Komputery i laptopy

Zestawienie urządzenia do domu i biura w cenie przeciętnej karty graficznej

Dla wielu z nas komputer stał się narzędziem pracy, z którego korzystamy każdego dnia. A nasza produktywność zależy nie tylko od tego, jak wygodnie nam się pracuje, czy ma wystarczającą moc do wykonania naszych zadań i czy nie ma irytujących "hamulców". Zbudujmy niedrogi, ale wydajny komputer do użytku biurowego i domowego, który łatwo przekształcić w podstawowy komputer do gier.

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiły radykalne zmiany, które diametralnie zmieniły konfigurację domowych i biurowych komputerów roboczych.

Po pierwsze, zwiększyła się liczba rdzeni w procesorach. Podczas gdy w komputerach do gier klasy średniej cztery rdzenie zostały zastąpione sześcioma, dwurdzeniowe procesory czterowątkowe, takie jak Core i3-7300 lub Core i3-6100, zostały zastąpione procesorami czterordzeniowymi w komputerach do pracy biurowej.

Cztery rdzenie w 2020 roku to minimum w środowisku Windows 10 do wygodnego przeglądania stron internetowych, korzystania z pakietów biurowych i programu antywirusowego działającego w tle.

Po drugie, dyski SSD zmieniły się z urządzenia zwiększającego komfort w urządzenie niezbędne. Nawet sam system Windows 10 tak mocno polega na dysku w pierwszych minutach uruchamiania, że używanie dysku twardego jako napędu systemowego staje się poważnym wąskim gardłem dla wydajności komputera.

Dobra wiadomość jest taka, że ceny dysków SSD stale spadają, a ich żywotność rośnie. Nawet w przypadku komputera do pracy warto rozważyć dyski SSD o pojemności co najmniej 256 GB, ponieważ 120 GB to więcej niż potrzeba do uruchomienia systemu Windows 10 i kilku programów. A poważne programy, takie jak Konsultant Plus, ważą ponad 50 GB lub więcej.

W przypadku komputera biurowego w zupełności wystarczy dysk SSD 2,5" z interfejsem SATA III. Zwłaszcza, że złącza M.2 na płytach głównych z najniższej półki cenowej są często bardzo drogie.

Po trzecie, minimalna ilość pamięci RAM potrzebna do komfortowej pracy nawet z samą przeglądarką wzrosła do 8 GB. To jednak przestaje być problemem, ponieważ ceny pamięci DDR4 od dłuższego czasu spadają.

Biorąc pod uwagę te czynniki, komputer do wygodnej pracy biurowej prezentuje się następująco: czterordzeniowy procesor ze zintegrowaną kartą graficzną, 8 GB pamięci RAM w trybie dwukanałowym, budżetowy dysk SSD o pojemności 256 GB. A także - kompaktowa obudowa i cichy system chłodzenia.

Teraz zdecydujmy się na główne komponenty i wykonajmy, jak zwykle, dwie konstrukcje. Jeden oparty na procesorze Intela, a drugi na procesorze AMD.

Najlepszym rozwiązaniem dla komputera biurowego jest procesor ze zintegrowanym układem graficznym. Zalety zintegrowanej karty graficznej: minimalny pobór mocy, brak konieczności stosowania dodatkowego chłodzenia i maksymalnie zwarta konstrukcja.

Najbardziej odpowiednim rozwiązaniem firmy Intel jest czterordzeniowy procesor Core i3-9100 ze zintegrowanym układem graficznym UHD Graphics 630.

W porównaniu z procesorem Core i3-9100F bez zintegrowanej grafiki Core i3-9100 wygląda dość drogo, ale nie mamy wyboru - wraz z Core i3-9100F trzeba by kupić osobną kartę graficzną. Najtańsza karta graficzna, GeForce GT 710, kosztuje prawie 3000 rubli. Procesor Core i3-9100 jest tańszy niż zestaw składający się z Core i3-9100F i GeForce GT 710.

Analogicznym układem z czterema rdzeniami od AMD jest Ryzen 3 3200G. Kosztuje nieco mniej, ale ma wydajniejszy zintegrowany układ graficzny Radeon Vega 8.


Wydajność zintegrowanego układu graficznego Radeon Vega 8 jest mniej więcej taka sama, jak oddzielnej karty graficznej GeForce GT 1030. W przypadku stacji roboczej jest to nawet ponadprzeciętne, ale niestety w ofercie procesorów firmy AMD nie ma procesora Ryzen 3 1200 z prostym układem iGPU i odpowiednio niską ceną.

Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze platformy? Jeśli zależy Ci na wysokiej wydajności na rdzeń, warto przyjrzeć się rozwiązaniu firmy Intel. A jeśli nie masz nic przeciwko zaoszczędzeniu trochę pieniędzy i możliwości grania w niewymagające gry na komputerze do pracy, Ryzen 3 3200G będzie dla Ciebie odpowiedni.

Maksymalna częstotliwość pamięci RAM obsługiwana przez procesor Core i3-9100 wynosi 2400 MHz, więc niedrogi zestaw Patriot Signature line Premium w zupełności nam wystarczy.

Jednak systemy oparte na procesorach AMD obsługują szybkie DDR4 nawet z chipsetem A320, dlatego warto skupić się na pamięciach 3000MHz. Dobrym wyborem będzie karta AMD Radeon R9 Gamer Series o taktowaniu 3200 MHz.

Konstrukcja oparta na procesorze Intel

Płyta główna GIGABYTE H310M H 2.0 jest budżetową płytą główną LGA 1151-v2 klasy podstawowej. Dysk SSD Apacer AS350 PANTHER jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo dysków SSD o pojemności 256 GB, z nie zmniejszoną prędkością zapisu na SATA III (540 MB/s) i przyzwoitą wytrzymałością na zapis 180 TB (TBW).

PCCooler Q102 to kompaktowy, dwururkowy cooler CPU z bezpośrednim stykiem. Wybrane płyty główne mają możliwość sterowania prędkością wentylatora procesora za pomocą złącza 3-pinowego, dzięki czemu będzie on pracował cicho.

Zasilacz to Deepcool DN 500W. Już przy wyborze zasilacza do komputera biurowego należy zwrócić uwagę na dostępność certyfikatu 80 PLUS i długi okres gwarancji - są to wskaźniki jakości wykonania. Oprócz certyfikatu 80 PLUS i obecności zabezpieczeń OPP, OVP, UVP, SCP, Deepcool DN 500W posiada pięcioletni okres gwarancji.

Ten termin wystarczy na tak długo, jak długo nasz komputer jest aktualny. Mamy dużo mocy 500 W, a zasilacz będzie pracował cicho i chłodził się. Obudowa to GiNZZU B200. Bardzo kompaktowa obudowa o surowym wzornictwie, która ma trzy porty USB z przodu, w tym jeden USB 3.0.

Wentylator Arctic Cooling P8 PWM. Chociaż budynki będą chłodne i oszczędne, nie zaszkodziłby wentylator do przedmuchiwania. Arctic Cooling P8 PWM posiada łożysko hydrodynamiczne i sterowanie PWM.

Urządzenia peryferyjne

Z urządzeń peryferyjnych dodajemy monitor HP 22m [3WL44AA] o przekątnej 21,5" IPS z podświetleniem LED. Posiada matową powłokę ekranu, która eliminuje irytujące odblaski. Jest to bardzo ważne dla komputera roboczego, ponieważ często nie można wybrać miejsca, w którym będzie stał w biurze.

Również klawiatura Sven KB-S300.

Mysz - Dexp CM-801.


Oraz zestaw słuchawkowy Defender Aura HN-102, który jest ostatnio bardzo popularny podczas konferencji online. Taki rodzaj słuchawek nie męczy uszu i pozwala na pracę z nimi przez kilka godzin.

Zestawu słuchawkowego nie można dodać do konfiguratora komputera, więc trzeba go kupić osobno.

Konstrukcja oparta na procesorze Intela będzie kosztować 31482 rubli wraz z urządzeniami peryferyjnymi i zestawem słuchawkowym. Na pierwszy rzut oka nie jest to dużo, ale to kompletny komputer za cenę karty graficznej ze średniej półki, takiej jak MSI GeForce RTX 2060 GAMING Z.

Konstrukcja oparta na procesorze AMD

Do budowy zestawu dla AMD użyjemy płyty głównej GIGABYTE GA-A320M-H oraz odpowiedniej pamięci RAM, natomiast reszta komponentów będzie podobna jak w przypadku budowy dla Intela. GIGABYTE GA-A320M-H, pomimo swojej skromnej ceny, wspiera pamięć masową NVMe M.2.

Komputery oparte na procesorach AMD będą kosztować 30482 rubli, wliczając w to urządzenia peryferyjne i słuchawki.

Opcje

W przypadku niektórych zadań pamięć o pojemności 256 GB może okazać się niewystarczająca, w takim przypadku komputer można uzupełnić o dysk twardy o pojemności 2 TB. Ponieważ konstrukcje są przygotowane do cichej pracy, polecam dysk WD Purple [WD20PURZ]. Jest cichy w działaniu i oparty na konwencjonalnym zapisie magnetycznym (CMR), co eliminuje spadki wydajności.


Kartą graficzną, która przyspieszy Twoją pracę i zmieni Twój komputer w podstawowy komputer do gier, jest KFA2 GeForce GTX 1650 EX. GeForce GTX 1650 pozwala na przyspieszenie niektórych zadań, takich jak Adobe Premiere Pro i After Effects.

Z kartą graficzną KFA2 GeForce GTX 1650 EX powinieneś być w stanie grać w większość nowych gier na średnich lub niskich ustawieniach graficznych. Pobór mocy przez tę kartę graficzną jest bardzo skromny - 75W, więc nasz zasilacz w zupełności wystarczy.


8 GB pamięci może okazać się niewystarczające do niektórych zadań, dlatego w tych wersjach można opcjonalnie zainstalować pamięć o pojemności do 16 GB.

Kompilacja systemu Intela obejmuje Goodram [GR2400D464L17S/16GDC], dwa moduły 8 GB o częstotliwości 2400 MHz.

A w systemie z procesorem AMD - szybszy A-Data XPG Gammix D10 [AX4U300038G16A-DB10]. Dwa moduły 8GB o częstotliwości 3000MHz każdy.

Wynik

Mamy do czynienia z uniwersalną konstrukcją do pracy biurowej, którą łatwo przekształcić w podstawowy komputer do gier. Zaletami są kompaktowość, energooszczędność, cicha praca i przystępna cena.

Jednocześnie komputery te są składane z niezawodnych komponentów i objęte przyzwoitym okresem gwarancji. Porównania cen na blogu są aktualne dla DNS Moskwa, stan na 22 sierpnia 2020 r.

Zobacz również