Podzespoły komputera

Podkręcanie płyty MSI 1660 SUPER Ventus XS OC

Dlaczego overclocking?


Wiele osób czytających ten artykuł może nie rozumieć czym jest overclocking. Według Wikipedii Overclocking jest procesem zwiększania częstotliwości taktowania (i napięcia) komponentu komputerowego poza jego oryginalną wartość znamionową w celu zwiększenia jego prędkości. Ostatecznym celem overclockingu jest zwiększenie wydajności sprzętu. Chociaż jest to generalnie prawda, overclocking ma swoje skutki uboczne w postaci hałasu wentylatorów, wyższych temperatur i ryzyka spalenia sprzętu w rękach głupiego osobnika, jestem pewien, że Ci się uda. Wcześniej overclocking był rzeczą straszną i niezbadaną, ponieważ odbywał się poprzez bios, który był niezrozumiały dla większości użytkowników. Ale w dzisiejszych czasach robi się to w prosty sposób za pomocą różnych programów z intuicyjnym i przyjaznym interfejsem.

Podkręcanie płyty 1660 SUPER Ventus OC od MSI.


Biorąc pod uwagę dzisiejsze realia i ceny, wielu osobom nie starcza na flagowe modele kart graficznych do grania na dobrych ustawieniach graficznych w dzisiejszych grach, bo dobre karty to czasem wydatek poniżej kilkuset tysięcy, więc nie byłoby nie na miejscu wydobyć większą wydajność z cienkiego powietrza (dosłownie i w przenośni).Zacząć należy od tego, że do podkręcania trzeba mieć dobry zasilacz o mocy co najmniej 150 - 200 W i dobrze wentylowaną obudowę, która nie będzie miała problemu z chłodzeniem. Nasz model karty graficznej jest całkiem odpowiedni do podkręcania, ponieważ posiada dość masywny radiator, miedzianą rurkę cieplną i 2 potężne wentylatory. Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że nie wszystkie układy pamięci są objęte radiatorem, więc nie należy zbytnio podkręcać (jak widać na zdjęciu).

Podkręcanie procesora graficznego.


Zacznijmy od tego, że karta jest lekko podkręcona fabrycznie na 50 megaherców na układzie graficznym (w nazwie jest przedrostek OC, który oznacza OverClocked), więc super wysokich liczb nie będziemy się czepiać. Od razu zaznaczam, że czasami karty mogą się różnić, więc wartości podkręcania u mnie i u Ciebie mogą się różnić. Zacznijmy od teorii podkręcania na kartach graficznych. Częstotliwości zwykle wymagają podbicia za pomocą MSI Afterburner, program jest darmowy i można go łatwo znaleźć w Internecie. Potrzebujemy również UOKiK. Jest również darmowy. Jest to narzędzie, które może maksymalnie obciążyć twój sprzęt, potrzebujemy go, aby zobaczyć jak twoja karta graficzna jest podkręcona (nie tylko karty graficzne mogą być testowane). Gdy wszystkie programy zostaną pobrane, możesz rozpocząć pracę. Na GPU natychmiast umieścić +50 megaherców, zapisać, iść i uruchomić test OCCT, najlepiej przez długi czas, co najmniej 30 minut, jak problemy nie mogą wyjść natychmiast, a po długim czasie, miałem na przykład, wyszedł błąd przy wysokiej częstotliwości nawet po 40 minutach testów, więc należy zachować ostrożność. Jeśli nie widzisz artefaktów na monitorze, przegrzewania się (temperatura krytyczna dla naszej karty to 85 stopni), błędów OCCT, to dodaj 50 megaherców aż do pojawienia się części problemów.

W przypadku wystąpienia tych problemów należy przywrócić parametry do poprzednich udanych wartości i wartości pośrednich. Jeśli udana wartość to +100 megaherców, a nieudana to +150 megaherców, to należy spróbować ustawić +125 megaherców itd.

Podkręcanie pamięci wideo.


W rzeczywistości wszystko jest podobne do przetaktowywania GPU, ale jak powiedziano na początku, nie należy przetaktowywać pamięci wideo zbyt mocno (nie należy przekraczać +1000 megaherców), w przeciwnym razie układy pamięci mogą po prostu spalić się i wymagają wymiany. Jest to jak najbardziej złe, ponieważ w obecnej sytuacji istnieje prawdopodobieństwo, że zostaniesz oszukany przez serwis. Ja osobiście ustawiłem go na +800 megaherców pamięci wideo i nie mam żadnych problemów. Teraz możesz spojrzeć na częstotliwości, które ustawiłem.

Na dole.


Mam nadzieję, że wszyscy byli zadowoleni z rezultatów, ja osobiście doświadczyłem około 10-15% przyrostu wydajności w różnych grach, podczas gdy wzrost temperatury był zaskakująco niski (najwyżej 3-4 stopnie Celsjusza). Dzięki za przeczytanie. Muszę się pożegnać!

Zobacz również