Komputery i laptopy

Kupić gotowy czy zbudować? Która opcja jest lepsza przy zakupie nowego komputera?

Komputer jest niezbędnym narzędziem w codziennym życiu i pracy, a od czasu do czasu zachodzi potrzeba jego modernizacji lub wymiany. W przeciwieństwie do telefonów komórkowych, elektroniki domowej i samochodów, komponenty komputerowe często mają jednolite interfejsy i specyfikacje, a dzięki dostępności informacji referencyjnych w Internecie, złożenie komputera własnymi rękami nie jest bardzo trudne. Tak więc, jeśli chodzi o komputery stacjonarne, to zazwyczaj stajemy przed wyborem samodzielnego złożenia takiego komputera lub kupienia gotowego.

Zbudowanie komputera oznacza, że wszystkie elementy systemu są wybierane i kupowane oddzielnie, a następnie łączone w całość przez pracowników sklepu komputerowego lub przez użytkownika. Komputery gotowe (zwane również często komputerami "markowymi"), oprócz samej jednostki systemowej, często zawierają opcjonalną klawiaturę, mysz i monitor jako pojedynczy produkt oferowany przez producenta lub sprzedawcę detalicznego. Wystarczy, że kupujący przyniesie taki system do domu, podłączy do prądu i od razu można z niego korzystać. Niektórzy twierdzą, że komputery budowane w domu są tańsze, podczas gdy off-the-shelf oferują niższą wydajność, ale wyższą cenę. Czy to prawda? W tym artykule przeanalizujemy wady i zalety samodzielnego złożenia komputera PC w porównaniu z zakupem gotowego. Jeśli stoisz przed wyborem pomiędzy tymi dwoma opcjami, czytaj dalej!

null

Komputery typu "zrób to sam" kosztują mniej, zwłaszcza jeśli chodzi o konfiguracje o wysokiej wydajności.

Zwykle to właśnie cena jest najbardziej niepokojącym czynnikiem dla większości konsumentów. W końcu chcą oni jak najlepiej wykorzystać każdy grosz swoich uczciwie zarobionych pieniędzy. Rzeczywiście, koszt samodzielnego montażu będzie niższy niż koszt gotowego komputera PC. Dlaczego? Po prostu producenci komputerów montują i testują swoje produkty przy pomocy pracowników, a to znajduje odzwierciedlenie w kosztach produkcji. W końcu cena produktu musi być wyższa niż koszt jego wytworzenia, aby jego produkcja była opłacalna. Jeśli sam składasz komputer, możesz odliczyć ten dodatkowy koszt. Dlatego komputer do samodzielnego montażu będzie tańszy od gotowego o tych samych parametrach technicznych, nawet jeśli ten drugi będzie wyposażony w preinstalowany system operacyjny Windows. Innymi słowy, za te same pieniądze otrzymamy gotowy komputer o słabszej konfiguracji sprzętowej. Jak mówi przysłowie, dostajesz to, za co płacisz. Różnica ta będzie miała wyraźny wpływ na ogólną wydajność, funkcjonalność i możliwości rozbudowy systemu komputerowego.

Jeśli chodzi o konkretną różnicę w cenie między samodzielnie złożonym komputerem a komputerem z półki, będzie ona minimalna, gdy porównamy podstawowe konfiguracje kosztujące mniej niż 500 USD. Jednakże, jeśli chodzi o komponenty dla komputerów średniej i wysokiej klasy (w tym samym przedziale cenowym, ale od różnych marek), różnica może wynosić więcej niż 30 dolarów za sztukę, zwłaszcza w przypadku płyt głównych, kart graficznych i modułów pamięci. Wybór na korzyść komponentów tej czy innej marki będzie miał znaczący wpływ na ostateczny koszt całego systemu.

Samodzielnie zmontowane komputery PC są bardziej elastyczne pod względem specyfikacji technicznych, ponieważ każdy komponent może być zakupiony zgodnie z konkretnymi życzeniami.

Samodzielnie złożony komputer może zaspokoić potrzeby każdego użytkownika, ponieważ każdy komponent jest dobierany według własnego uznania. Ponieważ na rynku jest wiele produktów o różnych cechach, od różnych marek i o różnych wzorach, można wybrać te, które mają najlepszą jakość i stosunek ceny do wydajności. Z drugiej strony, gotowe komputery PC są również dostępne w różnych modelach przeznaczonych do różnych celów i o różnych preferencjach użytkowników (np. biurowych, multimedialnych, do gier) oraz w różnych stylach i obudowach. Niektóre modele mogą być lekko dostosowane do potrzeb klienta, ale często w ramach ograniczeń wynikających z marek i użytych komponentów. Niektóre dostępne w sprzedaży komponenty komputerów PC są oryginalnymi wariantami opracowanymi przez producenta komputera w celu obniżenia kosztów. Dlatego właśnie gotowe komputery PC oferują konsumentom mniejszy wybór. Przy ich zakupie zazwyczaj trzeba dokonać kompromisu pomiędzy potrzebami a budżetem.

Na przykład, niektórzy ludzie nie grają w gry wideo, więc mogą nie potrzebować karty graficznej klasy podstawowej, lub mogą zrezygnować z dyskretnej karty graficznej i skorzystać z wbudowanego rdzenia graficznego, który można znaleźć w większości procesorów. W tym przypadku pobór mocy przez komputer nie będzie szczególnie wysoki, co oznacza, że wystarczy zasilacz o mniejszej mocy. Inną opcją, kiedy możesz chcieć zbudować swój własny komputer, jest wtedy, gdy chcesz wysokiej wydajności potężny procesor w połączeniu z dużą ilością pamięci. Ten typ komputera nie zawsze jest łatwy do znalezienia w sklepach.

Gotowe komputery są wygodne. Plus gwarantowana jakość.

Niewielu graczy buduje swoje komputery własnymi rękami. Największą zaletą wstępnie zbudowanego komputera jest wygoda oferowana użytkownikowi końcowemu. Wpływa na to ogólna jakość wykonania, kompletne testy i serwis posprzedażowy. To jest właśnie wartość komputerów PC z półki.

W przypadku konwencjonalnych komputerów PC (marek, które same nie są producentami podzespołów) priorytetem jest cena i często są one produkowane na podstawie standardowych próbek, aby uzyskać atrakcyjną cenę. Marki, które same produkują komponenty, stosują inne podejście. Weźmy na przykład komputery MSI. Są one skierowane do graczy i istnieje kilka serii przeznaczonych dla użytkowników o różnych potrzebach. Seria Aegis została stworzona z myślą o najbardziej zapalonych graczach, natomiast seria Infinite oferuje doskonałą wydajność i możliwość rozbudowy. Modele z serii Trident mają cienkie i lekkie konstrukcje, które doskonale wyglądają w domu i mogą być podłączone do telewizora, aby grać na dużym ekranie. Seria Nightblade oferuje kompaktowe komputery o dobrej wydajności i dużej pojemności. Komputery MSI wyposażone są również w wysokiej klasy karty graficzne dla graczy z zaawansowanymi systemami chłodzenia, których nie znajdziemy w każdym zwykłym komputerze.

Proces składania komputera nie jest szczególnie skomplikowany, ale wymaga pewnej wiedzy. Wymaga poprawnego podłączenia wszystkich kabli, a także prawidłowej instalacji systemu operacyjnego, sterowników i programu antywirusowego. Nie musisz tego robić z prefabrykowanymi komputerami PC. Ich nabywcy nie muszą się również martwić o kompatybilność i wydajność indywidualnie zakupionych komponentów. Markowe komputery są wykonywane według ścisłych i ustandaryzowanych procedur opisujących instalację oprogramowania, montaż podzespołów i testowanie gotowego produktu, więc będą miały mniej problemów i usterek niż komputery budowane domowym sposobem.

Nie zakładaj również, że wszystko będzie zawsze w porządku, gdy komputer, który budujesz, uruchomi się i zacznie działać. Jeśli w przyszłości wystąpią problemy, będziesz musiał dowiedzieć się, co je spowodowało i naprawić dany element, niezależnie od tego, czy jest on objęty gwarancją, czy nie. Prefabrykowane komputery PC objęte są gwarancją, która obejmuje cały system, więc ich producent będzie zobowiązany do rozwiązania wszelkich problemów, które wystąpią z produktem, oszczędzając Twój czas i wysiłek.

Który wybrać: domowy czy gotowy komputer?

W rzeczywistości zakup komputera można porównać do przygotowania obiadu. Możesz kupić wszystkie składniki w sklepie i ugotować je w domu, możesz też pójść do restauracji lub wziąć jedzenie na wynos. Każda opcja ma swoje plusy i minusy, wyraźnie widać, że nie ma lepszego wyboru. Wszystko zależy od potrzeb i okoliczności każdej osoby.

Po pierwsze, gracze, którzy mogą zbudować swój własny komputer, będą to robić. Nie ma sensu, aby wybierali gotowy komputer. Są oni w stanie zidentyfikować i wymienić wszelkie wadliwe komponenty, a nawet jeśli cały komputer nadaje się do naprawy, mogą łatwo zacząć od nowa: kupić komponenty i złożyć nowy. Jeśli kupujesz komputery dla innych (Twojej firmy, szkoły) - niezależnie od tego, czy wiesz, jak je samemu złożyć, czy nie - wygodniej jest kupić gotowe, bo zaoszczędzisz czas i wysiłek. Biorąc pod uwagę obowiązki związane z pomocą techniczną, które mogą się pojawić, wybierając komputer z półki oszczędzasz sobie wielu kłopotów, ponieważ wszelkie problemy są przekazywane do producenta. Jeśli nie wiesz, jak zbudować komputer PC, ale chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz wybrać komponenty, a następnie skorzystać z usług sklepu komputerowego, aby je złożyć. Jeśli nie ma takiej opcji, a nie ma eksperta, który pomoże Ci złożyć PC, nie wiesz też, to najprostszą rzeczą byłoby kupić gotowy komputer, który spełnia Twoje potrzeby i budżet. Następnie wystarczy przynieść ten komputer do domu, podłączyć go i od razu zacząć go używać, a wszystko to z gwarancją na całą jednostkę. Samodzielne składanie komputera może nie pójść tak gładko, a jeśli pojawią się problemy, będziesz musiał poświęcić swój czas i prawdopodobnie dodatkowe pieniądze, aby je rozwiązać.

Nie jesteś pewien, który z fabrycznie zbudowanych komputerów MSI wybrać? Pomoże Ci w tym poniższy artykuł:

https://www.msi.com/Landing/best-gaming-desktop-pc

Zobacz również