Komputery i laptopy

Budowa komputera z najwyższej półki w obudowie SFF z dyskretną kartą graficzną

W tym artykule postaramy się dobrać komponenty do wydajnego komputera w kompaktowej obudowie. Podane ceny obowiązują w mieście Surgut w momencie pisania tego tekstu i mogą się różnić w innych miastach.

Mediator Czerwony

Zamkniemy temat składania komputerów "kompaktowych" z podzespołów o maksymalnej możliwej wydajności. Nie oznacza to jednak, że należy stosować wyłącznie podzespoły z najwyższej półki, ponieważ muszą być one jeszcze odpowiednio chłodzone, co w przypadku obudów o małej pojemności nigdy nie jest łatwe. Drugim czynnikiem ograniczającym jest, jak zawsze, budżet. W tym przypadku jest to godne szacunku 95000 rubli, ale biorąc pod uwagę "dynamicznie zmieniające się" ceny komponentów, może nie wystarczyć na wszystkie plany. Na szczęście w tej cenie otrzymujemy dyskretną kartę graficzną, dzięki której Mediator Red może być czymś więcej niż tylko dekoderem do przeglądania stron internetowych i oglądania filmów.

Procesor

Dzięki sześciu rdzeniom obliczeniowym i dwunastu wątkom procesor Mediator Red może obsłużyć praktycznie każde "konsumenckie" zadanie. A jeśli do tego jest energooszczędny (TDP 35-45W), to taki procesor byłby idealny dla naszej topowej konstrukcji. Niestety, odpowiednie procesory z niskim rozpraszaniem ciepła nie są dostępne, a celowe obniżanie częstotliwości w popularnych modelach nie jest miłe, więc bierzemy i pracujemy z tym, co mamy. I mamy nasze ulubione AMD Ryzen 5 bez zintegrowanej grafiki: 1600 AF, 2600, 3600. Ryzen 5 3600 jest nieco kłopotliwy dla chłodzenia (zwłaszcza w kompaktowej obudowie), a 1600 AF to remake 2600, któremu obcięto częstotliwości, więc do naszego systemu użyjemy AMD Ryzen 5 2600. Procesor ten działa "od ręki" na wszystkich kompatybilnych płytach głównych bez dodatkowych manipulacji z BIOS-em, co jest bardzo ważne. Wersja OEM będzie kosztować 16299 rubli.

Przejdźmy teraz do testów gier. Procesorowi Ryzen 5 2600 towarzyszy karta graficzna GTX 1660 - nieco bardziej zbędna niż ta, z którą będziemy mieli do czynienia w tej konstrukcji. Rozdzielczość - 1920x1080, ustawienia grafiki - "Ultra" lub "Bardzo wysokie".

Przy cenie maksymalnego obciążenia karta graficzna zapewnia komfortową rozgrywkę z dość wysoką średnią liczbą klatek na sekundę. W tym samym czasie procesor pracuje tylko połowicznie - jego obciążenie w większości przypadków nie przekracza 50%.

Chłodnica CPU i interfejs termiczny

Jak widać na powyższym filmie, Ryzen 5 2600 ma wystarczający margines wydajności, aby podkręcanie nie było w ogóle potrzebne. Pamiętając o tym, nawet niskoprofilowe coolery mogą być bezpiecznie zainstalowane w naszej konstrukcji. Budżet budowy Mediatora Red pozwala na swobodny wybór coolerów z najwyższej półki. Jednym z takich coolerów jest niskoprofilowy cooler Noctua NH-L9a AM4 o wysokości zaledwie 37 mm, dzięki czemu bez problemu zmieści się w każdej, nawet najbardziej kompaktowej obudowie. Jest to doskonały cichy cooler do komputerów HTPC i SFF, który z łatwością ujarzmia powściągliwy temperament Ryzena 5 2600. Podkręcanie nie jest jednak opcją dla tego modelu, ale nikt nie chciał podkręcać naszej 2600-tki, bo jest wystarczająco szybka taka jaka jest. Ogólnie rzecz biorąc, podkręcanie podzespołów w kompaktowych i ultrakompaktowych obudowach, biorąc pod uwagę niewystarczającą cyrkulację powietrza wewnątrz, przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Główną wadą NH-L9a AM4 jest cena(4099 rubli), ale za produkt wysokiej jakości zawsze trzeba zapłacić więcej. Cena ta obejmuje również pastę termiczną NT-H1 marki Noctua, więc nie musisz kupować pasty termicznej osobno.

Płyta główna

Wymagania stawiane płycie głównej to kompaktowe rozmiary (mini-ITX), chipset B450, pełnowymiarowy slot PCI-E x16 dla karty graficznej, wbudowana karta sieci bezprzewodowej oraz obecność nowoczesnego portu USB Type-C, gdyż mamy do czynienia z konstrukcją "z górnej półki". Procesor Ryzen 5 2600 nie ma wbudowanego rdzenia wideo, więc zestaw wyjść wideo na płycie głównej nie będzie miał znaczenia. Znacznie ważniejsza jest ilość złączy wentylatorów obudowy. Normalnie płyty główne mini-ITX posiadają tylko jedno złącze (złącze wentylatora się nie liczy), ale chcielibyśmy mieć przynajmniej dwa sloty na naszej płycie, co wyeliminowałoby konieczność stosowania przejściówek.

ASRock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac jest jedyną płytą, która spełnia wszystkie te wymagania. Została ona już wcześniej wykorzystana w buildzie MediaCube Red, a w odpowiednim artykule zwrócono uwagę na główne zalety tej "deski". Kolejnym plusem jest cena 7750 rubli, co czyni tę płytę jedną z najtańszych wśród modeli o podobnej charakterystyce.

Wideo/grafika

Do zbudowania Mediatora Red będziemy potrzebowali niskoprofilowej karty graficznej. W porównaniu do konwencjonalnych wariantów, niskoprofilowe karty graficzne mogą nie oferować najbardziej wydajnego chłodzenia i obniżonych częstotliwości GPU, ale są kompatybilne z większością kompaktowych obudów z niskoprofilowymi gniazdami rozszerzeń. Aby je zainstalować, do karty graficznej musi być dołączona specjalna odłączana listwa wykończeniowa. Karty te nie są dostarczane ze wszystkimi niskoprofilowymi kartami graficznymi, więc należy wziąć to pod uwagę przy zakupie, aby uniknąć nieoczekiwanej niespodzianki w momencie montażu.

Następnie zdecydujmy się na procesor graficzny. Wcześniej najbardziej wydajne seryjnie produkowane karty graficzne (wśród niskoprofilowych) bazowały na układzie GeForce GTX 1050 Ti, ale teraz palma pierwszeństwa przesunęła się w kierunku kart graficznych z układem GTX 1650. Różnica ta jest wyraźnie widoczna w benchmarkach gamingowych zaprezentowanych na poniższym filmie.

W benchmarkach tych wykorzystano kartę GeForce GTX 1650 z pamięcią wideo GDDR5 poprzedniej generacji. Nowe karty graficzne GeForce GTX 1650 pracują teraz z szybszą pamięcią GDDR6, więc ich przewaga nad GTX 1050 Ti będzie jeszcze większa. Jest to dokładnie taka karta graficzna (GTX 1650 + GDDR6), jaką będziemy wykorzystywać w naszej konstrukcji.

Niestety, niskoprofilowa seria GTX 1650 z pamięcią GDDR6 jest naprawdę nieliczna i reprezentowana tylko przez dwa modele od Gigabyte, fabrycznie podkręcony i odblokowany. Wybierzmy wariant bez podkręcania: GIGABYTE GTX 1650 D6 Low Profile [GV-N1656D6-4GL] z 4Gb pamięci wideo na pokładzie. Posiada wyjścia wideo DVI + 2x HDMI + DisplayPort do obsługi czterech monitorów i rozdzielczości do 8K. Posiada obsługę API DirectX 12, OpenCL 1.2, CUDA Compute Capability 7.5. Deklarowany pobór mocy wynosi 75W lub mniej, bez dodatkowych złączy zasilających.

A teraz smutna część. GIGABYTE GTX 1650 D6 Low Profile jeszcze niedawno był wyceniony na 28999 rubli, ale teraz nagle kosztuje 35999 rubli. Do wydobywania eteru karty graficzne oparte na GTX 1650 już się nie nadają, z wyjątkiem forków opartych na EthHash - 4GB pamięci wideo i 20 MH/s hash rate - więc prawdziwy powód wzrostu cen nie jest jasny.

RAM

Na potrzeby systemu operacyjnego i zainstalowanego oprogramowania w zupełności wystarczy 16GB pamięci RAM. Będzie to pamięć z listy kompatybilności B450 Gaming-ITX/ac. W zestawie Mediator Red za stosunkowo tanio(5999 rubli) zainstalujemy komplet dwóch modułów Patriot Viper 4 [PV416G300C6K] o pojemności 8 GB. Ten "zestaw" bez problemu wspiera nie tylko pracę z nominalną częstotliwością 2933 MHz, ale również możliwość lekkiego podkręcenia. Oprócz tego moduły pamięci są dodatkowo wyposażone w radiatory odprowadzające nadmiar ciepła.

Przechowywanie danych

Jako podstawę przyjmiemy schemat pamięci masowej, który był użyty w MediaCenter. Zachowamy ten sam rozmiar 250 Gb SSD dla systemu operacyjnego i najważniejszych programów, choć tym razem będzie to bardziej budżetowy Crucial MX500 [CT250MX500SSD1] zamiast Samsunga EVO. Cena tego dysku (tylko 3399 rubli) nie ma wpływu na jego wydajność - Crucial MX500 osiąga 90-95 tys. IOPS w operacjach odczytu/zapisu małych bloków, co przewyższa ten wynik w przypadku większości tanich dysków SSD o tej samej pojemności. Maksymalna gwarantowana wytrzymałość na zapis na poziomie 100 TB nie powinna budzić obaw - testy wytrzymałościowe pokazują, że rzeczywista wytrzymałość tego dysku jest co najmniej dziesięciokrotnie większa.

A do przechowywania różnych treści wybierzemy zapewne większy dysk twardy - imponujące 6 TB wystarczy na długo. W prawie wszystkich poprzednich konstrukcjach używaliśmy dysków Western Digital, więc teraz dla odmiany zwrócimy się ku produktom Seagate. W segmencie desktopów marka ta oferuje tylko jeden model dysku twardego o pojemności 6 TB - Seagate BarraCuda [ST6000DM003] z zapisem "kafelkowym". Prędkość obrotowa wrzeciona wynosi 5400 obr/min, więc poziom hałasu ST6000DM003 pod obciążeniem jest na dość komfortowym poziomie 26dB. Cena za ten napęd wynosi 11999 rubli.

Sprawa

Obudowa dla Mediatora Red musi być w miarę smukła (Slim), niezbyt kompaktowa (mini-ITX), obsługiwać porty USB 3.x na przednim panelu i oczywiście posiadać slot 5,25" na napęd optyczny (w tej wersji go nie ma, ale musi być dostępny). Niestety, wiele kompaktowych obudów z zatoką ODD nie jest już dostępnych (w szczególności obudowy SilverStone), więc musimy iść na kompromis przy wyborze odpowiedniej.

A kompromisem jest dziś obudowa AeroCool Playa Slim, która kosztuje 2999 rubli. Producent podaje, że model ten nosi nazwę Slim Tower, ale po zamontowaniu pionowo na nóżkach obudowa wygląda dość nieporęcznie wraz z nóżkami wywołując silne skojarzenie z biurowym stojakiem na wózek pod jednostkę systemową. Ze względów stylistycznych Playa Slim musi być ustawiona poziomo - w tej pozycji wygląda bardziej jak konsola do gier typu Xbox czy PlayStation. A klasyczne napędy optyczne (jeśli są zainstalowane) są przeznaczone do pracy w pozycji poziomej. Wygląd Playa Slim podkreśla podświetlenie LED z kilkoma zaprogramowanymi trybami, pomiędzy którymi można się przełączać za pomocą specjalnego przycisku na przednim panelu. A gdy podświetlenie staje się irytujące, można je wyłączyć, naciskając ten sam przycisk przez kilka sekund.

Playa Slim ma tylko dwa sloty na obudowę wentylatorów. Jeden z nich jest już zajęty przez standardowy 80mm wentylator, który świetnie radzi sobie z chłodzeniem systemu bez dyskretnej karty graficznej. Z drugiej strony, w systemie z kartą graficzną potrzebny będzie drugi wentylator. Należy również zauważyć, że obszar napędów nie ma bezpośredniego przepływu powietrza, więc usuwanie ciepła z zainstalowanych napędów może odbywać się tylko poprzez naturalną cyrkulację powietrza.

Pomimo ciasnego układu, wydaje się, że wewnątrz Playa Slim jest wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić standardowy zasilacz ATX. W rzeczywistości nie zmieści się tam ani jednostka ATX, ani bardziej kompaktowa jednostka SFX-L; tylko jednostki SFX, i to tylko niemodularne.

Ponieważ prawie wszystkie zasilacze SFX są modularne, znalezienie zasilacza o odpowiedniej specyfikacji dla tego przypadku może być niemożliwe.

Wentylatory obudowy

Karta graficzna GTX 1650 zainstalowana w ciasnej obudowie z pewnością skorzystałaby na odpowiednim chłodzeniu. Potrzebny jest jednak odpowiedni przepływ powietrza, a stworzenie go poprzez poziomą instalację obudowy nie jest łatwe. Problem ten można rozwiązać poprzez zainstalowanie dodatkowego wentylatora 80mm. Jego przepływ powietrza powinien nie tylko owiewać kartę graficzną, ale także obszar dysku twardego, któremu tak bardzo brakuje świeżego powietrza. Niezbędny jest cichy, ale wydajny wentylator, taki jak ZALMAN ZM-F1 PLUS (SF). Ten "dmuchawiec" zapewnia przepływ powietrza do 36,5 CFM przy niskim poziomie hałasu do 23 dB, a wszystko to za 399 rubli.

Zasilanie

Czasami można spotkać obudowę Playa Slim wraz z markowym zasilaczem Aerocool SX-400W. Jednak ten zasilacz nie będzie odpowiedni dla naszego systemu, ponieważ posiada tylko trzy złącza SATA, podczas gdy potrzebne są cztery - jedno dla SSD, HDD i ODD, a drugie do zasilania wbudowanego reflektora. Wśród niemodularnych zasilaczy SFX tylko dwa modele spełniają ten warunek. Zasilacz be quiet! SFX POWER 2 400W nie był dostępny w sprzedaży, więc zdecydowaliśmy się zainstalować Chieftec SFX 450W [SFX-450BS] za 4399 rubli w naszej konstrukcji Mediator Red.

Ten zasilacz też jest swego rodzaju kompromisem - nie posiada certyfikatu 80 Plus, ale ma parę niewymiennych jętek i złącze FDD, które w naszym systemie są absolutnie nieprzydatne, ale nie ma w tej chwili alternatywy. Cóż, miłośnicy przeróbek mogą mieć inne zdanie...

Ogółem

Całkowita cena budowy Mediatora Red wynosi ((16299 + 4099 + 0) + 7750 + 5999) + 35999 + (3399 + 11999) + (2999 + (1x 399) + 4399) = 93341 rubli, co oznacza, że udało nam się zmieścić w naszym budżecie.

Dzisiejsza budowa była świetnym zakończeniem naszej serii budowy komputerów w kompaktowych obudowach. Do następnej budowy!

Zobacz również