Komputery i laptopy

Jak dobrać akcesoria do komputera do samodzielnego montażu

Gdy początkujący użytkownik staje przed kwestią zakupu komputera osobistego w częściach, popełnia "dziecinne błędy", po których problemy zaczynają rosnąć jak kula śniegowa. Frustrujące jest uświadomienie sobie, że pieniądze zostały już zapłacone, a komputer nie "ciągnie", trudno go zmodernizować, a jak się okazuje, za tę samą kwotę można było dostać lepszy.

Ale każda nieprzyjemna sytuacja jest łatwiejsza do rozwiązania, jeśli poprosisz o pomoc przed zakupem. W tym artykule dowiemy się, jak samodzielnie wybrać komponenty do przyszłego komputera. Dodatkowo polecamy skorzystanie z usługi "konfigurator komputerowy".

Budżet i przedmiot działalności zgromadzenia

Dziś można zmontować komputer biurowy lub multimedialny za kwotę od 25 do 35 000 rubli. Pozwoli Ci na pracę w aplikacjach biurowych, surfowanie po Internecie, słuchanie muzyki, oglądanie filmów, a nawet granie w proste, niewymagające gry.

W związku z niedoborem półprzewodników i boomem górniczym w 2021 roku, ceny kart graficznych poszybowały w górę. Dlatego nawet podstawowy komputer dla graczy (na przykład z kartą GeForce GTX 1660) będzie kosztował od 65 000 rubli. To samo dotyczy komputerów do pracy - jeśli środowisko zawodowe wymaga wydajnego akceleratora graficznego, trzeba będzie wydać sporo pieniędzy.

Główne elementy

Najpierw sortujemy według ceny w katalogu w zależności od budżetu, następnie szukamy i wybieramy według cech.

Centralna jednostka obliczeniowa (CPU)

Procesor jest sercem komputera, więc to do niego dobieramy pozostałe akcesoria.

Przeczytaj benchmarki rdzeni graficznych AMD APU 3000 i 4000 oraz porównanie z tanimi kartami graficznymi

Procesory są produkowane przez dwie firmy: Intel i AMD. Zwróć uwagę na ilość rdzeni i wątków, szczególnie w zestawach gamingowych - nowoczesne gry lubią wielowątkowość. 6 rdzeni i 12 wątków to niezbędne minimum dla komputera do gier.

W tej samej cenie, wydajność konkurencyjnych procesorów będzie na tym samym poziomie, ale ostatnio procesory AMD mają tendencję do drożenia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na cenę i dostępność zintegrowanego rdzenia wideo. Jest to ważne przy budowie budżetowego komputera PC, ponieważ pozwala zaoszczędzić na zakupie karty graficznej.

W procesorach Intela z segmentu masowego zintegrowane wideo jest zawsze obecne (z wyjątkiem modeli z literą F), natomiast AMD nie. Z drugiej strony, wideo AMD jest bardziej wydajne, co oznacza, że nadaje się do taniego montażu komputera do gier.

Następnym krokiem w wyborze procesora jest BOX lub OEM. Z reguły ten ostatni jest tańszy, ale nie posiada systemu chłodzenia. Jednak nie wszystkie wersje BOX są w nią wyposażone.

Wybierz swój procesor

Karta graficzna

W obecnych realiach przy budowie komputera do gier ponad połowa budżetu zostanie zjedzona przez kartę graficzną.

Przeczytaj recenzję karty graficznej INNO3D GeForce RTX 3090 iCHILL X4

Istnieją dziesiątki marek produkujących karty graficzne, ale tylko dwie firmy - AMD i NVIDIA - produkują chipy dla kart graficznych. W idealnym świecie, przy tej samej cenie i wydajności powinny być mniej więcej takie same. Ale niedobór kart wideo dokonał jego korekty: nawet te same modele od różnych producentów mogą różnić się znacznie w cenie. Dlatego przy wyborze lepiej kierować się testami gier.

Wybieraj spośród kart graficznych obecnej generacji, ponieważ modele poprzedniej generacji, choć mogą kosztować mniej, to jednak szybciej stają się przestarzałe.

Zwróć uwagę na ilość pamięci wideo: identyczne modele mogą różnić się wielkością. Nowoczesne gry lubią więcej pamięci.

Ważny jest poziom hałasu systemu chłodzenia pod obciążeniem - dwa lub trzy wentylatory będą bardziej wydajne w odprowadzaniu ciepła i mniej hałaśliwe.

Należy pamiętać, że nowoczesne karty graficzne nie obsługują analogowego wyjścia wideo (VGA) - jest to ważne przy wyborze monitora lub jeśli planujemy podłączyć stary monitor bez wejść cyfrowych. HDMI i DisplayPort są odpowiednimi interfejsami dla nowoczesnych wyświetlaczy.

Wybierz kartę graficzną

Płyta główna

Płyta główna musi być kompatybilna z wybranym wcześniej procesorem, sprawdź to po nazwie gniazda i chipsetu. Zdarza się, że producent korzystający z tego samego gniazda zmienia generację chipsetu nie zapewniając kompatybilności z nowo wypuszczanymi procesorami.

Często wymagana jest aktualizacja BIOS-u w celu zapewnienia kompatybilności z najnowszą generacją procesorów - wymaga to skontaktowania się z centrum serwisowym. Listę kompatybilności procesorów można znaleźć na oficjalnej stronie producenta płyty głównej. Można tam również znaleźć wersję BIOS-u dla danego procesora.

Przeczytaj recenzję płyty głównej ASUS TUF Gaming Z590 Plus WiFi

Nawet najtańsza "płyta główna" wystarczy do budżetowej budowy, branie płyty droższej niż procesor nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Zwróć uwagę na ilość slotów na pamięć RAM - są to dwa lub cztery sloty DDR. Im więcej slotów, tym większa elastyczność platformy w zwiększaniu ilości pamięci RAM.

Ważna jest również dostępność różnych interfejsów. Na przykład, bez gniazda M.2 nie będzie można w przyszłości zainstalować szybkiego dysku. Jednak nawet budżetowe płyty główne z obecnymi chipsetami są wyposażone w najnowocześniejsze złącza.

Przy mocnych procesorach trzeba będzie zwrócić uwagę na podsystem zasilania, obecność lub brak dodatkowych radiatorów na nim - znajdują się one nad i po lewej stronie od gniazda procesora.

Wybierz płytę główną

Elementy drugorzędne

Tutaj jest na odwrót: najpierw sortujemy według cech - pojemności, mocy i tak dalej, a następnie wybieramy te najbardziej przystępne cenowo.

RAM

Obecnie obowiązującym standardem pamięci RAM jest DDR4. Jest to wskazane w charakterystyce płyty głównej i procesora.

Najważniejszym aspektem jest objętość i ilość płyt. Minimum na dziś to 8GB, w zestawach gamingowych wymagane jest 16GB lub więcej. Dwie z tych kart pozwalają na pracę dwukanałową. Ale, jeśli sloty są tylko dwa, i wziął dwa 4 GB sloty, to w przyszłości nie będzie w stanie zwiększyć objętość bez pełnej wymiany slotów.

Przeczytaj, jak pamięć RAM wpływa na wydajność procesorów AMD i Intel w grach

Innym wskaźnikiem jest charakterystyka częstotliwościowa. To powiedziawszy, należy wiedzieć, że podkręcanie pamięci jest prostym działaniem, a prawie każda pamięć może pracować na wyższych częstotliwościach. Ale procesory Intela, które nie są podkręcone mają pułap dla slotów pamięci o określonej częstotliwości, i nie ma sensu brać pamięci o wyższych częstotliwościach dla nich. Dla tej samej pamięci do gier podkręcanie standardowych DDR4 lub kupowanie modeli z początkowo wyższymi częstotliwościami może znacznie poprawić wydajność w grach.

Wybierz swoją pamięć RAM

Napęd

Pamięć masowa to tradycyjny dysk twardy (HDD) lub dysk półprzewodnikowy (SSD). Te ostatnie będą znacznie szybsze pod względem wydajności, ale pod względem stosunku ceny do pojemności wciąż ustępują dyskom HDD. Jednak koszt dysków SSD z roku na rok maleje, a popularność usług w chmurze rośnie - jeśli nie potrzebujesz przechowywać dużych ilości danych, możesz w ogóle zrezygnować z przestarzałego HDD.

Niedrogie dyski SSD 120 GB są niedrogie, więc jako dysk systemowy są niezbędne nawet w przypadku konstrukcji z najniższej półki. Dla nowoczesnych gier pożądane jest, aby wziąć dysk o pojemności 500 GB.

Przeczytaj recenzję dysku SSD ADATA Falcon 512 GB AFALCON-1T-C

Jeśli nadal potrzebujesz dysku twardego jako magazynu danych, kup taki o prędkości 7200 obr/min i pojemności co najmniej 1 TB, ponieważ ceny modeli o pojemności 500 GB różnią się nieznacznie.

W przypadku konstrukcji o wysokiej wydajności potrzebny jest dysk w formacie M.2. Należy jednak zwrócić uwagę na specyfikacje prędkości: modele budżetowe nie różnią się pod względem wydajności odczytu/zapisu od konwencjonalnych dysków SSD SATA. Złącze M.2 ma sens tylko w przypadku fizycznego interfejsu PCIe x4, a prędkości powinny zaczynać się od co najmniej 900 MB/s.

Wybierz dyski

Zasilanie

Myślisz, że zasilacz nie jest istotną częścią Twojego komputera? Nie jest. Nie można go kupić za drobne. Niezawodny zasilacz nie tylko zapewni stabilne napięcie dla Twoich komponentów, ale także ochroni je w przypadku zwarcia lub awarii sieci elektrycznej.

Przede wszystkim sprawdź pojemność swojego zasilacza, najlepiej na linii +12V. Przeciętny komputer z pojedynczą kartą graficzną zużywa około 500 W, plus minus 100 W. Najwyższej klasy komputery dla graczy i profesjonalistów mogą zużywać nawet 1kW. Specjalny kalkulator może być użyty do obliczenia specyficznego zużycia energii dla Twojej konstrukcji. Moc powinna być dobrana z marginesem: dodaj co najmniej 20-30% do zużycia szczytowego.

Przeczytaj recenzję zasilacza Deepcool DQ650-M-V2L o mocy 650W

Zwróć uwagę na certyfikację. Zasilacze z certyfikatem 80Plus są lepsze pod względem sprawności i zazwyczaj wyposażone są w bardziej niezawodne komponenty oraz zbudowane na wydajnych obwodach. Inne czynniki to liczba połączeń peryferyjnych i długość kabli. Jeśli stać Cię na zasilacz z modularnymi kablami i/lub z półpasywnym systemem chłodzenia, możesz sobie pozwolić na takie rozwiązanie.

Wybór zasilacza

Chłodzenie procesora

Aby wybrać system chłodzenia, jeśli nie jest on dołączony do procesora, wykonaj charakterystykę rozpraszania ciepła (TDP) - spójrz na TDP procesora i tę samą liczbę w coolerze. Lepiej jest wybrać przynajmniej z półtora marginesem.

Wśród systemów chłodzenia możemy wyróżnić: zwykłe chłodnice poziome, chłodnice wieżowe z rurkami cieplnymi oraz systemy chłodzenia cieczą.

Przeczytaj porównanie i testy tanich systemów chłodzenia: chłodnice vs. chłodzenie cieczą CO

Ważne jest, aby wybrany system chłodzenia pasował do gniazda płyty głównej: w zestawie znajdują się uniwersalne mocowania gniazd, ale tańsze warianty mogą obsługiwać tylko jeden rodzaj mocowania gniazda.

Wybierz chłodzenie

Sprawa

Chłodnica, którą wybierzesz powinna pasować do obudowy. Nie musisz też kupować go na "zmianę". Od obudowy zależy nie tylko wygląd komputera, ale również "komfort" pracy wszystkich podzespołów.

Obudowa komputera musi mieć dobry przepływ powietrza i najlepiej, aby była wyposażona w co najmniej dwa wentylatory - wlotowy i wylotowy, w przeciwnym razie trzeba będzie dokupić je osobno.

Nowoczesne obudowy umożliwiają montaż zasilacza od dołu - jest to najkorzystniejsza opcja dla jego wygodnej obsługi.

Na froncie powinna znaleźć się wystarczająca liczba interfejsów, w tym szybkie porty USB 3.2 oraz uniwersalny Type-C.

Przeczytaj recenzję obudowy Thermaltake Divider 300 TG ARGB

Wybierz przypadek


Nie ma prostego algorytmu wyboru komponentów, wszystkie opcje są zależne od budżetu i celów budowy. Zrób to dokładnie, aby upewnić się, że nie żałujesz wydania niewłaściwej ilości pieniędzy.

Daliśmy Ci tylko kilka ogólnych porad dotyczących wyboru podzespołów, a nie konkretnych modeli, ponieważ rynek sprzętu komputerowego zmienia się bardzo szybko - pojawiają się nowe generacje podzespołów, faworyci stają się outsiderami. Dlatego przy wyborze należy kierować się przede wszystkim stosunkiem ceny do jakości. Nie musisz być fanem lub wyznawcą konkretnej marki lub producenta.

W konfiguratorze sklepowym DNS, korzystając z katalogu sortowania, można łatwo dobrać własne komponenty do montażu. W razie wątpliwości, możesz zasięgnąć porady doświadczonych monterów w dziale budowy komunikatora.

Zobacz również