Podzespoły komputera

Recenzja karty graficznej MSI GeForce RTX 3070 Ti GAMING X TRIO

Niniejszy artykuł jest dogłębną recenzją karty graficznej RTX 3070 Ti GAMING X TRIO firmy MSI. Zobaczysz proces rozpakowywania, dowiesz się jakie cechy posiada ta karta graficzna i co potrafi w warunkach bojowych.

Pakiet Pakiet

Karta graficzna dostarczana jest w dużym, markowym pudełku MSI, które prezentuje wszystkie główne technologie zastosowane w karcie graficznej.

Na odwrotnej stronie opisane są korzyści, w tym:

 • Układ chłodzenia TRI FROZR 2;
 • Zsynchronizowane podświetlenie;
 • Oprogramowanie MSI Center, które pozwala na precyzyjne dostrojenie kart graficznych.

Wewnątrz pudełka znajduje się koperta z dokumentacją i instrukcją instalacji, a także uchwyt do stabilnego zamocowania karty graficznej. A sama karta graficzna jest w folii ochronnej.

Na pierwszy rzut oka wygląda przerażająco, bo jest zbyt masywny :)

Zewnętrznie

System chłodzenia TRI FROZR 2, wyposażony jest w trzy wentylatory TORX FAN 4.0 z podwójnymi łopatkami dla lepszego ukierunkowania przepływu powietrza.

Tylna strona karty pokryta jest kompozytową płytą grafenową, która zwiększa wytrzymałość urządzenia, a także służy jako pasywny radiator.

Przy okazji, radiator jest wystarczająco szeroki, a pięć rurek cieplnych pomaga równomiernie rozprowadzić po nim ciepło z układu graficznego.

Pomimo tego, że MSI twierdzi, że ich karty graficzne są wykonane bezbłędnie, można zauważyć, że niektóre z żeberek na radiatorze są wygięte i mają małe odpryski.

Z przodu znajduje się pełnokolorowa lampka Mystic Light, która może być zsynchronizowana z innymi urządzeniami.

P.s Jak widzicie karta graficzna jest dość duża i przed zakupem upewnijcie się czy zmieści się w waszej obudowie.

Instalacja i okablowanie

Zasilanie będzie możliwe poprzez złącze 2*8-pin. Zalecany zasilacz do zasilania kart graficznych to 750w, ale w moim przypadku używam zasilacza 700w.

Do wyprowadzania obrazu służy 1 złącze HDMI i 3 porty Display Port.

Specyfikacje

W karcie graficznej zastosowano układ graficzny GA104, pracujący z częstotliwością taktowania 1575 MHz. W trybie turbo częstotliwość ta wzrasta do 1830MHz.
Karta posiada 8GB pamięci DDR6X pracującej z częstotliwością 19000MHz.
Pełna lista specyfikacji:

 • Procesor graficzny - GA104-400 (8nm);
 • Mikroarchitektura Ampere;
 • Liczba tranzystorów - 17,4 miliarda;
 • Liczba multiprocesorów strumieniowych-80;
 • Liczba rdzeni - 6144;
 • Liczba bloków tensorowych - 192;
 • Liczba jednostek ray tracingowych - 48;
 • Liczba bloków teksturujących - 192;
 • Liczba bloków rasteryzacji - 96;
 • Częstotliwość podstawowa - 1575 MHz;
 • Szybkość zwiększania częstotliwości taktowania rdzenia - 170 MHz;
 • Częstotliwość pamięci - 19 Gbps;
 • Videomemory - 8GB GDDR6X;
 • Magistrala pamięci-256 bitów;
 • Przepustowość pamięci - 608 GB/s;
 • Pakiet termiczny - 290W.

Testowanie karty graficznej

Uruchomienie stress testu w Furmarku. Po 2 minutach układ graficzny nagrzewa się do temperatury 67°. A temperatura pamięci, przy 40% szybkości chłodzenia, osiąga 86°.

Wyłączenie trybu automatycznego i zwiększenie prędkości wentylatora do 70%, temperatura rdzenia zaczyna stopniowo spadać, ale nieznacznie.

Zwiększając prędkość obrotową coolera do 100%, uzyskujemy odpowiednio wysoki poziom hałasu z układu chłodzenia. W tym samym czasie temperatura rdzenia spada do 62,5°, a pamięci rdzenia do 84°.

Jednym z najbardziej poprawnych rozwiązań byłoby dostosowanie wykresu prędkości chłodnicy w stosunku do temperatury. Następnie uzyskamy wymagane odczyty temperatury i szumu tła z systemu chłodzenia.

Po 9 minutach testu maksymalna temperatura rdzenia graficznego wyniosła 68°. A szczytowa temperatura pamięci wynosiła 90°.

Przywróć wszystkie ustawienia do domyślnych i przejdź do testowania gry.

Red Dead Redemption 2

Ustawienia są ustawione na maksimum. W zależności od sceny, liczba klatek na sekundę może wynosić od 65 do 90 klatek na sekundę. Jakość obrazu i wydajność również nie pozostawiają wątpliwości. Wszystko jest bardzo ładne i gładkie.
Temperatura rdzenia graficznego osiągnęła szczyt 69°, a pamięci 82°.

Dni, które minęły

Następnie przechodzimy do Days Gone, ustawiamy wszystko na maksimum, wsiadamy na motorower i ruszamy szukać najbliższej hordy. Na mapie drogowej średnia wartość fps mieści się w przedziale od 120 do 140 klatek. W walkach z hordami liczba klatek na sekundę może spaść poniżej 100 fps, ale nie ma to żadnego wpływu na przyjemność z gry.

Temperatura procesu rzadko przekracza granicę 60°, a w pamięci osiąga 80°.

Wnioski: Plusy i minusy

Pomimo tego, że karta ma dość gorącą pamięć, to przy odpowiedniej konfiguracji systemu nie będzie to zbytnio przeszkadzać.

Nie ma wątpliwości co do wydajności, ale aby w pełni wykorzystać potencjał karty graficznej, Twój system musi być wyposażony w procesor co najmniej generacji Ryzen 5 3600x lub Intel i7.

Zobacz również