Komputery i laptopy

Chłodzenie układu... Albo woda vs. powietrze

Witam wszystkich, chciałbym podzielić się wrażeniami z instalacji JFH, chłodzenia systemu itp.

Konfiguracja systemu

  • Procesor AMD FX6300
  • Płyta główna ASUS TUF SABERTOOTH 990FX
  • RAM G. Skill F3 1866 12GB
  • Karta graficzna GIGABYTE AMD Radeon R9 270X
  • Obudowa Deepcool MATREXX 55 (3 szt. wentylator DEEPCOOL UF120 do wlotu powietrza)
  • Zasilacz Cooler Master GX 750W z chłodnicą Cooler Master 4pin podłączoną do płyty głównej
  • SSD. HDD

Ustawienia napięcia procesora - automatyczne w zależności od temperatury

Ustawienia częstotliwości CPU - auto+20%, w zależności od obciążenia

Historia.

Wszystko zaczęło się od pomysłu zmiany karty graficznej, coś jak 1070 od gigabyte (długa z 3 chłodnicami)) Ponieważ jest długa, moja stara obudowa i tak została przycięta, więc musiałem włożyć R9 270x od gigabyte'a. Dlatego też zdecydowałem się wymienić obudowę na bardziej nowoczesną (stara obudowa ma około 8 lat).

Mój wybór padł na

I w tym momencie)))

Pomyślałem - "dlaczego nie wymienić chłodnicy w procesie? Mój poprzedni cooler - Scythe Katana 3, wydawał mi się mizerny i nudny w porównaniu z nową obudową!

Rozglądałem się, czytałem recenzje i testy, a mój wybór padł na wentylatory DEEPCOOL Neptwin V2 lub Scythe Fuma Rev.B 2 oraz cooler wodny DEEPCOOL GAMMAXX L120T lub Deepcool GAMMAXX L240.

Zdecydowałem się na

Testy pokazują, że za moje pieniądze to działa! Jednak niektórzy użytkownicy mieli następującą opinię - wentylator stockowy jest słaby i ma szczelinę w postaci otworów, przez które przechodzi powietrze, a nie trafia w 100% na radiator o strukturze plastra miodu!

Natychmiast wymieniłem zapasową jednostkę na dwie DEEPCOOL UF120, ustawiając je na 2 strony!

Testy i ogólne wrażenia z pracy chłodziarki

Temp. procesora

na biegu jałowym (po rozgrzaniu) 50-52

w teście wysiłkowym - 55-60 (w miarę ok)

Temperatura procesora przy maksymalnym obciążeniu WOT - 62c (wentylatory na 100%, latanie w górę)

Temperatura zasilacza (stąd pochodzi)

na biegu jałowym 55

test wysiłkowy - 65 (trochę ok)

przy maksymalnym obciążeniu WOT - 69 (wentylatory na 100%, ustawienia wyłączone)

Na powyższym zdjęciu widać, że radiator zasilacza jest osłonięty ze wszystkich stron i praktycznie nic nad nim nie wieje! To była pierwsza klapka w systemie chłodzenia w ogóle!

Następnie postanowiłem zapoznać się z testami i recenzjami wentylatorów do coolerów, gdyż okazało się, że nie wszystkie wentylatory nadają się do chłodnic. Po uzyskaniu nowych informacji kupiłem wentylator do radiatora wodnego.

Rezultat jest taki sam jak w przypadku 2 urządzeń DEEPCOOL UF120. Temperatura zasilania procesora spadła o kilka stopni. Dźwięk systemu nie uległ zmianie, wentylatory pracują na granicy swoich możliwości!

Stąd wniosek - pierwotnie kupiłem Scythe Katana 3 lata temu i dokonałem nierealistycznie mądrego wyboru! )) Ale to nie jedyny powód, o którym opowiem później!

Teraz nauczyłem się, że popełniłem błąd - cooler nie jest odpowiedni dla wszystkich płyt głównych i obudów!

Następnie szukałem coolera, który w jakiś sposób kierowałby na bok cooler zasilający CPU, wybrałem Scythe Choten

Zmieniłem jednak istniejącą chłodnicę i założyłem Noiseblocker BlackSilentPro PL-PS, a na nadmuch powietrza założyłem oryginalną z Scythe Choten!

Testy i wrażenia

Temp. procesora

na biegu jałowym (po rozgrzaniu) temperatura wynosi 46-48 (cicho)

test wysiłkowy - 55-57 (przyjemnie i spokojnie)

Przy maksymalnym obciążeniu WOT - 60-61c (ok, wentylatory na 70%, nadal komfortowo)

Temp. zasilania

na biegu jałowym - 50-52

podczas testu warunków skrajnych - 60-62

Przy maksymalnym obciążeniu WOT 63-65

Doskonale chłodzi zarówno procesor, jak i radiator! Nie koliduje z "wysoką" pamięcią RAM. Możesz odwrócić go do góry nogami i schłodzić pamięć RAM!

Jak zapewne zauważyłeś, temperatura nie spadła zbytnio, ale jest za to ogromny plus - jest cicho, tzn. teraz potrzebujesz mniejszej prędkości wentylatora, aby utrzymać jeszcze niższą temperaturę niż wcześniej! Ponieważ ustawienia prędkości wentylatorów pozostały bez zmian, jeśli ustawisz je na maksymalną prędkość, myślę, że temperatura spadnie jeszcze bardziej, ale hałas przekroczy granicę komfortu!

Wnioski

Tanie chłodzenie wodne dla komputera domowego nie jest zbyt wydajne, zwłaszcza w przypadku jednoczęściowej chłodnicy. Jego zaletą jest odprowadzanie ciepła z procesora, a gorące powietrze jest bezpośrednio wydmuchiwane z układu, ale to tylko wtedy, gdy mówimy o chłodnicy 3-sekcyjnej! Być może taki tani cooler wodny nadawałby się do nieobciążonych systemów, zamiast boxowego coolera, z montażem z nutką moddingu.

Osobny wniosek dotyczący obudowy - moja poprzednia obudowa była wąska, przez co wentylatory 2 x 120 mm nie były w stanie dobrze wentylować komponentów płyty głównej ze względu na wąski przepływ powietrza! Większa i szersza obudowa rozpraszałaby przepływ powietrza, co spowodowałoby, że elementy płyty głównej miałyby mniejszy przepływ powietrza. Być może potrzebny jest specjalny wentylator do wentylacji obudowy, którego cena wynosi ponad 1,5 tys. zł, ale tego nie jestem pewien))) i nigdy się nie dowiem)))

Może mój artykuł pomoże komuś w wyborze chłodzenia) Życzę wszystkim powodzenia!

Zobacz również