Komputery i laptopy

Błędy podczas korzystania z komputera osobistego

Komputer od dawna jest znanym urządzeniem, znajdującym się niemal w każdym domu. Ale to, o czym wiele osób zapomina, to fakt, że komputer jest dość skomplikowany i delikatny. Wymaga specjalnego podejścia do miejsca instalacji, zasilania, czyszczenia i podłączenia urządzeń peryferyjnych. Dowiedzmy się, jak zrobić to dobrze, aby Twój elektroniczny przyjaciel zyskał długie, bezproblemowe życie.

Kupując komputer skupiamy się na jego funkcjach, szukamy najtańszego sposobu na uzyskanie najlepszej wersji wydajnościowej, aby szybko dostarczyć go do domu i zacząć z niego korzystać. Mniej ważne są: gdzie go postawić, skąd wziąć kable i jak je podłączyć, jak zapewnić niezawodne zasilanie i jak go później zmodernizować.

W rzeczywistości aspekty te są bardzo ważne: komponenty mają dość poważne wymagania w zakresie temperatury, wentylacji, wilgotności, wibracji i zasilania. Zaniedbanie choćby jednego z tych aspektów nie tylko skraca żywotność komputera, ale może spowodować jego szybką awarię, a także utratę ważnych informacji na nim przechowywanych.

Nieuwzględnienie najlepszego miejsca do zainstalowania komputera

Jest to jedna z pierwszych kwestii, które pojawiają się po zakupie. Miejsce dla peceta powinno spełniać kilka wymogów jednocześnie: nie powinno być nagrzewane przez promienie słoneczne lub grzejniki, powinno mieć wokół siebie wystarczająco dużo miejsca na wentylację, otwory wentylacyjne obudowy nie powinny być blokowane przez puszyste dywany, zasłony lub inne przedmioty.

Ważne jest, aby obszar ten był wolny od kurzu, nagłych zmian temperatury i wibracji. Umieść komputer w miejscu, w którym nie można go uderzyć ani rozlać na niego lub pod nim żadnego płynu.

Dywan nie jest dobrym miejscem na instalację komputera.

Te wymagania od razu wykluczają takie miejsca jak parapety. Tam PC będzie wystawiony na działanie ciepła słonecznego i kaloryfera, a otwarte okno wentylacyjne spowoduje drastyczną zmianę temperatury sprzętu i wzrost wilgotności powietrza.

Parapet nie jest odpowiedni z kilku powodów

Przestrzeń pod biurkiem też nie jest najlepszym miejscem: jest tam dużo kurzu i istnieje ryzyko nadepnięcia stopą na włączony komputer. Szczególnie źle na kopanie reagują dyski twarde, ponieważ może to prowadzić do powstania bad sectorów na dysku twardym i utraty cennych danych.

Ciasne warunki w PC sprawiają, że łatwo się o niego potknąć.

Biurko ze specjalną wnęką nadaje się do bezpiecznego montażu, ale musi być odpowiedniej wielkości, z odpowiednią ilością miejsca po bokach, a zwłaszcza z tyłu. Ma to na celu zapewnienie skutecznego wydmuchiwania gorącego powietrza. Ciasne stoliki, popularne w latach 2000, nie nadają się do tego celu, zwłaszcza jeśli mamy wydajny komputer o przyzwoitym poborze mocy.

Wąskie wnęki nie są odpowiednie dla komputerów o wysokiej wydajności.

Zamontowanie komputera z boku biurka rozwiązuje część problemów, ale przynosi nowe: łatwo rozlać na niego płyny, a zwierzęta domowe prawdopodobnie użyją go jako podgrzewanego legowiska.

Kolejną wadą instalacji komputera na podłodze jest niewygodny dostęp do podzespołów i złączy na tylnej ścianie. Aby dotrzeć do portu sieciowego lub podłączyć system audio, trzeba będzie przesunąć komputer lub połączyć go dotykowo. I prawdopodobnie będziesz musiał odłączyć wszystkie kable i podnieść PC na stół, aby wymienić kartę graficzną.

Zwierzęta domowe wokół komputera wyglądają słodko, ale mogą go łatwo zepsuć

Jak widać, umieszczenie komputera na podłodze ma mnóstwo wad, a tylko dwa plusy - mniejszy hałas i chłodzenie dzięki ciepłemu powietrzu unoszącemu się do góry, a na poziomie podłogi temperatura będzie nieco niższa. Umieszczenie komputera na biurku rozwiąże większość problemów, ale ważne jest, aby biurko było odpowiedniej wielkości: aby komputer nie przeszkadzał i nie stał na samej krawędzi. Upuszczenie go spowodowałoby co najmniej utratę dysku twardego, a najprawdopodobniej także uszkodzenie obudowy, karty graficznej i jej gniazda.

Zapomnij o zewnętrznym zarządzaniu kablami

Z tyłu komputera może wychodzić około tuzina przewodów. Często są one po prostu pozostawione leżące za komputerem - na podłodze lub na biurku. Pęk przewodów utrudnia chłodzenie, przeszkadza w podłączaniu i odłączaniu urządzeń, zbiera kurz i mocno psuje wygląd pomieszczenia. Ułożenie i zabezpieczenie takiej masy przewodów w schludny sposób nie jest łatwym zadaniem dla początkującego użytkownika komputera, dlatego nie zaszkodzi poczytać poradników na ten temat.

Najważniejsze to związać ze sobą rzadko używane przewody i poprowadzić je ostrożnie wzdłuż stołu unikając ciasnych zagięć. A cienkie przewody od klawiatury i myszki lepiej zamocować osobno za pomocą szpilek lub uchwytów do ubrań.


W razie potrzeby można znacznie zmniejszyć liczbę przewodów. Minimum, bez którego można się obejść, to przewody do zasilania komputera i monitora, systemu audio i kamery internetowej. Wszystko inne (mysz, klawiatura i internet Wi-Fi) można bez problemu podłączyć za pomocą sieci bezprzewodowej.

Nieprawidłowo podłączone przewody i urządzenia peryferyjne

Jest to częsta przyczyna awarii komputera. Na przykład przewód jest albo wepchnięty w złącze pod kątem lub z nadmierną siłą, albo jest wpięty w niewłaściwe złącze. Klasycznym przykładem będzie podłączenie kabla USB do gniazda LAN na płycie głównej. Bardzo niebezpieczne są ładunki elektrostatyczne na ciele człowieka lub różnice potencjałów między komputerem a podłączanym urządzeniem w przypadku łączenia ich "na gorąco", czyli bez zasilania.

Nie bądź leniwy, aby odłączyć zasilanie komputera podczas podłączania urządzeń peryferyjnych

Szczególnie podatne na to są porty HDMI w kartach graficznych i monitorach, które mogą się dosłownie przepalić lub przepuścić niebezpieczne napięcia, uszkadzając kondensatory i mikroobwody wewnątrz urządzenia. Wszystkie połączenia najlepiej wykonywać po odłączeniu od napięcia zarówno komputera, jak i podłączanego urządzenia, nie tylko poprzez wyłączenie ich przyciskiem, ale poprzez wyciągnięcie wtyczki z gniazdka.

Konsekwencje podłączenia kabla HDMI do włączonego urządzenia

Łatwo jest usunąć elektryczność statyczną z ciała, dotykając dłonią gołego metalu na obudowie komputera. Można wtedy podłączyć przewody lub pamięci USB bez obaw o uszkodzenie portów płyty głównej. Dotykanie kabli nie jest dobrym pomysłem. Upewnij się, że tył komputera jest dobrze oświetlony i łatwo dostępny. Komputer stojący na biurku jest pod tym względem najwygodniejszy.

Podłączenie do niepewnego źródła zasilania

Ważne jest, aby zapewnić komputerowi niezawodne i nieprzerwane zasilanie: problemy z nim mogą spowodować wiele kłopotów, od utraty informacji z powodu nagłej przerwy w dostawie prądu lub przepięcia, po pożar spowodowany iskrzącymi przedłużaczami o słabym kontakcie. Ważne jest, aby podłączyć komputer do uziemionego gniazdka. Usunie on z obudowy napięcie sięgające połowy napięcia sieciowego (110V), usunie ładunki elektrostatyczne, które są strasznym wrogiem elektroniki, a w niektórych przypadkach wyeliminuje szum tła w systemach audio.

Połączenie z masą jest wykonane do bocznych zacisków gniazda

Ale nawet dobrej jakości gniazdo z uziemieniem jest bezużyteczne, jeśli używasz taniego przedłużacza z cienkimi, kruchymi przewodami i zawodnymi stykami. Nie chcesz skąpić na to. Warto kupić dobrej jakości listwę przeciwprzepięciową, przeznaczoną do dużych mocy, z bezpiecznikiem, przyciskiem wyłączania zasilania i wystarczającą ilością gniazd na urządzenia peryferyjne. Przykładem może być Pilot S. I oczywiście przy podłączaniu komputera i urządzeń peryferyjnych zapomnij o zawodnych "T-branach".

A jeśli potrzebujesz bardziej stabilnego zasilania, zasilacz awaryjny może pomóc, pozwalając komputerowi pracować przez jakiś czas w przypadku przerwy w dostawie prądu. Niedrogie modele mogą zasilać biurowy lub domowy komputer o niewielkim poborze mocy, na przykład Ippon Back Basic 650 Euro o mocy wyjściowej 650 VA.

Jednak do komputera do gier lub pracy z mocnym procesorem i kartą graficzną potrzebny jest model o dużej mocy wyjściowej. Na przykład APC Back-UPS RS 1100VA, który zapewnia całkowitą moc wyjściową 1100 VA.

Kupowanie niewłaściwych komponentów podczas modernizacji

Pierwsza modernizacja może być dla początkującego użytkownika męką, ponieważ przy wyborze akcesoriów można popełnić wiele błędów. Najczęstszym problemem jest zakup karty graficznej o niewłaściwym rozmiarze. Ponadto karta graficzna może nie pasować ani wzdłuż, ani wszerz, co uniemożliwia zamknięcie pokrywy wąskiej obudowy.

Oczywiście trzeba będzie wymienić obudowę

Nie mniej nieprzyjemna jest sytuacja, gdy wydajna karta graficzna umieszczona jest w niewielkiej obudowie, a jednocześnie nadmiernie się nagrzewa i nie ma dostępu do świeżego powietrza. Podobny problem pojawia się, gdy mocna karta graficzna jest zainstalowana w obudowie z niewystarczającym chłodzeniem, zwłaszcza jeśli jest to obudowa starego typu, w której jest tylko kilka wentylatorów 120 mm na wlot i wylot.

W takim przypadku wydajna karta graficzna będzie się przegrzewać

Właściciel kompaktowej obudowy może spotkać się z sytuacją, gdy zakupiony cooler CPU okaże się zbyt wysoki i uniemożliwi zamknięcie pokrywy obudowy. Aby uniknąć takich błędów, należy sprawdzić wewnętrzne wymiary obudowy oraz wielkość komponentów, które kupujemy w celu modernizacji. W przypadku zakupu wydajnej karty graficznej należy przewidzieć odpowiednią wentylację w obudowie.

Super coolery często nie pasują do budżetowych obudów

Te problemy można łatwo rozwiązać poprzez modernizację do nowszej, bardziej pojemnej i dobrze wentylowanej obudowy. Nie będzie to drogie, gdyż znaczny wzrost cen komponentów w ciągu ostatniego roku prawie nie dotknął obudów PC. Preferowane powinny być modele z większą ilością preinstalowanych wentylatorów, na przykład Cougar MX330-F.

A jeśli w przyszłości planujesz montaż WWAN lub wysokich coolerów CPU, DEEPCOOL MATREXX 55 MESH ADD-RGB 4F z czterema preinstalowanymi wentylatorami będzie idealnie pasował do Twojej obudowy - jest pojemny i przewiewny.

Zakup nowej obudowy pozwoli początkującemu użytkownikowi uniknąć sytuacji, w których nowy zasilacz nie pasuje do długości lub formatu obudowy. Może to nastąpić, jeśli wcześniej używany był mały, kompaktowy zasilacz formatu SFX, TFX lub Flex-ATX.

Zasilacze ATX, TFX i SFX różnią się znacznie rozmiarami

Nierzadko zdarza się, że modernizacja z wysokoenergetycznego, energochłonnego podzespołu na niskoenergetyczny, starszy. Może to prowadzić nie tylko do niestabilnej pracy komputera, ale także do awarii podzespołów.

Niebezpieczną sytuacją jest, gdy karta graficzna wymaga dwóch złącz dodatkowego zasilania, a stary zasilacz ma tylko jedno. Nie należy rozwiązywać tego problemu za pomocą adapterów Molex do PCI-E: często są one słabej jakości i mogą uszkodzić kartę graficzną.

Adapter nie wytrzymał obciążenia

Dobrą zasadą jest, że jeśli zabraknie "gałęzi" zasilacza do zasilania urządzeń o dużym poborze mocy, to powinien to być powód do zakupu mocniejszego modelu. Przyda się to również dlatego, że budżetowe zasilacze wykorzystują tanie kondensatory, które w ciągu kilku lat tracą pojemność, co może prowadzić do dużych prądów tętnień niebezpiecznych dla Twoich komponentów.

Rozdęte lub przeciekające kondensatory są częstym problemem w tanich zasilaczach.

Wysokiej jakości model PSU o wystarczającej mocy, ze stabilnym napięciem i certyfikatem 80 PLUS BRONZE można kupić za mniej niż 4000 rubli, na przykład Chieftec Proton 600W. A przed zakupem nie zaszkodzi obliczyć pobór mocy komputera za pomocą internetowego kalkulatora poboru mocy.

Ignorowanie pylenia

Obudowa PC działa jak odkurzacz. Zasysa on powietrze od przodu i wydmuchuje je od tyłu, co powoduje, że kurz zatyka elementy systemu, wpływając na chłodzenie. Pierwsi użytkownicy popełniają dwa błędy: albo w ogóle nie odkurzają komputera, co prowadzi do poważnego przegrzania, albo odkurzają go nieprawidłowo, co kończy się uszkodzeniem sprzętu.

Odkurzanie komputera to czynność, która wymaga minimalnych umiejętności i wiedzy teoretycznej, ale jeśli wahasz się przed samodzielnym czyszczeniem komputera, możesz zamówić usługę czyszczenia w firmie DNS.

Wniosek

Komputer wymaga pewnej wiedzy na temat tego, jak go skonfigurować i prawidłowo działać. Jest on bardziej podatny na błędy użytkownika niż jakikolwiek inny element elektroniki w naszym domu. Kluczem do jego niezawodnego działania i udanej modernizacji jest spokojne i wyważone podejście do wszelkich manipulacji, a także czytanie przewodników na temat tego, czego nie rozumiesz.

Zobacz również