Komputery i laptopy

Składanie najtańszego komputera z katalogu DNS na lato 2020: Intel i AMD

Obecnie dostępna jest szeroka gama komponentów umożliwiających zbudowanie własnego komputera PC dostosowanego do potrzeb użytkownika. Co jednak zrobić, gdy budżet jest mocno ograniczony, a "prymitywna" stacja robocza jest potrzebna tu i teraz? Rozważymy najbardziej budżetowe zestawy oparte na procesorach AMD i Intel oraz przyjrzymy się przypadkom, w których będą one odpowiednie.

Urządzenia peryferyjne

Od razu zaznaczamy urządzenia peryferyjne, aby nie trzeba było ich później opisywać osobno, ponieważ będą one takie same dla każdej kompilacji. Urządzenia peryferyjne będą wliczone w całkowitą cenę konstrukcji opartych na procesorach Intel i AMD.

Do wyświetlania obrazu wykorzystujemy najtańszy 18,5-calowy monitor LED AOC e970Swn/01. Rozdzielczość wyświetlacza wynosi 1366 x 768 pikseli. Matryca jest typu TN, częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 60 Hz, gęstość pikseli 85 ppi. Ogólnie rzecz biorąc, wyświetlacz jest dobry, a za tę cenę jest jeszcze lepszy.


Klawiatura i mysz to Defender HB-420 + Defender Patch MS-759. Cały zestaw za niecałe 500 rubli - nie ma na co narzekać.

Pozostaje jeszcze wyprowadzić dźwięk przez coś. W tym przypadku można użyć słuchawek lub głośników, na przykład Aceline ASP100 lub Aceline AE-205.

Zespół oparty na procesorze AMD Athlon X4 840

Procesorem będzie, jak już wiadomo, Athlon X4 840, 4-rdzeniowy i 4-wątkowy "kamień" na podstawce FM2+ z 2014 roku. Procesor ma częstotliwość bazową 3,1 GHz i częstotliwość "boost" do 3,8 GHz. Przy okazji, Athlon X4 840 może zostać podkręcony poprzez bezpieczne dodanie od 100 do 400MHz. Rozpraszanie ciepła przez procesor wynosi 65 W i do jego schłodzenia nie jest potrzebny masywny cooler, ale nie w przypadku podkręcania.

Chłodnica będzie reprezentowana przez ID-Cooling DK-01S o rozpraszaniu mocy 65W. Chłodnica umożliwia montaż na wielu gniazdach, w tym na naszym FM2+. Ponadto w zestawie znajduje się pasta termoprzewodząca, dzięki czemu nie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy.

Dobrym wyborem dla Athlona X4 840 jest płyta główna MSI A68HM-E33 V2, która jest najtańsza i ma wszystkie potrzebne gniazda połączeniowe. Płyta główna ma format Micro-ATX, więc pasuje do prawie każdej obudowy. Ponadto obsługuje pamięć RAM DDR3 o częstotliwości 2133 MHz.

Weźmy na przykład 2 GB pamięci RAM DDR3 AMD Radeon R5 Entertainment Series [R532G1601U1S-U]. Oczywiście w dzisiejszych realiach taka ilość pamięci to nic, ale przecież budujemy ultra-budżetowy komputer. Oprócz tego na płycie głównej znajduje się jedno wolne gniazdo, do którego w razie potrzeby można dodać jeszcze jedną kartę pamięci RAM.

Za wyświetlanie obrazu na monitorze będzie odpowiedzialna karta graficzna z "wtyczką" - INNO3D GeForce GT 710 Silent LP. Karta graficzna posiada pasywne chłodzenie, reprezentowane przez radiator. Jest on zamontowany na chipie wideo. Dzięki takiej konstrukcji GT 710 nie będzie w ogóle słyszalny, ale nie spodziewajcie się też ogromnej wydajności. Pamięć wideo ma tylko 1 GB, więc nie ma mowy o wydajności w grach, ale do zadań multimedialnych wystarczy.

Do instalacji systemu i przechowywania plików potrzebny jest dysk twardy. Weźmy na przykład dysk Toshiba P300 o pojemności 500 GB [HDWD105UZSVA]. Ten dysk twardy charakteryzuje się przyzwoitą szybkością odczytu/zapisu wynoszącą około 190 MB/s. Minusem jest wysoki poziom hałasu podczas nagrywania (prędkość 7200 obr./min mówi sama za siebie) oraz śladowy szum podczas jednoczesnego odczytu i zapisu. Przy okazji, niezłą alternatywą będą dyski WD Blue, które są tylko o 100-200 rubli droższe, ale zapewniają niezawodność i większy komfort pracy.

Zasilacz będzie najbardziej bezpretensjonalny i najtańszy - Super Power Winard 450WA. Poświęcimy niezawodność, ale mamy wszystkie niezbędne kable połączeniowe. Warto wspomnieć, że nie ma kabla PCI-E dla karty graficznej (nasz INNO3D GeForce GT 710 Silent LP nie potrzebuje dodatkowego zasilania), dlatego "upgrade" do mocniejszej karty graficznej wymagałby zmiany zasilacza. Jako alternatywę z 6-pinowym kablem PCI-E można wziąć DEXP DPS-400 o mocy 400 W, ale będzie on kosztował 451 rubli więcej.

Pozostaje tylko zapakować to wszystko do kompaktowej i taniej walizki. GiNZZU B180 dobrze spełni takie wymagania. Alternatywą w tej cenie jest DEXP DX80N, ale nie posiada on zbyt wygodnego mocowania dysku twardego.

Obudowa GiNZZU B180 jest dostarczana bez wentylatorów wlotu i wylotu powietrza, dlatego należy je dokupić osobno:

  • Wentylator ten posiada adapter Molex, co jest niezbędne, ponieważ nasza płyta główna posiada tylko jedno złącze dla wentylatorów systemowych.
  • Na ścianę przednią (lub boczną) wybierzemy 120mm 5Bites z 3-pinowym złączem.

Wnioski dotyczące zespołu opartego na procesorze AMD Athlon X4 840

W sumie okazuje się, że montaż z AMD Athlon X4 840 będzie Cię kosztował 19453 rubli z głośnikami lub 19172 rubli ze słuchawkami. Taki komputer będzie dobry do niewymagających zadań, takich jak praca z dokumentami, przeglądanie treści multimedialnych czy surfowanie po Internecie. Jednak w dzisiejszych realiach 2 GB pamięci RAM to bardzo mało. Do stabilnego działania systemu Windows 10 potrzeba co najmniej 4 GB, podczas gdy w przypadku Windows XP lub Windows 7 wystarczy 2 GB. Warto zauważyć, że w tej konfiguracji Athlon X4 840 radzi sobie znacznie lepiej w połączeniu z większą ilością pamięci RAM i kartą graficzną na poziomie Radeona RX 470. Taki "upgrade" pozwoli na granie w niektóre nowoczesne gry nie na najniższych ustawieniach graficznych.

Konstrukcja oparta na procesorze Intel Celeron G4900

Konstrukcja oparta na procesorze Intela będzie w zasadzie powielać wariant AMD, ale oczywiście trzeba będzie wymienić procesor, płytę główną, pamięć RAM i wykluczyć kartę graficzną, ponieważ Intel Celeron G4900 zawiera zintegrowany rdzeń graficzny.

ProcesorIntel Celeron G4900 ma tylko 2 rdzenie i 2 wątki pracujące z częstotliwością 3,1 GHz. Jest to stosunkowo nowy procesor na podstawkę LGA 1151-v2. W szczególności nie będzie działać na gnieździe LGA 1151, więc płyty H110 są natychmiast odrzucane. Cechą wyróżniającą ten procesor, jak i większość procesorów Intela w ogóle, jest zintegrowany rdzeń graficzny. Z tego powodu nie jest konieczny zakup karty graficznej do komputera z procesorem Intel, jeśli nie planuje się uruchamiania na nim gier.

Dla tego procesora wykorzystamy płytę główną MSI H310M PRO-VDH PLUS. Ta płyta główna ma 8-pinowe złącze do zasilania procesora, ale nie mamy wymagającego "kamienia", więc wystarczy podłączyć tylko kabel 4-pinowy. Ponadto MSI H310M PRO-VDH Plus posiada port VGA, który jest niezbędny do wyświetlania obrazu z wbudowanego rdzenia wideo na naszym monitorze.

Jako pamięć RAM posłuży nam moduł AMD Radeon R7 Performance Series DDR4 o pojemności 4 GB [R744G2606U1S-U]. Moduły DDR4 o pojemności 2 GB pojawiły się w 2011 roku, ale później producenci historycznie zaczęli produkować tego typu pamięci o minimalnej wielkości 4 GB. Przy okazji, nasza płyta główna obsługuje moduły pamięci do 2666MHz, więc przy równej cenie AMD Radeon R7 Performance Series 2666MHz i 2133MHz, bierzemy tę "szybszą".

W przeciwnym razie wystarczy wyeliminować kartę graficzną INNO3D GeForce GT 710 Silent LP i powtórzyć konstrukcję AMD, aby stworzyć stację roboczą na procesorze Intel Celeron G4900.

Wnioski z budowy opartej na procesorze Intel Celeron G4900

Całkowity koszt takiej konstrukcji wynosi 17906 rubli wraz z głośnikami lub 17625 rubli ze słuchawkami. Oczywistą wadą procesora Intel Celeron G4900 jest konfiguracja 2 rdzenie / 2 wątki. Do zadań multimedialnych i pracy biurowej jest to w zupełności wystarczające, ale do gier (biorąc pod uwagę zakup dyskretnej karty graficznej i dodatkowej pamięci RAM) wada ta będzie znacznie odczuwalna. Z drugiej strony, ten model procesora nie jest przeznaczony do dużych obciążeń, więc jest to raczej uciążliwe. Po stronie plusów procesora można wymienić faktyczne gniazdo i obsługę pamięci DDR4, która jest nieco szybsza w codziennych zadaniach.

Wnioski ogólne

Zbudowanie komputera multimedialnego/biurowego za mniej niż 20 tys. rubli wydaje się obecnie realistycznym zadaniem. Oczywiście trzeba będzie zapomnieć o grach, renderowaniu, grafice i innych ciężkich zadaniach, ale możliwe jest na przykład podłączenie takiego komputera do telewizora i oglądanie ulubionych seriali.

Oczywistymi wadami tych konstrukcji są przestarzały typ pamięci, słaba opcja "upgrade" w przypadku Athlona X4 840 i brak wielowątkowości w przypadku Celerona G4900. Poza tym jakość komponentów pozostawia wiele do życzenia: na przykład nie da się kupić dobrego zasilacza za 1000 rubli. Ale z drugiej strony, czego można oczekiwać od komputera, którego cena jest porównywalna z ceną średniej wielkości smartfona z 2020 roku?

Zobacz również