Komputery i laptopy

Projekt Air Silence. Rozdział 2: Akcesoria. Część 1.

W poprzedniej publikacji została określona ogólna koncepcja projektu. Krótko przypomnę, że celem jest złożenie działającego komputera o lakonicznym wyglądzie, wystarczającej wydajności i półpasywnym systemie chłodzenia.

Nadszedł więc czas na wybór akcesoriów. Postaram się uargumentować swój wybór każdego "gadżetu" i wyjaśnić swoje stanowisko. Od razu powiem, że moje podejście jest dość osobliwe i niektórzy mogą uznać mój wybór za irracjonalny lub nierozsądny. Cóż, każdy ma swoje poglądy, przemyślenia i preferencje. I to jest w porządku.

"Ponieważ moje podzespoły obliczeniowe (płyta główna, procesor i karta graficzna) dezaktualizują się znacznie szybciej niż zasilacz i obudowa, stoję na stanowisku, że powinny wystarczyć z nawiązką. To jest tak, że ich wydajność wystarcza na tu i teraz bez rezerwy na przyszłość.

Procesor: AMD Ryzen 7 2700

Rdzeniem każdego komputera jest procesor. W pierwszej kolejności warto wybrać procesor. Na chwilę obecną nie widzę alternatywy dla procesora AMD Ryzen 7 2700 pod względem ilości rdzeni i wątków / ogólnej wydajności / kosztów. Ryzen 7 trzeciej generacji jest ponad dwukrotnie droższy, ale wydajność jest tylko o ~30% lepsza (według wyników testów syntetycznych). Trudno nazwać ten wybór racjonalnym. Ryzen 5 3600 ma mniej więcej taką samą ogólną wydajność jak Ryzen 7 2700. Ma jednak 2 rdzenie mniej (i 4 wątki), co jest gorszym rozwiązaniem dla komputera pracującego. Aha, no i koszt Ryzena 5 3600 jest nieco wyższy.

Płyta główna: MSI B450 Tomahawk Max

Płyta główna jest jednym z kluczowych elementów w każdym komputerze. Trzeba go wybrać w tandemie z procesorem i uwzględnić własne preferencje. Na przykład liczba slotów pamięci, dostępność interfejsów rozszerzeń i innych dodatków.

Wymagania dotyczące płyty głównej:

  • Aktualne gniazdo i chipset
  • Potężna moc procesora, wystarczająca dla flagowych procesorów
  • Cztery gniazda RAM - nigdy nie można mieć za dużo pamięci RAM
  • Duża ilość przyłączy wentylatorów - dla elastycznej regulacji prędkości obrotowej
  • Smukły wygląd

Idealnym kandydatem jest płyta główna MSI B450 Tomahawk Max. Pełnowymiarowa płyta główna ATX oparta na chipsecie b450. Potężny układ zasilania CPU jest chłodzony przez masywne radiatory i jest w stanie uciągnąć flagowe procesory do 16-rdzeniowego (przy dobrym chłodzeniu) Ryzena 9. Cztery gniazda pamięci obsługują do 64GB pamięci o częstotliwości do 4133MHz. System chłodzenia można elastycznie skonfigurować dzięki sześciu 4-pinowym złączom wentylatorów. Czarny matowy tekstolit z szarymi liniami wygląda surowo i efektownie.

Jako bonus jest USB typu C na tylnym panelu i diody EZ Debug, które wskazują wszelkie usterki. I oczywiście oprócz diod wlutowanych w tylny panel na prawej krawędzi płyty znajdują się dwa 4-pinowe złącza dla podświetlenia RGB. Chociaż w tym konkretnym przypadku jest to zbędne.

RAM: Apacer 2 x 16 GB

Główną cechą pamięci RAM dla projektu jest objętość. Komputer jest przede wszystkim narzędziem pracy, co oznacza, że częstotliwość i timingi pamięci RAM są drugorzędne. Wygląd nie jest najmniej ważny. Radiatory chłodzące, a ponadto podświetlenie są w projekcie zbędne.

Godnym polecenia kandydatem do tego projektu jest Apacer EL.16G2V.GNH. Posiada on dwa sloty na pamięć o pojemności 16 GB o taktowaniu 2666 MHz i 19-19-19-40. Jest to jeden z najbardziej budżetowych wariantów pamięci RAM tej wielkości, ale jednocześnie producent jest dość dobrze znany. Paski wykonane są na czarnym matowym textolicie, który po prostu idealnie pasuje do koncepcji projektu.

System operacyjny i oprogramowanie: Patriot P300 512GB

Oddzielny dysk twardy od 500 GB dla systemu operacyjnego i aplikacji korporacyjnych. Slot M.2 na płycie głównej jest kompatybilny z NVMe i zostanie wykorzystany w tym projekcie. Nie ma specjalnych wymagań co do dysku SSD.

Wybraliśmy model Patriot P300 (P300P512GM28) o pojemności 512 GB. Jest to niedrogi dysk NVMe znanej amerykańskiej firmy, którego prędkość odczytu wynosi 1700 MB/s, a zapisu 1200 MB/s. Produkty Patriot Memory są znane wielu, a ja w szczególności jestem pod ich wrażeniem zarówno pod względem niezawodności, jak i stosunku jakości do ceny.

Dysk do archiwizacji: Patriot P210 1TB

Oprócz pamięci masowej na system operacyjny i aplikacje, w systemie znajdzie się drugi dysk. Jego podstawową funkcją jest przechowywanie dokumentów roboczych, projektów i innych plików. A do tego, gry na dużą skalę też trzeba będzie gdzieś zainstalować. Jedynym wymogiem dotyczącym urządzenia pamięci masowej jest 1 TB lub więcej.

Tutaj się nie zdradzę i zatrzymam się na produkcji znanej już firmy Patriot, a mianowicie SSD P210 (P210S1TB25) o pojemności 1TB. Dysk wykonany jest w formacie 2,5". SSD posiada metalową obudowę, co korzystnie wpływa na chłodzenie. Interfejs połączenia to standardowy dla urządzeń o takiej obudowie - SATA III i odpowiadająca mu prędkość: odczyt - 520 MB/s, zapis - 430 MB/s. Niedrogi koń roboczy.

Ciekawa ciekawostka: producent określa na opakowaniu wydajność dysków w 9-punktowej skali. Na przykład Patriot P300 i Patriot P210 wykorzystane w projekcie mają ocenę 7 na 9.

Karta graficzna: Asus AMD Radeon RX 580 DUAL

Nie ma poważnych wymagań wobec podsystemu wideo. W większości przypadków karta graficzna służy tylko do wyświetlania informacji na monitorze. W pierwszym rozdziale opisałem, jaką pracę ma wykonywać Twój komputer. Krótko przypomnę, że są to edytory tekstu i tabel, surfowanie po Internecie i obróbka zdjęć, a bardzo rzadko gry i edytory 3D.

Wybieram Asusa AMD Radeon RX 580 DUAL (DUAL-RX580-4G) z 4 GB pamięci na pokładzie. Jego wydajność jest więcej niż wystarczająca do wszystkich codziennych zadań. Owszem, do renderingu się nie nadaje, ale do robienia małych animacji raz na pół roku wystarczy.

Karta graficzna posiada pełen zestaw cyfrowych wyjść wideo. W warunkach bez obciążenia jest całkiem fajnie. I co najważniejsze Asus RX 580 DUAL posiada półpasywny system chłodzenia, który można elastycznie konfigurować za pomocą odpowiednich narzędzi. Wygląd również w pełni odpowiada ogólnej koncepcji projektowej - czarny tekstolit, czarne wentylatory, czarna obudowa układu chłodzenia.

Wszystkie "obliczeniowe" elementy projektu są załatwione. Teraz pozostało nam zdecydować się na "bazowe" komponenty - obudowę, PSU, cooler CPU i wentylatory obudowy. Ale o tym opowiemy w kolejnej publikacji.

Zobacz również