Komputery i laptopy

Najlepszy komputer do gry w Death Stranding w 2020 roku

Lato 2020 roku zapowiada się na gorący okres pod względem hitów w grach. 14 lipca ukazała się gra Death Stranding, postapokaliptyczna gra akcji z otwartym światem autorstwa Hideo Kojimy, projektanta gier, który tworzy gry z ciekawą fabułą. Wymagania systemowe gry były bardzo skromne, dlatego dziś przygotujemy dla niej cztery budżetowe kompilacje: dwie dla ustawień minimalnych i dwie dla zalecanych.

Drogie konstrukcje są łatwe do wykonania, duży budżet pozwala na prawie wszystko. Jednak aby zbudować dobry budżetowy zestaw, trzeba bardzo się postarać, aby wybrać wysokiej jakości, ale niedrogie komponenty. I to bez większego uszczerbku dla ich wydajności. Najlepiej, jeśli użytkownik takiego systemu będzie miał możliwość uaktualnienia go.

Dziś zajmiemy się właśnie tym, próbując zmieścić się w budżecie zespołów dla minimalnych ustawień, wyciskając z nich maksymalną wydajność. A w buildach dla rekomendowanych wymagań zestawimy niedrogi i wysokiej jakości komputer, na którym można zagrać nie tylko w Death Stranding, ale także Horizon Zero Dawn i Cyberpunk 2077.

Wymagania systemowe na stronie gry w serwisie Steam wyglądają następująco.

Minimum:

 • OS: Windows 10
 • Procesor: Intel Core i5-3470 lub AMD Ryzen 3 1200
 • RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1050 3GB lub AMD Radeon RX 560 4GB
 • DirectX: Wersja 12
 • Miejsce na dysku: 80 GB

Zalecane:

 • OS: Windows 10
 • Procesor: Intel Core i7-3770 lub AMD Ryzen 5 1600
 • RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1060 6GB lub AMD Radeon RX 590
 • DirectX: Wersja 12
 • Miejsce na dysku: 80 GB

Wybór najważniejszych elementów

Konstrukcje z najniższej półki określamy jako "budżetowe", a te ze średniej półki jako "zalecane".

W ramach minimalnych wymagań systemowych gra wymaga niedrogiego procesora czterordzeniowego i niedrogiej karty graficznej. Wybierając procesor firmy AMD, przyjrzyjmy się modelowi Ryzen 3 PRO 1300. Kosztuje tylko kilkaset rubli więcej niż Ryzen 3 1200, ale ma wyższą częstotliwość, co przydaje się użytkownikom, którzy nie są zainteresowani podkręcaniem.

Jeśli planujesz nieco podkręcić procesor, możesz spokojnie sięgnąć po model Ryzen 3 1200, ponieważ jest on teraz dostępny z 12-nm rdzeniem Pinnacle Ridge, który w nazwie jest oznaczony jako AF. Z drugiej strony, jedynym czterordzeniowym procesorem dostępnym w ofercie firmy Intel jest Core i3-9100F. Zamierzamy więc wprowadzić go do budowy budżetu.

Dla przeciętnej konfiguracji opartej na procesorach AMD weźmiemy popularny model Ryzen 5 1600 AF oparty na rdzeniu Pinnacle Ridge. Przy okazji, jego cena wydaje się zawyżona, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do procesorów AMD, ale taka jest polityka cenowa firmy Intel.

Jeśli uważasz, że czas czterech rdzeni w grach już minął, możesz umieścić w tej konfiguracji procesor Core i5-10400F za około 3700 rubli i otrzymać komputer do gier na innym poziomie z dobrą rezerwą na przyszłość.

Do budżetowej konstrukcji wybierzemy płytę główną MSI AMD Radeon RX 560 AERO ITX OC 16 CU. Jest to najbardziej przystępna cenowo karta Radeon RX 560 z 4 GB pamięci wideo. W 2020 roku ta karta graficzna to minimum akceptowalne dla gier w rozdzielczości 1080p przy ustawieniach średnio-niskich. Jeśli jednak nie przeraża Cię konieczność wyłączenia antyaliasingu, zmniejszenia rozmiarów tekstur i liczby klatek na sekundę na poziomie 30-50 FPS, całkiem możliwe jest przejście na tej karcie graficznej niemal wszystkich hitów 2020 roku.

KartaRadeon RX 590 nie jest już dostępna w sprzedaży, a najtańsze modele Radeon RX 580 kosztują w momencie pisania tego blogu około 15 000 rubli.

Doświadczony użytkownik może łatwo zmienić Radeona RX 580 w Radeona RX 590 poprzez podkręcanie, ale takie konstrukcje jak nasza kupuje się tylko do zabawy. Jednak umieszczenie karty graficznej, która pobiera dużo energii, w komputerze budżetowym zwiększa wymagania zarówno w stosunku do jakości zasilacza, jak i wentylacji obudowy.

Dlatego zdecydowano, że idealnym wyborem dla tego systemu będzie niedroga karta GeForce GTX 1660 firmy KFA2. Według uśrednionych testów w popularnych grach GeForce GTX 1660 jest szybszy od Radeona RX 590 o około 8%, ale GeForce GTX 1060 pokonuje go o 14%.

Po ustaleniu głównych komponentów możemy przejść do ich budowy.

Budżetowa konstrukcja oparta na procesorach AMD

Płyta główna jest najtańszą z płyt AM4. W tej konfiguracji wystarczy, jest nawet gniazdo na pamięć masową M.2 z obsługą NVMe.

Mimo że gra wymaga tylko 8 GB pamięci RAM, umieszczanie takiej ilości w komputerze, na którym będą działać inne gry, jest w 2020 roku nie na miejscu. A pamięć RAM jest obecnie dość tania, więc weźmiemy dwie najtańsze karty Patriot Signature Line 2666MHz, po 8 GB każda w trybie dual-channel.

Chłodnica procesora jest jedną z najtańszych, ale może odprowadzić 95 W ciepła i dobrze chłodzi obszar zasilania płyty głównej.

Najtańszy jest dysk SSD o pojemności 240 GB. Oszczędność na wszystkim, dlatego wybrano obudowę 2,5". A różnicy w stosunku do dysku SSD NVMe użytkownik takiego komputera nie zauważy. Teoretycznie można by też pewnie umieścić dysk półprzewodnikowy o pojemności 120 GB, ale w tym przypadku miejsca wystarczy tylko na system Windows i Death Stranding.

Nasz sprzęt zużywa bardzo mało energii, więc budżetowy zasilacz jest więcej niż wystarczający. HIPER HPP-450 został wybrany ze względu na pełny zestaw ochronny i aktywny PFC.

Obudowa jest niewielka i bardzo ładna. Jest to najtańsza obudowa z obsługą USB 3.0. Nie zaszkodzi też umieścić w nim dmuchawę.

Budowa będzie kosztować tylko 27996 rubli.

Oczywiście, budżetowa konstrukcja to zawsze kompromis na kompromisie, ale w tym przypadku jest potencjał na ulepszenia. Jeśli w przyszłości włożysz do niego procesor Ryzen 5 3600 i kartę graficzną GeForce GTX 1660 SUPER, możesz otrzymać potężną maszynę do gier.

Niskonakładowa konstrukcja firmy Intel

W budżetowym systemie opartym na procesorach Intela można by użyć płyty głównej MSI B365M PRO-VH. Pozostałe elementy pozostają takie same jak w wersji AMD.

Koszt kompilacji wyniósłby 31045 rubli.

Średnia konstrukcja oparta na procesorach AMD

Ryzen 5 1600 stopniowo znika ze sprzedaży, ale można go spokojnie zastąpić Ryzenem 5 2600, który jest nieco droższy i nieco szybszy.

GIGABYTE B450M S2H to solidna płyta główna klasy średniej oparta na chipsecie B450, która posiada wszystko, czego potrzebuje nowoczesna płyta główna: wsparcie dla NVMe, do 3600MHz pamięci, USB 3.2 oraz system zasilania z radiatorem. W przyszłości możliwa będzie aktualizacja do procesorów Ryzen 4000.

Wybierając komponenty do budowy, chcesz, aby były one bardziej zróżnicowane, ale niektóre produkty są najlepszym wyborem, a próba zastąpienia ich odpowiednikami pogarsza jakość budowy. Jednym z takich produktów jest popularna chłodziarka DEEPCOOL GAMMAXX 200T. W swojej cenie jest to najlepszy cooler dla konstrukcji średniej klasy.

Dzisiaj oszczędzamy pieniądze nawet w konstrukcjach średniej klasy, dlatego dysk WD Blue SSD M.2 będzie wyposażony w interfejs SATA III. Jest on jednak niezawodny i objęty pięcioletnią gwarancją. A różnica w grach między dyskiem SSD SATA III i PCI-E 3.0 x4 jest prawie niemożliwa do wyczucia.

Zasilacz jest budżetowy, ale posiada certyfikat 80 PLUS Bronze i duży margines mocy. Taki zapas mocy gwarantuje stabilne napięcia, gdy zasilacz nie jest w pełni obciążony, ponieważ komputer będzie bardzo oszczędny.

Ale obudowa ABKONCORE Cronos 350M wygląda jak gość z droższych systemów w obecnej budowie. Jest to stylowa walizka o surowej konstrukcji, kompaktowa, doskonale wentylowana i ergonomiczna. Nieco grubszy metal i boczne okno z hartowanego szkła sprawiają, że jest to idealna obudowa w przystępnej cenie. Jednak ze względu na cenę można znieść te niedociągnięcia.

Przeciętny komputer z procesorem AMD kosztowałby nas około 48800 rubli.

Średnia konstrukcja oparta na procesorze Intel

Przeciętny system oparty na procesorach Intela będzie korzystał z budżetowej płyty głównej MSI B460M-A PRO. Pozostałe komponenty będą podobne do wersji AMD.

Przeciętna konstrukcja oparta na procesorze Intela będzie kosztować około 52500 rubli.

Tym razem udało nam się wybrać komponenty dość przyjazne dla budżetu, jednak wszystkie podzespoły są wysokiej jakości i mają możliwość rozbudowy. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku konstrukcji o minimalnych wymaganiach systemowych, gdzie w budżecie poniżej 30 000 rubli udało się umieścić 16 GB RAM i dysk SSD o pojemności 240 GB. Dzięki nim można grać w większość hitów, a zwykła praca w systemie Windows będzie wygodna.

Film z rozgrywki.

Porównywane ceny są aktualne na dzień 6.08.2020 r., w sklepach DNS w Moskwie.

Zobacz również