Komputery i laptopy

Budowa szybkiego komputera do gier w budżecie poniżej 600 dolarów z Intelem lub AMD w listopadzie 2020 r.

Pozdrawiam czytelników mojego bloga. Światowy kryzys uderza po kieszeni, ale zawsze potrzebujemy nowego komputera. Co więc wybrać w budżecie poniżej 600 dolarów i jeszcze móc komfortowo zagrać w każdą współczesną grę w rozdzielczości FullHD.

Zbieramy podzespoły dla fanów obu platform. Dwa zespoły będą się różniły tylko procesorem i płytą główną.

Procesor wybierzemy AMD Ryzen 3 3100 BOX lub Intel Core i3-10100F BOX. Oba są w wersji box, więc nie trzeba wybierać dodatkowego coolera.

Są to procesory klasy podstawowej z niskim rozpraszaniem ciepła, więc standardowy cooler będzie więcej niż wystarczający. Również oba procesory nie mają zintegrowanego rdzenia wideo. W ogóle go nie potrzebujemy, weźmiemy dyskretną kartę graficzną, a wszelkie wbudowane w procesor wideo zawsze będzie słabsze od średniej klasy lub mocniejszej karty graficznej.

Oba procesory mają po 4 rdzenie i 8 wątków. Procesor Intela ma nieco wyższą częstotliwość na rdzeń, ale procesor AMD ma 2,5 razy więcej pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Na warsztat weźmiemy MSI B450M PRO-VDH MAX dla płyty głównej AMD oraz MSI B460M PRO-VDH WIFI dla platformy Intel. Obie płyty są z grubsza podobne pod względem funkcjonalności.

W obu przypadkach dostępny jest slot M.2 oraz po cztery gniazda pamięci. Gniazdo M.2 jest koniecznością w nowoczesnym systemie, to najszybsze dostępne obecnie gniazdo na dysk. Nie ma sensu budować systemu z dyskami SATA, które są już przestarzałe i stanowią szyjkę w butelce. Nie pozwala on na uwolnienie potencjału nowoczesnych dysków SSD, które są w stanie osiągnąć prędkość odczytu znacznie większą niż 600 megabajtów na sekundę, co jest limitem interfejsu SATA 3.0.

W obu konstrukcjach zajmiemy po dwa sloty pamięci, ale obecność czterech slotów na każdej płycie głównej zapewnia miejsce na przyszłą rozbudowę pamięci w razie potrzeby.

Następnie dochodzą te same komponenty dla obu platform.

Obudowa, którą wybierzemy nie jest droga - ZET GAMING Rare M2. Jednocześnie jest ona przestronna, więc w przyszłości będzie można zamontować w niej dużą płytę główną E-ATX. Ponadto większa obudowa ma lepszy przepływ powietrza dla wszystkich komponentów.

Weźmy na warsztat najmocniejszą kartę graficzną w budżecie poniżej 14000 rubli - MSI AMD Radeon RX 570 ARMOR 4G OC [RX 570 ARMOR 4G OC]. Za takie pieniądze nie da się kupić nic mocniejszego. Najbliższy konkurent od NVIDIA - Geforce 1650 Super wykazuje podobną wydajność, ale kosztuje 1000 rubli więcej.

Weźmy dwie karty graficzne AMD Radeon R7 Performance Series [R748G2606U2S-U] 8 GB RAM. Jest to niedroga pamięć, pracująca z częstotliwością 2666 MHz. Konfigurator błędnie podaje, że ta pamięć nie nadaje się do procesorów Intela, ale w rzeczywistości wszystko będzie ze sobą dobrze współpracować.

Jako dysk systemowy weźmy niedrogi, ale szybki dysk SSD Smartbuy Jolt SM63X M.2 o pojemności 128 GB. Posiada on interfejs PCI-E x4. Jego pojemność nie jest oczywiście duża, ale wystarczy dla Twojego systemu i programów.

Zasilacz jest solidny, w pełni modularny i z certyfikatem 80 Plus Bronze - HIPER HPB-700FM. Jednostka ta ma wystarczającą pojemność, aby zasilić wszystkie elementy składowe oraz dodatkową pojemność, aby podłączyć dyski twarde lub wydajniejszą kartę graficzną.

W efekcie system oparty na Intelu będzie kosztował 46194 rubli,

System oparty na AMD będzie kosztował 44694 rubli.

Zobacz również