Komputery i laptopy

Projekt Air Silence. Rozdział 4. Montaż

W poprzednich publikacjach (rozdział 2 i rozdział 3) zidentyfikowano elementy składowe projektu Air Silence. Wszystkie są na miejscu, schludnie ułożone i czekają na montaż. Nie zwlekajmy i bierzmy się do roboty!

Pozwolę sobie przypomnieć komponenty wykorzystane w projekcie Air Silence:

 • Obudowa: Fractal Design Define 7 Compact Dark Szkło hartowane.

 • Zasilacz: Seasonic PRIME TX-650

 • Płyta główna: MSI B450 Tomahawk Max.

 • Procesor: AMD Ryzen 7 2700

 • RAM: Apacer 2 x 16GB

 • Dysk z systemem operacyjnym i oprogramowaniem: Patriot P300 512 GB

 • Archiwum: Patriot P210 1TB

 • Asus AMD Radeon RX 580 DUAL

 • Cooler procesora: Thermalright Le GRAND Macho RT

 • Wentylator coolera procesora: Noctua NF-A15 HS PWM Chromax

 • Wentylatory obudowy: Noiseblocker BlackSilentPro PWM - 120 mm i 140 mm

Pierwsze co musimy zrobić to wyjąć Fractal Design Define 7 Compact z pudełka i rozłożyć go na części. Tak, rozbierzmy go.

Górna część obudowy Define 7 Compact jest zdejmowana i można ją przymocować za pomocą śrubek. Możesz go rozebrać i zostało to zrobione tak, że będziesz mógł go łatwo złożyć.

Następnie wykręcamy dwie zaślepki znajdujące się na obudowie zasilacza. Wtyczki mają być usunięte w przypadku zastosowania chłodzenia cieczą. Mimo że w projekcie zastosowano wyłącznie chłodzenie powietrzem, należy również usunąć korki zatrzymujące. Ma to zapewnić lepszą konwekcję naturalną, która jest bardzo ważna dla pasywnych i półpasywnych systemów chłodzenia.

Obudowa posiada wyjmowaną klatkę na dyski twarde. Nie są one przewidziane w projekcie, a przy zamontowanej klatce na dyski twarde nie możemy zamontować wentylatora na spodzie. W związku z tym klatka na dyski twarde zostanie usunięta.

Dopóki akcesoria nie zostaną zamontowane w obudowie, zainstalujmy wentylatory obudowy. Można to zrobić z pustą obudową, jak najbardziej komfortowo. Przypomnę, że w naszym projekcie zastosowano wentylatory NB-BlackSilentPRO w dwóch rozmiarach - 120 mm i 140 mm. Fractal Design Define 7 Compact posiada 4 miejsca na wentylatory 140mm (po dwa na górze i z przodu) oraz dwa miejsca na wentylatory 120mm (na dole i z tyłu obudowy).

Wszystkie sloty na wentylatory są w pełni wykorzystane. W przypadku znacznego wzrostu temperatury pozwoli to na pracę wentylatorów na niskich obrotach, jednocześnie zapewniając wystarczający przepływ powietrza. Dlaczego nie zapewnić tylko jednej dmuchawy i jednego wentylatora wyciągowego? Trzy wentylatory na niskich obrotach są znacznie cichsze niż jeden na maksymalnych, a wydajność jest porównywalna.

Za wentylatorami podąża zasilacz. Seasonic PRIME TX-650 to w pełni modułowa konstrukcja, dzięki czemu jest łatwy w montażu. Zasilacz wyposażamy tylko w niezbędny zestaw kabli. W naszym przypadku są to: zasilanie płyty głównej 24-pin, zasilanie procesora 8-pin, zasilanie karty graficznej 8-pin oraz zasilanie jednego dysku SATA. Aby nie utrudniać naturalnej konwekcji powietrza i poprawić chłodzenie podzespołów, zasilacz jest umieszczony wentylatorem do góry.

PSU przykręcamy do ramy i montujemy przez tylny panel obudowy, następnie mocujemy go dwoma śrubami radełkowanymi. Śruby są zablokowane w samej ramie i nie można ich całkowicie usunąć. Jest to wygodne rozwiązanie - nie ma ryzyka upuszczenia lub zgubienia elementów złącznych.

Kolejnym krokiem jest złożenie "półproduktu" składającego się z płyty głównej, procesora z chłodzeniem i pamięci RAM.

MSI B450 Tomahawk Max to pełnowymiarowa płyta główna, a montaż komponentów nie sprawia żadnych trudności. Po pierwsze instalujemy procesor AMD Ryzen 7 2700.

Sloty 2 i 4 (licząc od procesora). Na samym textolicie płyty głównej jest o tym wzmianka.

Do łącznej pojemności pamięci 32GB użyto dwóch kart RAM 16GB od Apacera o domyślnej częstotliwości 2666MHz i timingach 19-19-19-40.

Dysk Patriot P300 M.2 o pojemności 512 GB przeznaczony jest na system operacyjny i niezbędne aplikacje biznesowe. Płyta główna MSI B450 Tomahawk Max posiada jeden slot M.2 umieszczony pomiędzy górnym slotem PCI-e a gniazdem. To właśnie w tym miejscu Patriot P300 przejmie pałeczkę.

"Półprodukt" jest już prawie gotowy, pozostało tylko zamontować cooler CPU. Uwaga, w projekcie wykorzystano Thermalright Le GRAND Macho RT, do którego dołączono wentylator TY-147B z białym wirnikiem. Jest to trochę nie na miejscu w ogólnym wizerunku projektu, więc, zdecydowano się na wymianę wentylatora na całkowicie czarny wentylator Noctua NF-A15 HS PWM Chromax.

Chłodnica Le GRAND Macho RT jest instalowana na platformie AM4 za pomocą własnego backplate. Nie ma żadnych trudności z instalacją tego giganta na płycie głównej.

Na płycie głównej zainstalowano pamięć RAM, pamięć masową m.2 oraz procesor i cooler. Teraz czas na umieszczenie wszystkiego w obudowie, montując backplane i zabezpieczając płytę główną śrubami.

Dzięki zdejmowanej górze obudowy Define 7 Compact jest to o rząd wielkości łatwiejsze niż w obudowach Tower bez takiej opcji.

Następnie instalujemy drugi dysk: Patriot P210 2,5" 1TB SSD. Umieszczamy go na tylnej stronie tacki płyty głównej. Do tego celu służą dwa sloty zaimplementowane w postaci wyjmowanych koszyków.

Umieszczenie dysku SSD SATA na tylnej stronie tacy odciąży główną objętość jednostki systemowej od przewodów i rozwiąże problem schludnego wyglądu oraz uniemożliwi naturalną konwekcję powietrza, choć nieznaczną, ale jednak.

Ostatnim nie zainstalowanym komponentem jest karta graficzna. Odkręć odpowiednie zaślepki gniazd rozszerzeń w obudowie. Przy okazji, nie ma żadnych przegród między wtyczkami, a w Define 7 Compact można zainstalować kartę wideo w pionie za pomocą odpowiedniego adaptera i raisera.

Karta graficzna jest stosunkowo kompaktowa, montaż nie stanowi problemu. Mocowanie odbywa się za pomocą śrub radełkowanych.

Wszystkie elementy są na miejscu. Teraz wystarczy tylko położyć kable, zasilić wszystko z PSU, podłączyć wentylatory i panel sterowania obudową.

Pierwszą czynnością jest podłączenie 24-pinowego złącza do płyty głównej, przeciągając przewód przez okno z gumową zasłonką.

Dzięki zdejmowanej górze obudowy nie musisz już zmagać się z podłączeniem zasilania CPU, gdy nie możesz włożyć ręki między ścianki obudowy a wieżę chłodzącą. To jest szybkie i łatwe.

Zasilanie karty graficznej doprowadzasz przez znane już gniazda z żaluzjami.

Podłącz i schowaj kabel zasilający i kabel SATA dla 2,5" Patriot P210.

Podłączenie pinów panelu przedniego jest prawdopodobnie najbardziej kłopotliwą częścią każdej budowy systemu.

Ostatnim krokiem jest podłączenie wentylatorów do płyty głównej. Kable wychodzące z obudowy NB-BlackSilentPRO są bardzo krótkie - nie ma ich prawie wcale. Ale do każdego wentylatora dołączone są dwa przedłużacze 20cm i 50cm. Poprzez połączenie różnych przedłużaczy można uzyskać długość kabla 20, 50 lub 70 cm. To więcej niż potrzeba do podłączenia wentylatora i poprowadzenia kabla.

Płyta główna posiada sześć 4-pinowych złączy dla wentylatorów. Jednym z nich jest złącze procesora. W ten sposób pozostaje 5 złącz dla 6 wentylatorów. Za pomocą rozgałęźnika Y podłączamy dwa 140mm wentylatory NB-BlackSilentPRO umieszczone na górze.

Komponenty są na miejscu, kable są poprowadzone i podłączone - system jest kompletny!

Teraz wystarczy umieścić górną część obudowy z powrotem na miejscu i zamontować górny panel. Define 7 Compact posiada dwa panele górne obudowy: jeden pusty - bez otworów, drugi w pełni perforowany. Naturalna cyrkulacja powietrza jest ważna w projekcie, więc zainstaluj panel perforowany.

Pozostaje tylko skonfigurować i przetestować system. Będziemy o tym mówić w następnym rozdziale.

Zobacz również