Blog

Czym jest wzmacniacz audio? Który z nich powinienem wybrać?

Wzmacniacz to niezbędny element każdego systemu audio. Ten komponent jest niezbędny, jeśli mamy zbudować system audio w naszym domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wzmacniaczy. Ten artykuł może posłużyć jako przewodnik, baza wiedzy i wprowadzenie do wspaniałej audiofilskiej choroby psychicznej. Wszyscy nasi sąsiedzi będą nas nienawidzić.

Istnieje wiele rodzajów systemów audio. Najpopularniejsze z nich to system audio, który oparty jest na wzmacniaczu zintegrowanym oraz taki, w którym wyodrębniony jest przedwzmacniacz, a także końcówka mocy. Nie wdawajmy się w spory, które rozwiązanie jest lepsze. Zajmiemy się wzmacniaczami zintegrowanymi, czyli takimi, które w jednym opakowaniu zawierają zarówno sekcję wzmacniacza mocy, jak i przedwzmacniacza.

Co to jest wzmacniacz stereo?

Wzmacniacze stereo to lampy, tranzystory lub urządzenia lampowo-tranzystorowe, które wykorzystują układ elektroniczny do wzmocnienia i odtworzenia sygnału z zewnętrznego nośnika. To wszystko, co można powiedzieć na ten temat.

Wzmacniacz wzmacnia sygnał wejściowy, dzięki czemu możemy cieszyć się naszą ulubioną muzyką na słyszalnym poziomie. Element ten znajduje się po prostu pomiędzy źródłem muzyki (takim odtwarzaczem CD), a emiterem (takimi głośnikami). Działa to w następujący sposób: Odtwarzacz muzyki wysyła sygnał przez wzmacniacz. Wzmacniacz generuje większą moc, a następnie podaje sygnał dalej, najczęściej przez kolumny lub mniejsze monitory. Dzięki temu możemy słyszeć muzykę i zagłuszać sąsiadów.

Wzmacniacz lampowy

Jaka jest zasada działania wzmacniacza audio?

Wyobraźmy sobie wzmacniacz jako małe pudełko. W pudełku tym znajdują się niezbędne wejścia, wyjścia oraz zasilanie. Skrzynka obudzi się, gdy podłączysz ją do kontaktu. Następnie należy podłączyć źródło dźwięku. Może to być odbiornik radiowy lub czytnik CD, a nawet pendrive, o ile ma odpowiednie wejście. Zespół głośnikowy to urządzenie, do którego wzmacniacz wysyła sygnał. W ten sposób z zaledwie trzech elementów zbudowany jest system audiofilskiej jakości.

Ze względu na cechy konstrukcyjne wzmacniaczy, niemożliwe jest wzmocnienie sygnału bez powodowania zniekształceń. Każdy wzmacniacz będzie powodował zniekształcenie dźwięku na swój sposób. W tym miejscu zaczyna się zabawa: znalezienie swojego ulubionego dźwięku. Technologia nie pozwala na odtworzenie idealnego dźwięku. Jeśli ktoś mówi nam, że znalazł idealny dźwięk, to znaczy, że po prostu go znalazł. Nie musi on być dla nas najlepszy.

Czy to oznacza, że każdy wzmacniacz gra inaczej? To prawda i jest to wspaniała rzecz. Pozwala porównywać brzmienia, zmieniać sprzęt i dalej szukać stanu idealnego. Tylko po to, by za chwilę odkryć, że inny wzmacniacz brzmi lepiej. Różne wzmacniacze, różne nagrania, różne pomieszczenia. Jest wiele zmiennych, które można kontrolować, aby osiągnąć dźwięk, który chcesz.

Jaki wzmacniacz audio wybrać?

Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Rynek audio jest rozległy i głęboki. Warto próbować nowych rzeczy, słuchać dźwięków i poznawać nowe rozwiązania np. wzmacniacze lampowe od Nautilus. Tylko od gustu użytkownika zależy, jaki sprzęt wybierze - jego estetyka i cena, wygląd, jakość i właściwości. Trudno jest zdecydować, jaki wzmacniacz audio kupić, biorąc pod uwagę wiele zalet i wad każdego systemu.

Wzmacniacz tranzystorowy to najlepszy wybór dla początkujących miłośników stacjonarnego brzmienia oraz audiofilów ceniących niezawodny sprzęt.

Zobacz również