Komputery i laptopy

Wydajny domowy PC poniżej 85 000 rubli - montaż

Tym razem postaramy się złożyć "prawie top-endowy" uniwersalny komputer do domu i nauki - jak najmocniejszy w ramach przyznanego budżetu. Podane ceny dotyczą Surgutu w momencie publikacji i mogą się nieznacznie różnić w innych miastach.

Domowy montaż ekspercki

Naszym celem jest zbudowanie domowego PC, którego nie będziecie się wstydzić, ani podczas codziennego użytkowania, ani podczas ewentualnego podkręcania, ani podczas ewentualnej rozbudowy w przyszłości. Nie jesteśmy gotowi na kompromisy w doborze komponentów, a nawet taki czynnik jak ustalony budżet na montaż nie jest wymówką, by się w jakikolwiek sposób ograniczać. Ale nie jest też dobrym pomysłem, by przesadzić z wyborem.

Procesor

Procesor zawsze był najbardziej kontrowersyjnym punktem (i pierwszym kandydatem do modernizacji) każdej konstrukcji, a ta nie jest wyjątkiem. Jednak dość trudno wyobrazić sobie zadania dla domowego PC, z którymi nie poradziłyby sobie 4 rdzenie i aż 8 wątków. Jakiś Ryzen 5 3350G dałby radę temu systemowi, ale rozsądniej byłoby zaoszczędzić trochę pieniędzy na zintegrowanej grafice i wykorzystać różnicę na zakup wydajniejszej karty graficznej niż początkowo planowano. Dlatego nasz wybór to AMD Ryzen 3 3100 OEM bez pudełkowego coolera za 10 299 rubli. Procesor ten nie obsługuje już Windows 7 "z pudełka", więc będziemy musieli przesiąść się na "10" (kiedyś to musiało nastąpić).

Testy są "naszym wszystkim". Przyjrzyjmy się Ryzenowi 3 3100 w akcji.

Świetnie! Moc obliczeniowa tego procesora (wraz z podkręceniem do 4,3 GHz) jest w zupełności wystarczająca do zapewnienia komfortowej rozgrywki we wszystkich prezentowanych grach. Warto jednak zauważyć, że dużą część tego komfortu tworzy użyta w teście karta graficzna RTX 2070 Super, która raczej nie zmieści się w naszym budżecie. Czy rozgrywka będzie równie płynna z "łatwiejszą" kartą graficzną, zobaczymy później.

Chłodnica procesora i interfejs termiczny

Cooler do naszej budowy będzie zbędny - dobrej jakości cooler wieżowy sprawdzi się lepiej. Chłodzenie Hyper 212 od CoolerMaster jest całkiem dobre, więc zdecydujmy się na ten model. Dostępny jest w kilku wersjach, z jednym lub dwoma wentylatorami, z oświetleniem lub bez. Do naszego przypadku wykorzystamy wersję z jednym wentylatorem bez podświetlenia - CoolerMaster Hyper 212 EVO za 2799 rubli.


Wybór coolera o mocy 150W dla procesora o rozpraszaniu ciepła 65W może wydawać się dziwny. Nie zapominajmy jednak, że po pierwsze AMD prawie zawsze obniża nieco TDP swoich procesorów. A po drugie, biorąc pod uwagę, że Ryzen 3 3100 można bez problemu podkręcić ze standardowych 3,6 GHz do 4,4 GHz za pomocą zwiększenia napięcia, przy maksymalnym obciążeniu jego rozpraszanie ciepła może bez problemu przekroczyć 130 W. Tak więc wydajny cooler nie jest tu oczywiście zbędny.

Poważny cooler potrzebuje poważnej pasty termicznej. Nie bądźmy oryginalni: Arctic Cooling MX-4 - 899 rubli za 4 gramy.

Płyta główna

Nie ograniczajmy się również przy wyborze płyty głównej. "Płyta musi być koniecznie pełnowymiarowa, z chipsetem X470 i trzema pełnowymiarowymi slotami PCI-E na pokładzie. Zestaw obsługiwanych wyjść wideo nie ma znaczenia, ponieważ używamy procesora bez "embedded". Pod tym względem odpowiadałaby nam płyta główna ASUS ROG CROSSHAIR VII HERO - nie posiada ona w ogóle wyjść wideo. Płyta główna CROSSHAIR VII HERO jest dobra - umożliwia nawet aktualizację BIOS-u bez zainstalowanego procesora - ale zdecydowanie nie zmieści się w naszym ustalonym budżecie. Na szczęście jest bardziej przystępna opcja - MSI X470 GAMING PLUS MAX za skromne 8999 rubli.


Ta "płyta" ma doskonałe możliwości podkręcania procesora i pamięci, ma mnóstwo slotów do podłączenia wszelkiego rodzaju urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych, a także obsługuje procesory Ryzen trzeciej generacji (w tym Ryzen 3 3100) bez konieczności aktualizacji BIOS-u.

Wideo/grafika

Idealnymi kartami graficznymi dla naszej konstrukcji byłyby modele ze średniej półki cenowej oparte na układach GTX 1060 lub RX 570 z odpowiednio trzema i czterema gigabajtami pamięci wideo. Tych kart nie ma już w sprzedaży, więc poszukajmy porządnej alternatywy. Pierwsze co przychodzi na myśl to oczywiście GTX 1050 Ti. Z tego pomysłu trzeba będzie jednak zrezygnować z dwóch powodów.

Po pierwsze, w cenie jednego GTX 1050 Ti można kupić dwa GTX 750 Ti firmy Sinotex lub Afox. Łączna wydajność tych dwóch kart graficznych będzie wyższa niż pojedynczej 1050 Ti (w zadaniach związanych z przetwarzaniem danych), mimo że nie obsługują one trybu SLI. Po drugie, za niewielką dopłatą możemy już otrzymać zmodernizowanego GTX-a 1650 z pamięcią GDDR6. Układ GTX 1650 jest o około 20-25% wolniejszy od GTX 1060, ale są one niemal równe pod względem przepustowości pamięci wideo.

Pozostańmy przy GTX 1650. W naszej konfiguracji wykorzystamy Palit GTX 1650 Gaming Pro OC z 4 Gb pamięci VRAM GDDR6, wyjściami wideo HDMI i DisplayPort, wsparciem dla nowoczesnych API DirectX 12 i Vulkan 1.1. Obsługuje OpenCL 1.2 (do 3.0 z najnowszymi sterownikami opcjonalnie) oraz natywne CUDA Compute Capability 7.5. Pomimo skromnego poboru mocy do 75W, Gaming Pro OC posiada pojedyncze 6-pinowe pomocnicze złącze zasilania, które pozwoli na utrzymanie stabilnego overclockingu i szczytowych obciążeń. Palit GTX 1650 Gaming Pro OC został wyceniony na 26499 RUB.

A teraz sprawdźmy, co potrafi system z Ryzenem 3 3100 i GTX 1650 GDDR6.

Tutaj nie widzimy już zaporowych fps-ów, które obserwowaliśmy w poprzednim teście z RTX 2070 Super. Mimo to, GTX 1650 wykazuje się dość pasywną wydajnością w grach, nawet na ustawieniach ultra.

RAM

Nie będzie żadnych niespodzianek w wyborze pamięci RAM. Zainstalujmy nasz popularny zestaw składający się z dwóch układów pamięci Kingston HyperX Fury Black [HX432C16FB3K2/16] o pojemności 8GB, które obsługują częstotliwość taktowania 3200MHz z możliwością podkręcenia do 3400MHz i wyżej. Zestaw będzie kosztował 7999 rubli.

Przechowywanie danych

We wszystkich poprzednich buildach mieliśmy stare, dobre dyski twarde, które pozwalają na przechowywanie dużej ilości danych za stosunkowo niewielkie pieniądze. Ale to właśnie w buildzie Home Expert pojawi się wreszcie dysk półprzewodnikowy. Pojemność 500GB będzie wystarczająca - w systemie bez HDD nie ma sensu brać mniejszego SSD. Dysk SSD musi być jak najbardziej niezawodny i trwały. Dyski marki Samsung doskonale spełniają ten wymóg, dlatego do naszej budowy przyjmiemy Samsunga 870 EVO [MZ-77E500BW]. Dzięki autorskiemu kontrolerowi MKX firmy Samsung, dysk ten przewyższa wielu konkurentów o tej samej pojemności pod względem wydajności w zakresie małych bloków I/O. W cenie 5.999 RUR.

Sprawa

Głównym kryterium wyboru obudowy do budowy Home Expert będzie zdolność do zapewnienia dobrego chłodzenia komponentów oraz możliwość bezproblemowego zmieszczenia w niej coolera Hyper 212 EVO o wysokości 159mm. Pozostałe wymagania to rozmiar Midi Tower i obsługa płyt głównych ATX, zasilacz montowany na dole, co najmniej dwie zewnętrzne zatoki 5,25" oraz dwa porty USB 3.x typu A na przednim panelu. Ale dodatkowe funkcje, takie jak izolacja od hałasu czy zintegrowany re-bus, będą oczywiście zbędne. Jak zwykle preferować będziemy obudowę bez okien i podświetlenia.

W efekcie najbardziej optymalną obudową dla dzisiejszej budowy okazała się Corsair Carbide Series 200R za 6 399 rubli. Ta solidnie zbudowana obudowa o klasycznym wyglądzie spełnia wszystkie nasze potrzeby, a do tego ma kilka wentylatorów w zestawie - co jest naprawdę świetnym wyborem!

Wentylatory do obudowy

Oprócz dołączonych wentylatorów, w obudowie można zainstalować do sześciu wentylatorów 120mm, ale my ograniczymy nasz wybór tylko do dwóch. Płyta główna GAMING PLUS MAX zapewnia cztery 4-pinowe złącza wentylatorów, więc nie potrzebujemy żadnych specjalnych adapterów. Wentylatory dołączone do płyty głównej są pozbawione PWM, ale płyta główna pozwala na regulację ich prędkości poprzez zmianę ich napięcia.

Nie ma szczególnych wymagań co do wyboru dodatkowych wentylatorów. Pasować nam będą wentylatory 120mm 4-pin o poziomie hałasu mniejszym niż 25dB - coś w rodzaju ciszy! PURE WINGS 2 [BL039](899 rubli).


Pomimo stosunkowo niskich maksymalnych obrotów, model ten jest w stanie wygenerować szacowny przepływ powietrza do 51,4 CFM przy poziomie hałasu wynoszącym zaledwie 20,2 dB. Cóż, teraz nie musimy się martwić o przegrzanie.

Zasilanie

Podobnie jak jeden z naszych poprzednich buildów, Home Red Pro, edycja Home Expert również posiada możliwość instalacji dwóch, a nawet trzech kart graficznych. I jeśli w przypadku Home Red Pro zastosowaliśmy 600W zasilacz z certyfikatem Bronze, to tym razem damy pierwszeństwo wydajniejszemu zasilaczowi o niższej mocy. Chcemy jednostki o mocy 550W, z certyfikatem 80 Plus gold i dwoma lub trzema złączami zasilania kart graficznych. No i odłączane kable - możemy usunąć wszystkie zbędne rzeczy, jak np. kabel zasilający FDD, który nie jest potrzebny w 99,9% nowoczesnych systemów.

Płyta główna GAMING PLUS MAX obsługuje dwa złącza zasilania pomocniczego CPU, jedno 8-pinowe i jedno 4-pinowe. Drugie złącze dodatkowego zasilania na płytach głównych służy zazwyczaj albo do zasilania bardzo mocnych procesorów, albo do ekstremalnego podkręcania i w naszym przypadku najprawdopodobniej nie będzie potrzebne. Niemniej jednak, posiadanie drugiego 4-pinowego lub (4+4)-pinowego zasilacza CPU byłoby ogromnym plusem dla przyszłych overclockingów/upgradów.

Tylko jeden zasilacz spełnia wszystkie te warunki - CoolerMaster MWE Gold 550-V2 Full Modular odpowiednio za 7399 rubli. Do jego zalet należą konwertery DC-DC, które pozwalają uzyskać niemal pełne 550W tylko na linii +12V oraz hydrodynamiczne łożysko wentylatora, które zapewnia niski poziom hałasu nawet podczas pracy na maksymalnych obrotach. MWE Gold 550-V2 objęty jest pięcioletnią gwarancją.

Napęd optyczny

Rodzinne zdjęcia i filmy w wysokiej rozdzielczości zajmują dużo miejsca w pamięci masowej. Powstaje pytanie, gdzie je przechowywać. I to na długie lata, więc będzie na tyle bezpieczny, że będzie można go pokazać swoim dzieciom, a nawet wnukom. Odpowiedź jest prosta: w tej chwili nie ma lepszego rozwiązania niż dyski optyczne. Dedykowane dyski twarde/SSD, taśmy streamerowe i różne usługi chmurowe to najczęściej spotykane alternatywy. Jednak w pewnym momencie usługi chmurowe (zwłaszcza darmowe) mogą "zrobić swoje", taśmy magnetyczne mogą stać się demagnetyzowane, a dyski twarde i SSD (zwłaszcza zewnętrzne) mogą nagle stać się bezużyteczne. Wszystko to nie będzie miało miejsca w przypadku manekinów. Owszem, z czasem ulegną degradacji, ale jest to proces powolny, który w przypadku płyt dobrej jakości może trwać nawet kilkadziesiąt lat - niektóre płyty z muzyką wyprodukowane ponad 30 lat temu nadal można odczytać bez problemu.

Znajdźmy odpowiedni napęd optyczny do rodzinnego archiwum. "Płyty Blu-ray mogą pomieścić znacznie więcej danych niż płyty DVD, dlatego w naszym systemie zamontujemy napęd z nagrywarką BD-RE. Jednym z najpopularniejszych modeli jest ASUS BW-16D1HT. Cena tego dysku wynosi 5799 rubli. Napęd ten obsługuje zapis płyt BDXL o pojemności do 128 GB, a także dysków optycznych M-DISC, które według zapewnień twórców mogą przechowywać informacje nawet przez 1000 lat lub dłużej. Nieźle jak na archiwum rodzinne!

Razem:

((10299 + 2799 + 899) + 8999 + 7999) + 26499 + (5999) + (6399 + (2x 899) + 7399) + <5799>= 84888 rubli, w tym koszt pasty termicznej i napędu optycznego. Udało nam się zmieścić w ogłoszonym budżecie.

Zadanie zbudowania wydajnego komputera domowego, którego nie byłoby szkoda, wykonaliśmy perfekcyjnie. Do czasu kolejnych budów!

Zobacz również