprzęt

- Płyta główna i procesor: X299 SLI PLUS i Intel i9-7900X (10 rdzeni/20 wątków), Z370 SLI PLUS i i7-8700K (6 rdzeni/12 wątków)

- RAM: HyperX Predator 3000MHz (32GB)

- Karta graficzna: GTX 1080 GAMING X 8G

- SSD: Intel SSD 600P (256GB, z możliwością rozruchu)

- Dysk twardy: Seagate Barracuda PRO (3,5", 10TB)

- System chłodzenia wodnego: Cooler Master MASTERLIQUID 240

- Obudowa: Cooler Master H500P

- Zasilacz: Cooler Master V750

Zobacz wideo, jak zbudować komputer do edycji wideo 4K

Oryginalny artykuł: https://ru.msi.com/blog/4K-Video-Editing-Computer-Building-Guide

Zobacz również