Komputery i laptopy

Poradnik dla budujących komputery 2018: przyjazna dla budżetu, ale wydajna konfiguracja oparta na platformie Intel B360

Ewolucja komponentów komputerowych przebiega bardzo szybko. Oprócz ostrej rywalizacji pomiędzy Intel i AMD, dwoma największymi producentami procesorów, jesteśmy świadkami takiej samej walki na rynku kart graficznych - pomiędzy AMD i NVIDIA. Krótszy cykl życia każdej generacji produktu staje się trendem, a to jest dobre dla graczy, którzy mogą uzyskać coraz lepszą wydajność swoich komputerów. Jednak podczas modernizacji istniejącej konfiguracji lub zakupu nowego komputera PC, muszą oni również poświęcić coraz więcej wysiłku na poznanie aktualnej i poprzednich generacji produktów, aby w rezultacie uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny.

Można powiedzieć, że głównym celem budowy komputera własnymi rękami jest uzyskanie jak największej wydajności za jak najniższą cenę. Inteligentny konsument z napiętym budżetem będzie starał się jak najlepiej wykorzystać każdego rubla. Oczywiście, ponieważ średni czas życia komputera wynosi zazwyczaj ponad trzy lata, nie chcesz standardowego wyglądu, ale coś bardziej atrakcyjnego - i podświetlanego. Aby pomóc graczom w kłopotach związanych ze składaniem własnych komputerów, przygotowaliśmy listę komponentów nowej generacji. Dzięki nim można zbudować praktyczny, niedrogi komputer z wieloma opcjami dostosowania.

1. Procesor: Intel Core i5-8400

Obecnie najnowszymi procesorami Intela są modele 8 generacji (seria Coffee Lake). Poprawa wydajności w stosunku do ich poprzedników jest bardziej znacząca niż w przypadku poprzednich generacji. Jako najlepszy wybór pod względem szybkości i kosztów, polecamy Intel Core i5-8400. Jest to 6-rdzeniowy procesor zdolny do uruchomienia 6 wątków obliczeniowych jednocześnie. Posiada on o 50% więcej rdzeni niż modele poprzedniej generacji. Więcej rdzeni i wyższa prędkość zegara - te ulepszenia w specyfikacji technicznej prowadzą oczywiście do zwiększenia wydajności. Procesor ten z łatwością poradzi sobie nie tylko z odtwarzaniem wideo w rozdzielczości 4K/Ultra-HD, ale także z najbardziej wymagającymi grami wideo i aplikacjami graficznymi.

2. Chłodzenie procesora: Cooler Master MasterAir MA410P RGB

Jeśli chcesz, aby Twój komputer był wyjątkowy, polecamy cooler CPU Cooler Master MasterAir MA410P RGB, który nie tylko zapewnia stabilną pracę procesora z maksymalną prędkością, ale także posiada podświetlenie, które może przyjąć 16,7 mln różnych odcieni i obsługuje różnorodne efekty wizualne. Doskonale komponuje się z prezentowaną w tym artykule obudową Cooler Master MasterBox K500, która posiada szklany panel boczny oraz pełnokolorowe podświetlenie. Cooler Master MasterAir MA410P RGB jest również kompatybilny z systemem kontroli podświetlenia MSI B360 GAMING PLUS, dzięki czemu wszystkie efekty wizualne działają w synchronizacji i mogą być łatwo dostosowane do gustu użytkownika, aby uatrakcyjnić komputer. Sam cooler to konstrukcja wieżowa z czterema miedzianymi ciepłowodami i aluminiowym radiatorem. Rurki cieplne w podstawie nie tylko mają bezpośredni kontakt z procesorem, ale są również umieszczone blisko siebie, aby zwiększyć powierzchnię styku. Wentylator o średnicy 12 cm zapewnia wysoką wydajność chłodzenia przy niskim poziomie hałasu.

3. Pamięć: G.SKILL RipjawsX 16GB (2 x 8GB)

Po stronie pamięci procesor Intel Core i5-8400 jest kompatybilny z dwukanałową pamięcią DDR4-2666, a prezentowana przez nas w tym artykule płyta główna MSI B360 GAMING PLUS wyposażona jest w 4 sloty na moduły DDR4 i również obsługuje pasmo pamięci do 2666MHz. Dlatego zalecamy kupno modułów pamięci o prędkościach nie mniejszych niż DDR4-2666. Przy ograniczonym budżecie można kupić dwa gniazda 8GB, aby uzyskać łącznie 16GB w trybie dwukanałowym. Ich wydajność będzie wystarczająca do płynnej pracy komputera z systemem operacyjnym Windows 10 i dowolnymi aplikacjami, w tym grami.

4. Zasilacz: Cooler Master MWE Bronze 500

W miarę jak procesory i karty graficzne stają się coraz lepsze, ich wydajność wzrasta, podczas gdy zużycie energii pozostaje na tym samym poziomie lub nawet spada w porównaniu z poprzednimi generacjami. Przykładem tego jest Cooler Master MWE Bronze 500 z certyfikatem 80 PLUS Bronze. Oznacza to, że jego sprawność wynosi 82% lub więcej. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości kondensatorów, charakteryzuje się rozszerzoną tolerancją temperaturową i dłuższą żywotnością. W trybie czuwania pobór mocy jest mniejszy niż 0,5W. Wentylator Silencio FP 12 cm, z uszczelnionym łożyskiem Loop Dynamic Bearing i cichymi łopatkami, zapewnia wydajne chłodzenie i bardzo niski poziom hałasu. Jego żywotność wynosi 160 000 godzin. Dzięki osłonie, kable zasilające można łatwo i schludnie poprowadzić wewnątrz obudowy komputera. Jeśli chodzi o zasilanie podzespołów, to do dyspozycji mamy dwa kable z 6+2-pinowymi złączami dla kart graficznych, cztery kable dla dysków SATA oraz trzy kable z 4-pinowymi złączami dla reszty peryferiów. Jest to w zupełności wystarczające dla kompletnej konfiguracji komputera.

5. Dysk twardy: Seagate Barracuda 1TB

Jeśli chodzi o dyski, to biorąc pod uwagę ograniczenia budżetowe, rozwiązaniem są dyski SSD - o lepszej wydajności, mniejszej pojemności i wyższej cenie. Zwykły dysk twardy, z drugiej strony, jest koniecznością, a my polecamy 3,5-calowy model Seagate Barracuda o pojemności 1 TB. Spełnia wymagania systemu operacyjnego Windows 10 i może pochwalić się dobrą prędkością transferu do 210 MB/s. Alternatywnie, jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć ogólną wydajność najnowszej platformy Intela (którą polecamy tutaj), możesz skorzystać z pamięci Intel Optane. Instaluje się on w slocie M.2 znajdującym się na płycie głównej MSI B360 GAMING PLUS, o której mowa w tym artykule i może znacznie zwiększyć prędkość dysków twardych, czyniąc cały komputer szybszym i bardziej responsywnym.

6. Obudowa: Cooler Master MasterBox K500

Jeśli chcesz, aby Twój komputer był niestandardowy, polecamy obudowę Cooler Master MasterBox K500 Mid-Tower. Jego panel boczny wykonany jest z wysokiej jakości szkła hartowanego o grubości 4 mm, które pozwala zobaczyć wszystkie wewnętrzne komponenty. Dodatkowo, para dużych, podświetlanych wentylatorów na froncie sprawia, że obudowa jest atrakcyjna wizualnie. W połączeniu z podświetlanym coolerem CPU, który znajduje się na naszej liście polecanych produktów, pozwala on na indywidualną aranżację kolorystyczną za pomocą zintegrowanego sterowania podświetleniem na płycie głównej MSI B360 GAMING PLUS.

Wewnątrz jest wystarczająco dużo miejsca na cooler CPU o wysokości 16cm, zasilacz o długości 18cm, kartę graficzną o długości 40cm, dwa dyski twarde 3,5" oraz do sześciu dysków 2,5". Na panelu przednim, górnym i dolnym znajdują się filtry przeciwkurzowe. Na przednim panelu znajdują się dwa zintegrowane, podświetlane wentylatory 12cm, a na tylnym jeszcze jeden (niepodświetlany). W sumie można zamontować sześć wentylatorów 12cm, dzięki czemu obudowa oferuje doskonałe możliwości maksymalizacji wydajności chłodzenia.

7. Opis produktu MSI

7.1 Płyta główna: MSI B360 GAMING PLUS

B360 GAMING PLUS to płyta główna dla graczy, która posiada świetne funkcje, które wzbogacą konfigurację Twojego komputera, atrakcyjną cenę oraz czerwono-czarny design. Jest to idealne rozwiązanie dla średniej klasy systemu do gier. Posiada podświetlenie Mystic Light z 16 milionami kolorów i 10 dynamicznymi efektami wizualnymi. Podświetla również cooler CPU, klawiaturę, mysz i wentylatory, z jeszcze większą ilością pasków LED do wyboru, zapewniając nieskończone możliwości dostosowania wyglądu komputera do własnych potrzeb.

B360 GAMING PLUS obsługuje najnowsze procesory Intel Core 8. generacji i umożliwia korzystanie z dwóch kart graficznych, zapewniając doskonałą wydajność graficzną. Aby udźwignąć ciężar flagowych kart graficznych, sloty graficzne PCIe mają wzmocnioną konstrukcję (technologia Steel Armor). Posiadają one również ekranowanie EMI dla zwiększenia stabilności. W celu zapewnienia łączności z pamięcią masową dostępny jest interfejs Turbo M.2 (PCIe Gen3 x4) o szybkości transferu danych do 32 Gb/s. Oprócz szybkich dysków SSD użytkownicy mogą zainstalować pamięć Intel Optane, aby zwiększyć nie tylko wydajność w grach, ale także ogólną wydajność komputera.

Równie atrakcyjne są możliwości sieciowe i audio B360 GAMING PLUS. Port sieciowy z procesorem Intel zapewnia stabilną łączność i minimalizuje opóźnienia w grach online, podczas gdy konstrukcja sprzętu i oprogramowania integruje wysokiej jakości komponenty, potężne wzmacniacze, solidną izolację szumów i odsprzężony prawy i lewy kanał audio, aby gracze mogli cieszyć się doskonałym dźwiękiem. Dla bardziej realistycznego i szczegółowego odwzorowania dźwięku w całej jego dynamice zastosowano aplikację Nahimic 3, która zapewnia maksymalny efekt zanurzenia w wirtualnym świecie gry.

7.2 Karta graficzna: MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OC

Fabrycznie podkręcona karta graficzna MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OC oferuje lepszą wydajność niż porównywalne modele, a duża ilość pamięci wideo (6GB) do przechowywania tekstur pozwala na korzystanie w grach z wysokich rozdzielczości bez utraty szybkości działania. Wymaga ona pojedynczego kabla zasilającego PCIe 6+2 pin, natomiast interfejsy wideo obejmują po dwa porty DisplayPort i HDMI oraz podwójny DVI-D. Karta graficzna może jednocześnie wyświetlać obrazy na maksymalnie czterech monitorach. Aby zapewnić stabilną pracę i długą żywotność urządzenia przy maksymalnym obciążeniu, system chłodzenia wykorzystuje dwa zmodyfikowane 10cm wentylatory dyspersyjne, które zapewniają zwiększony przepływ powietrza w kierunku masywnego radiatora. Dzięki temu wentylatory pracują cicho, a duży radiator z aluminiowymi żeberkami i rurkami cieplnymi zapewnia maksymalną wydajność. Dzięki technologii ZeroFrozr wentylatory zatrzymują się całkowicie przy niskim obciążeniu, co sprawia, że karta graficzna jest całkowicie bezgłośna.

8. Zalecane komponenty do budowy komputera PC

- Procesor: Intel Core i5-8400

- Płyta główna: MSI B360 GAMING PLUS

- Chłodzenie procesora: Cooler Master Air MA410P RGB

- Pamięć: G.SKILL Ripjaws X 16GB (2 x 8GB)

- Karta graficzna: MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OC

- Zasilacz: Cooler Master MWE Bronze 500

- Dysk twardy: Seagate Barracuda 1TB

- Obudowa: Cooler Master MasterBox K500

Szukasz więcej wskazówek dotyczących zakupu komputera? Najnowsze wskazówki MSI można znaleźć w pełnym przewodniku na następującej stronie: ru.msi.com/Landing/best-cheap-budget-gaming-pc-build

Zobacz również