Podzespoły komputera

Recenzja karty graficznej GIGABYTE GT 1030 OC

Koniec roku 2021 zbliża się wielkimi krokami, a ceny kart graficznych wciąż nie spadają. Trend wygórowanych i nieprzystępnych cenowo kart graficznych utrzymuje się od zeszłego roku, więc ludzie zaczynają zastanawiać się nad zakupem procesorów ze zintegrowanym rdzeniem wideo lub budżetowych kart graficznych, aby "przeczekać" ten okres i w końcu kupić porządną opcję. Porozmawiamy o jednej budżetowej opcji - GT 1030 2Gb od producenta Gigabyte.

Wygląd

Opakowanie to małe kartonowe pudełko. W zestawie znajduje się płyta ze sterownikami graficznymi i instrukcją obsługi.
Karta nie posiada backplate i jest drukowana na czarnym textolicie. Jest pięknie zaprojektowany w kolorze czarnym i pomarańczowym.

Dane techniczne

 • Wysokość: 27mm
 • Długość: 167,7 mm
 • Szerokość: 111,2 mm
 • Dostępne są 2 wyjścia wideo: HDMI, DVI-D
 • Interfejs: PCI-E 3.0
 • Posiada 2 GB pamięci wideo GDDR5 z 64-bitową magistralą o przepustowości 3000 MHz, z maksymalną przepustowością pamięci wynoszącą 48 GB/s
 • Procesor wideo ma domyślnie taktowanie 1265 MHz, a w trybie Turbo działa z częstotliwością 1519 MHz, ale w rzeczywistych grach mógłby działać nieco szybciej.
 • Karta graficzna oparta jest na architekturze Pascal w 14nm procesie technologicznym.
 • Jest energooszczędny, a maksymalny pobór mocy wynosi 30W.
 • Rok wydania to 2017

W związku z tym karta nie posiada potężnego chłodzenia i wyposażona jest w niewielki aluminiowy radiator z wentylatorem 75 mm, ale mimo to po roku bez konserwacji karta pod obciążeniem nie nagrzewa się powyżej 65 stopni.

Testy porównawcze

Do testów użyłem następującej konfiguracji komputera:

 • Procesor - AMD Ryzen 5 1600
 • Płyta główna - GIGABYTE B450M H
 • Dysk SSD - Goodram CL100 gen.3
 • RAM - Crucial 2x4GB
 • Chłodzenie procesora - PCCOOLER GI-X4B v2
 • I bohater recenzji - karta graficzna GIGABYTE GT 1030 OC 2Gb

W Furmarku średni FPS w presecie 1280x720 wyniósł 34.


Wynik 3DMark

Overclocking

Do podkręcania użyłem MSI Afterburner w trybie krzywej. Karta pracowała stabilnie przy częstotliwości taktowania rdzenia 1902 MHz i napięciu 1,025V i przeszła stabilnie wszystkie stress testy, ale próby podkręcania nawet przy +50Mhz nie powiodły się.


Podkręcanie w 3DMarku zaowocowało o 5% lepszą wydajnością


W Furmarku zaobserwowałem wzrost liczby klatek na sekundę o 2 FPS.


Myślę, że te wyniki nie są najbardziej satysfakcjonujące i wynikają z faktu, że pamięć w mojej instancji nie jest podkręcona i stress test kończy się niepowodzeniem przy nawet niewielkim podkręceniu. Nie wiem, co to ma do rzeczy i możecie mi to powiedzieć w komentarzach.

Testowanie w grach

Nie będę porównywał karty podkręconej i niepodkręconej, ponieważ w benchmarkach syntetycznych podkręcenie wykazało niewielki przyrost pamięci, więc różnica w grach będzie minimalna.
Wszystkie testy zostały przeprowadzone w stanie "podkręconym" karty graficznej.

Counter-Strike: Global Offensive

W grze średni framerate wynosił 220 FPS na niskich ustawieniach i tylko średnich teksturach w rozdzielczości 1280x1024 w 4:3. FPS w dymie spadł do 20.

GTA V

FPS w GTA wynosiły średnio od 90 do 100. Podczas eksplozji FPS spadł tylko o 10. Test przeprowadzany jest na standardowych ustawieniach GTA w rozdzielczości 1920x1080.

World Of Tanks

Średni FPS to 76 klatek na sekundę przy płynnym framerate. Test przeprowadzany jest w zadanych ustawieniach medium.

Wynik

Obecnie, biorąc pod uwagę ceny kart graficznych, wiele osób wybiera GPU z pluginami lub tanie pluginy, aby przetrwać ten trudny okres. Geforce GT 1030 jest często wybierany, ponieważ jest to jedna z niewielu budżetowych opcji od Nvidii. Pomimo faktu, że ta seria jest uważana za zakres budżetowy, wiele osób kupuje go do gry i to nawet zrobić dla różnych projektów online i starych zabawek na stabilnym 60 FPS, co jest całkiem akceptowalne dla kart w segmencie ultra-budżetowym.

Z plusów karty można podkreślić jej niewielkie rozmiary, niski pobór mocy, a co za tym idzie brak dodatkowego zasilania.

Z minusów możemy wymienić system chłodzenia, choć ta karta całkiem nieźle sobie z nim radzi, oraz aktualną cenę.

Zobacz również