Komputery i laptopy

Budynki za 10 tys. zł, 30 tys. zł i 50 tys. zł

Cześć wszystkim, dziś porozmawiamy i pokażemy Wam różne konstrukcje, z różnymi budżetami. Rozpatrzymy przedział cenowy od 10 000 rubli do 50 000 rubli. No to jak?

Assemblage #1 - 10 000 rubli.

Mamy więc tylko 10 000 rubli, to dość skromna suma, ale można z niej złożyć komputer daleki od biurowego. Przychodzą nam na myśl dwa warianty: budować za 2200 g lub szukać alternatywy na aliexpress, co też zrobiliśmy, ale dlaczego? Moim zdaniem bardziej perspektywiczne jest wzięcie jakiegoś 12-streamera, który będzie zdecydowanie lepszy od 4-rdzeniowej ogryzka, z gtx950, który zapewni do 20% większą wydajność w grach dzięki szybkiej pamięci GDDR5 i wydajniejszym procesorom, a także będzie mógł korzystać z układów nvidii jak CUDA, Nvenc i inne. Nie muszę się rozpisywać o wyborze obudowy, okablowania, zasilacza, chcę tylko zauważyć, że kosztem bardzo taniej pamięci i płyty głównej, która, nawiasem mówiąc, wystarcza na procesor, wyszło normalnie, tak dla oszczędności.

Ceny mogą się różnić w zależności od miasta. Można by powiedzieć, że jeśli budujesz za 2200 g, możesz kupić mocniejszy Raisen i dodać kartę, ale tak nie jest. Z kolei E5-2420 w połączeniu z kartą GTX 950 zapewnia dobrą wydajność w grach.

Przykład z gry Wiedźmin 3, ustawienia średnio-wysokie

Jeśli budujesz komputer za 10 000 rubli, dostaniesz prosty chipset A320 z tylko 2 gniazdami pamięci i słabym zasilaczem do procesora. Oznacza to, że będziesz ograniczony w wyborze tego ostatniego, jak również zastanawiać się, aby dodać pamięć RAM, ponieważ, wszystkie gniazda będą zatkane, a jeśli wziąć jedną kartę na 8, ryzykujesz utratę jeszcze większej wydajności, jak na tej samej pamięci RAM będzie zależeć zarówno procesor i wbudowany w jego system wideo, tak, że w każdym przypadku kardynalnie upgrade procesora nie działa.

Budowa #2 - 30 000 rubli

30 000 to niezła suma pieniędzy. Wcześniej za ten budżet mogliśmy sobie pozwolić na procesor z poziomu i5-6400 i kartę graficzną GTX 1050ti, ale taka konfiguracja to przeznaczenie demaskatorów, więc musimy zbudować coś znacznie wydajniejszego. Mamy już 3 opcje do wyboru: ryzen, intel cor i zions. W segmencie budżetowym opłaca się kupować Intela tylko używanego, a i to rzadko, natomiast nowe należy sprawdzać w sklepach zagranicznych. Oczywiście można wziąć Raisena, ale wtedy stracimy pieniądze ze względu na wciąż drogie (w stosunku do rejestru ddr3) pamięci ddr4 i płytę główną, masz jeszcze nadzieję wziąć chipset B350/B450 i upgrade do topowego raysena zen2? Marzenia o obozie czerwonym zostawmy na inny artykuł. I tak oto został nam Zion, w którym, o dziwo, nie ma odpadającej pamięci podręcznej ani przepalających się rdzeni.

Byłem dość zaskoczony ostateczną budową, ponieważ udało nam się uzyskać dobry zasilacz od Chiftek, kartę graficzną 1070, 16-rdzeniowy procesor o taktowaniu do 3,1 GHz, a nawet dopłaciliśmy trochę więcej za płytę główną, ale później powiem wam dlaczego. Można wziąć procesor E5-2689, który jest tańszy i lepszy od tego kamienia.

Chcę wspomnieć o dwóch kwestiach jednocześnie: możesz wziąć dowolną obudowę z niskim zasilaczem, najważniejsze jest to, że ma ona co najmniej 1-2 wentylatory dla wlotu i wylotu (przynajmniej dla wylotu). DEXP DK-V3 sprawdzi się całkiem dobrze. Nie jest to energooszczędna karta graficzna, choć zużywa o wiele mniej energii niż rx Amd. Przy okazji 1070, cena jest z jakiegoś powodu, że jest, dawno widziałem te karty za 12-13k na pchlich targach i tehnopabliki, należy zachować ostrożność przy zakupie, jeśli można dodać 500r do lepszego tech mapy schematu, to lepiej to zrobić. Następnie proponuję przyjrzeć się testom na ustawieniach ultra:

Zdecydowałem się na taką płytę ze względu na niewielką różnicę między X79t a PlexHD, ale na tej ostatniej umieścili chipset B, który pozwala na zarządzanie timingami i podtaktami po reflashu biosu. Ponadto zamiast dysku HD możesz wziąć dysk ssd 120gb z serii ADATA SU650/655, TeamGroup lite L5, WD Blue - będzie to najlepsza opcja, ale miejsca wystarczy tylko na system i niewielką grę, nie zapominaj, że zapchanie dysku może mieć negatywny wpływ na jego responsywność.

Budowa #3 - 50 000 rubli

I tu dochodzimy do sedna dzisiejszego artykułu, ale co można zbudować za takie pieniądze? W końcu nawet wśród Intel cor, zionów, a nawet ryzenów jest sporo opcji. Z jednej strony możemy wziąć i5-9400F, który wraz z podkręconymi pamięciami znacznie wyprzedza swojego konkurenta - Ryzena R5-2600. Z drugiej strony, chcę wyjść poza rozwiązania 6-rdzeniowe, choć wydajność na rdzeń tego samego i5 będzie wyraźnie wyższa niż w przypadku zionów na socket 2011. Zdecydowałem się na platformę 2011-3, ze względu na jej uniwersalność, ponieważ nasze czerwone kolegia, przewidywały 16-rdzeniowe rozwiązanie dla desktopowego gniazda AM4, dlaczego jesteśmy gorsi? Przyjrzyjmy się takiemu rozwiązaniu.

Jako że mamy mocny system, potrzebujemy też dobrego zasilacza, będzie to Chieftec Proton 600s, nie zapominajmy o dobrze wentylowanej obudowie i sd. Udało nam się również zdobyć kartę RTX 2060. Procesor jest 10-rdzeniowy z 20 wątkami, co pozwala na odblokowanie do 3x GHz poprzez ustalenie maksymalnej częstotliwości od 1 rdzenia do wszystkich + podkręcanie magistrali.

RAM, zdecydowano się wziąć od 2 do 8 kart, ponieważ nawet 2 kanałowe z podkręcania w pierwszym czasie będzie wystarczająco dużo, a następnie można łatwo kupić 2 kolejne moduły 8 gigabajtów, jak gniazdo nie jest wyraźnie towarów konsumpcyjnych, aktywacja 4-kanałowa zdolność, będzie zwiększyć do 20-30%, a w PSP zależne zwiększenie pamięci można zaobserwować do 60%. Zasilacz wziął nowy ze sklepu, jednak czasami można złapać goodnote na pchlich targach, najważniejsze jest to, aby nie brać drugiego BP środkowego i środkowego segmentu, ponieważ jeśli poprzedni właściciel jednostki załadował go 24 razy w ciągu całego okresu użytkowania (i nagle górnik), to taki zasilacz długo nie potrwa, więc lepiej jest wziąć niezawodne.

To samo z dyskami ssd, preferuj dyski z pamięcią 3d i najlepiej z pamięcią MLC (MLC>TLC), i pamiętaj o jednym, jeśli typ połączenia dysku ssd to M2, nie zawsze oznacza to, że będzie on szybszy od dysków SATA, ponieważ mogą one korzystać z magistrali SATA, aby wziąć "prawdziwy dysk m2", powinieneś wiedzieć, że ssd jest NVME (który wykorzystuje 4 linie PCI-e 3.0). Jeśli znajdziesz inny dobry cooler, upewnij się, że jest on montowany na płycie głównej razem z płytą montażową.

Wniosek

Podsumowując, można powiedzieć, że komputery oparte na procesorach Xeon wyglądają całkiem rozsądnie cenowo w różnych budżetowych konstrukcjach. Dziękujemy wszystkim za poświęcony czas. Życzę powodzenia w budowie! :)

Zobacz również